Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news
Naujienos

 

Efektyviau vartoti energiją padės išmanieji skaitikliai
2020-07-20 Šaltinis: ESO.lt

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Išmaniosios apskaitos vystymo departamento direktorė Janina Kulikian įsitikinusi – išmaniųjų skaitiklių diegimas Lietuvoje ne tik palengvins gyventojų buitį, bet ir taps paskata racionaliau vartoti elektros energiją. O kiek sutaupysime, priklausys nuo kiekvieno iš mūsų asmeniško pasirinkimo.


Efektyviau vartoti energiją padės išmanieji skaitikliai

„Įvairiose pasaulio šalyse buvo atliktos analizės – ar vartotojai pradeda efektyviau vartoti po išmaniųjų skaitiklių įdiegimo. Ir atsakymas – taip, o pasiekiamas sutaupymas svyruoja tarp 5 ir 8 proc. Tai, kiek vartotojas sutaupo, priklauso nuo to, kiek informacijos ir kada jis gauna.

Pavyzdžiui, jei vartotojas yra linkęs keisti įpročius, gauna informaciją realiu laiku į namų ekraną, tai priimdamas sprendimus iškart gali taupyti ir 15 proc. energijos. Tačiau, be abejo, tokių vartotojų nėra daug. Tad mes tikimės, kad Lietuvoje įdiegus išmaniuosius elektros skaitiklius vartotojai vidutiniškai taupys 5 proc.“, – sako J. Kulikian.

Naujas skaitmeninis lygmuo

Jos vadovaujamas departamentas yra atsakingas už išmaniųjų skaitiklių diegimo Lietuvoje programą. Ji apima išmaniųjų skaitiklių ir sistemų duomenų surinkimui bei apdorojimui pirkimą, diegimo plano sukūrimą, IT sistemos inžinierių darbui vystymą bei procesų peržiūrą.

„Kalbant paprastai, kartu su programos komanda esame atsakingi už tai, kad visiems būtų įdiegti išmanūs skaitikliai, o ESO atsidurtų naujame skaitmeniniame lygmenyje. Svarbu, kad viską darome ne tik savarankiškai, bet ir su kolegomis iš įvairių ESO padalinių (ypač Apskaitų valdymo departamentas), o taip pat ir kitų įmonių. Su programa dirba apie 50 žmonių, kai departamente jų tik 14“, – atskleidžia J. Kulikian.

Skaičiuodama išmaniųjų skaitiklių suteikiamą naudą, specialistė išskiria keletą svarbiausių aspektų: tiesioginę galimybę sutaupyti ir rinkos įgalinimą siūlyti vartotojams naujus, išmanius produktus.

„Visų pirma, įdiegus išmaniuosius skaitiklius vartotojams bus aiškia forma suteikiami duomenys apie jų vartojimą net 15 min. tikslumu. Tai suteiks galimybę analizuoti savo įpročius ir priimant atitinkamus sprendimus taupyti. Kaip tai padaryti konkrečiai – jau paties vartotojo reikalas.

Kitas dalykas – išmanieji skaitikliai įgalina rinką. Dėl jų gali atsirasti įvairios paslaugos ir tarifai, kurie skatintų vartoti energiją tik tam tikru metu ir dėl to mokėti mažiau. Pavyzdžiui, su birža susieta kaina paskatintų daugiau vartoti tada, kai kaina biržoje žemiausia. Be to, turėdamas išmanųjį elektros skaitiklį ir įsidiegęs išmaniųjų namų sprendimus vartotojas galės patogiai valdyti – kada nori vartoti elektros energiją ir kada ne“, – teigia J. Kulikian.

Ji pažymi, kad kartu tai naudinga ir ESO, nes daugiau sprendimų bus priimama remiantis duomenimis, skaitiklių eksploatavimas dažniausiai bus atliekamas per nuotolį, mažės elektros vagysčių, bus galimas rodmenų nurašymas tiesiai iš kontaktų centro.

Šviesą išjungia visada

Nors kalbant apie efektyvų elektros energijos vartojimą dažniausiai žvelgiama į verslą, J. Kulikian teigimu, ši tema svarbi ir buitiniams vartotojams. Verslas yra racionalus ir linkęs pasiskaičiuoti, kur ir kada verta investuoti į taupymą. O gyventojams dažniausiai tokiems sprendimams pristinga laiku pateiktos informacijos.

„Manau, kad ši tema svarbi visiems. Buitinių vartotojų elektros suvartojimas kiekvienais metais natūraliai auga, nes žmonės turi vis daugiau įrenginių: nuo mažiausių, pavyzdžiui, elektra kraunamų svarstyklių, iki elektromobilių. Todėl daug vartojant dėl patogumo svarbu bandyti taupyti ten, kur švaistoma be reikalo“, – sako J. Kulikian.

Paklausta, ar pati stengiasi taupyti energiją kiekviename žingsnyje, pašnekovė sako ir be didelių pastangų naudojanti labai mažai energijos.

„Bent jau taip man atrodo, bet kai visur bus įdiegti išmanieji skaitikliai galėsiu detaliai palyginti savo suvartojimą su panašiais vartotojais. Aš visada išjungiu šviesą, kur jos nereikia. Taip pat naudojuosi 2 laiko zonų privalumais – pavyzdžiui, skalbiu ar indaplovę jungiu tik savaitgaliais. Gerai, kad mano gyvenimo būdas tai leidžia“, – šypsosi J. Kulikian, pridurdama, kad savo kolegų taupyti papildomai neskatina, nes visa komanda tuo ir taip rūpinasi.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt