Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Atsakymai į klausimus apie stogo dangos keitimą
2014-03-09
Atsakymai į klausimus apie stogo dangos keitimą

Artėjant šiltajam metų laikotarpiui sujudo individualių namų savininkai, norintys seną stogo dangą pakeisti tvirta, kokybiška ir ilgalaike nauja. Visos parduodamos stogų dangos turi ir pranašumų, ir trūkumų. Tačiau stogo dangų gerąsias ir problemines ypatybes galima kontroliuoti turint reikiamų žinių apie įvairių stogų dengimą. Taigi pateikėme keletą klausimų stogo dangų gamintojams ir kvalifikuotiems specialistams, kad papasakotų apie plieno, čerpių ir pluoštinio cemento banguotų lakštų dangas. 

 

Apie stogo dengimą plieno lakštais pasakoja
UAB „Ruukki Lietuva“ rinkodaros vadybininkas Mantas Grigaliūnas.

 

Kokių papildomų dalių gali tekti įsigyti namo savininkui keičiant stogo konstrukciją?

 

Jei gegnės nepažeistos, greičiausiai teks įsigyti ir pakeisti stogo grebėstus ir sumontuoti juos tinkamais atstumais (žingsniu). Taip pat gali prireikėti papildomos šilumos izoliacijos (dažniausiai akmens vatos) ir izoliacinių plėvelių (difuzinės arba antikondensacinės).

 

Koks turi būti minimalus ir maksimalus stogo konstrukcijos kampas, kad būtų galima rinktis plieno skardos lakštus?

 

Jei stogo nuolydis – 14 ar daugiau laipsnių – galima rinktis bet kurią plieninę stogo dangą (čerpių imitacijos, trapecinio ar klasikinio užlanko profilio). Jei nuolydis mažesnis (bet ne mažesnis nei 7 laipsniai) – galima rinktis „Classic“ (klasikinio užlanko profilio) arba valcuotų profilių lakštus. Maksimalus stogo nuolydžio kampas, renkantis plienines stogo dangas, neribojamas. Kai kurios plieninės dangos naudojamos ir kaip fasadų apdaila.

 

Į kurį technologinį momentą pasirinkus plieno lakštus reikia kreipti daugiausia dėmesio ir žinoti specifinių montavimo niuansų, kad eksploatacija būtų teigiama (dangos tvirtinimas, plėvelės naudojimas, šiltinimo klausimai, papildomų detalių įrengimas)?

 

Labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip įrengiama šilumos izoliacija, plėvelės ir ventiliuojami oro tarpai. Neatsižvelgus į šiuos svarbius dalykus, kilo daug įvairių mitų: lietaus keliamas triukšmas ir palėpės įkaitimas. Jei šilumos izoliacijos sluoksnis įrengtas laikantis šiuolaikinių reikalavimų, yra tinkamo storio – jis veikia kaip puiki garso izoliacija, tad įprastai lietui lyjant – jokio triukšmo negirdėsite. Jei ventiliuojami oro tarpai įrengti tinkamai – visa šiluma išeina į lauką. Atliekant visus stogo dangos tvirtinimo, kamino skardinimo ir kitus darbus, labai svarbu dangos nepažeisti mechaniškai, nenaudoti pjaustant abrazyvinių medžiagų.

 

Kokie pagrindiniai plieno lakštų naudojimo pranašumai, palyginti su kitomis stogo dangomis, taikant juos senojo sektoriaus namams?

 

Plieninė stogo danga lengva, todėl renovuojant stogą dažniausiai nereikia sustiprinti ar iš esmės keisti esamų medinių konstrukcijų, nereikia įrengti ištisinio pakloto. Ši danga lengvai apdirbama ir montuojama, jai sumontuoti nereikia specifinių stogdengių įgūdžių, tad renovacijos darbai ir kainuos mažiau, ir bus atliekami daug greičiau. Be to, plieninę stogo dangą lengviau pritaikyti prie esamos namo spalvos, nes jų spalvų pasirinkimas – didžiausias.

 

Ar yra variantų, kai plieno lakštus galima būtų montuoti ant senosios dangos, kada tai įmanoma, kokios techninės sąlygos šiuo atveju turėtų būti sudarytos?

 

Taip, jei senoji stogo danga – valcuota plieninė (skarda), bituminių čerpių ar ruberoidinė – naująją plieninę stogo dangą galima montuