Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Atsinaujinanti energetika - panacėja nuo visų problemų
2011-01-23
Atsinaujinanti energetika - panacėja nuo visų problemų

Atsinaujinanti energetika - dažna tema spaudoje ir tiesiog diskusijose, tačiau neapleidžia mintis, jog kalba sukasi apie kažką tolimo ir fantastiško: realybėje vis tiek viskas sugrįžta prie iškastinio kuro, naujos kartos atominių ar šiluminių elektrinių. Natūralus klausimas - kodėl gi taip yra?

Kokie yra pagrindiniai atsinaujinančios energetikos trūkumai – „pulsuojantis“ jos gavimas priklausomai nuo šaltinio intensyvumo, sudėtingas perteklinės energijos kaupimas, per maži jos koncentruoti resursai ar kitos priežastys?
Resursų per akis. Intensyvumo užtenka, ypač kai modeliuojami ne vietiniai, bet globalūs tinklai. Visos jūsų suminėtos priežastys svarbios, jeigu bandoma atsinaujinančią energetiką sukišti i dabartinę infrastruktūrą ir nieko nekeisti. Ir tai, net dabartiniai elektros gamybos ir paskirstymo tinklai be problemų gali absorbuoti iki 20% atsinaujinančios energijos. Tai ne prasimanymas, o praktika, todėl ES iki 2020m ir nusistatė tikslą gaminti 20% elektros iš atsinaujinančių šaltinių.


Darbai vyksta. Atliktos išsamios studijos, tame tarpe ir Baltijos jūrinių vėjo jėgainių tinklo. Viskas vyksta, tik informacijos plačiau nėra. Kodėl Švedija buvo suinteresuota elektros tiltu su Lietuva. Jiems labiau rūpi prieiti prie Kruonio HAE, tada ir pradiniame tinklo kūrimo etape rentabilus tampa ruošiamas statyti 2GW jūrinių vėjo elektrinių parkas prie Švedijos krantų. Kitas reikalas, kad tilto projektas pristabdytas, kol Lietuvoje atsiras liberali energetikos rinka.

 

Kalbant apie Saulės energiją paprastai minimi du technologiniai trūkumai – vis dar neefektyvūs ir didelius eksploatacinius kaštus turintys elektros energijos akumuliatoriai bei nedidelis fotoelementų efektyvumas. Jūsų įmonė dabar naudoja 13-15% efektyvumo elementus, tačiau vyko tiriamieji darbai, siekiant padidinti jų efektyvumą iki 20%. Kokia šių darbų stadija – tokio naudingumo koeficiento elementus jau galima užsisakyti ar tai vis dar eksperimentinė fazė?
Saulės elementų efektyvumas tik vienas iš parametru. Pagrindinis parametras praktikoje – instaliuoto Vato (W) kaina. Jau dabar sukurti laboratoriniai saulės elementai su >40% efektyvumu, tačiau jiems naudojami sudėtingi ir brangūs puslaidininkiai su heterosandūromis InGaP ir panašūs. Vato kaina labai didelė. Tiek Si, tiek kiti puslaidininkiniai saulės elementai turi apatinę kainos ribą, kurią apsprendžia medžiagos kaina. Perspektyvesni šiuo atžvilgiu yra plonasluoksniai Si ar CIS saulės elementai, kuriuose puslaidininkinės medžiagos mažai, jos sluoksnis tik keli mikronai. Tobulėjant technologijoms plonasluoksniai saulės elementai daromi vis geresni ir jau dabar jų dalis rinkoje didesnė už monokristalinio Si elementus.


Tolesnėje perspektyvoje ateitis ko gero priklauso organiniams saulės elementams. Jų efektyvumas nors ir nedidelis ~ 5%, tačiau ištobulėjus gamybos technologijai jie gali būti labai pigūs, nes pradinė medžiaga apie šimtą ir daugiau kartų pigesnė už Si. Aišku, perėjimas nuo Si saulės elementų prie organinių užtruks. Ir su Si elementais darbo dar ilgam užteks.

 

Kokio didžiausio efektyvumo Saulės elementų galima tikėtis po 5, 10, 50 metų?
Vieno vato kaina modulyje turėtu kristi iki 1Euro/W; 0,5-0,1Euro/W; ir toliau atitinkamai. Ne efektyvume esmė.


Kokia Jūsų nuomonė apie minėtų elektros akumuliatorių vystymosi perspektyvas – tai yra kritinis veiksnys įsisavinant Saulės energiją ar visgi dabartinės galimybės yra tenkinančios?
Akumuliatoriai aktualūs autonominėse jėgainėse, automobiliuose ir mobiliose jėgainėse – pvz. kosmoso pramonė. Artimiausioje ateityje belieka laukti Li ar panašių akumuliatorių gamybos tobulėjimo ir pigimo. Kol kas tai tikrai brangi ir mažiausiai ilgaamžė autonominių jėgainių sudedamoji dalis. Nors ir dabar savo jėgainėse naudojame švino rūgštinius akumuliatorius, kurių tarnavimo laikas cikliniame ręžime viršija 17 ir 20 metų. Brangūs.


Tolimesnėje perspektyvoje nusimato perėjimas i kitų energijos rūšių akumuliavimą. Viena perspektyviausių ir daugiausiai pažengusių krypčių – vandenilis. Ciklas fotoelektra-elektrolizė-vandenilis-kuro elementai. Kalifornijoje jau kuriamos tokio ciklo autostrados. Degalinės su saulės baterijomis ir elektrolize, automobilių su kuro elementais parkas. Akumuliavimo problema sumažės ir sukūrus globalius saulės ir vėjo tinklus. Tinklas - geriausias akumuliatorius.

 

Nuo valstybės pereinant prie paprastų vartotojų – kuomet verta galvoti apie Saulės arba vėjo jėgainę ir kokiais atvejais ši investicija atsipirktų?
Apie kokius vartotojus kalbėsim. Jeigu apie „buržujus“, tai jiems visada verta galvoti ir įsirengti. ES, JAV ir kitu šalių įstatyminė bazė taip sureguliuota, kad tokios jėgainės atsiperka per 3-5 metus. Belieka tik psichologinė inercija. Lietuvoje ir kitose panašiose žemėse, kur subsidijų nėra, tiksliau sakant subsidijuojama degiminė energetika, rinkos nišos siauros. Jeigu motyvas tik ekonominis, kuo greitesnis atsipirkimas, tuomet lemiantis veiksnys yra konkreti vieta, iki kurios elektros tinklo atvedimo kaina artima reikiamo našumo saulės-vėjo jėgainės kainai. Privačių namu atveju kalba eitų apie 70-150 tūkst.Lt, vasarviečių, sodybų atveju – apie 30-50 tūkst.Lt. Maximai įsisukus į energetiką tokių vietų sparčiai gausėja.


Daugėja ir kitokių užsakovų. Tai pasiturintys verslininkai. Neskaičiuodami trumpalaikės naudos, jie įsirengia autonominį energetinį ūkį kaip investiciją į ramią ateitį. Po to bent vienas galvos skausmas ilgam atpuola.


Ar galima Lietuvoje iškirti regionus, kuriuose būtų rekomenduotinos skirtingo tipo elektrinės, ar tai labiau priklauso nuo kiekvienos sodybos reljefinės padėties, miškų masyvų?
Daugiau priklauso nuo vietovės reljefo. Viskas keliama į nedidelį aukštį ir svarbiau kokia artimiausia aplinka, miškas, aukšti namai, pavydūs kaimynai ir t.t.

 

Ką Jūs patartumėt sodybos savininkui, norinčiam įsidiegti vieną arba kelis atsinaujinančios energijos šaltinius, bet nežinančiam nuo ko tai reiktų pradėti, kuo domėtis ir kaip nuspręsti ar ši investicija būtų naudinga?
Daugėja veikėjų, pasiskaičiusių reklaminių bukletų ir pasijutusių rimtais žinovais. Arba elementarių prekeivių, turinčių vieną tikslą, kuo greičiau iškišti neaiškios kilmės neaiškaus tarnavimo laiko ir neaiškių parametrų kinietišką ar panašią įrangą. Vien šiais metais teko perdaryti tris tokias jėgaines, t.y. viską išmesti ir įrengti normalią. Maždaug po 40-70 tūkst.Lt ir pusė metų kaip į balą.

 

UAB "Saulės Energija" direktorius doc. dr. Edmundas Žilinskas, technologijos.lt

 

Iškilo klausimų? Klauskite "Klausk žinovo" rubrikoje

 

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt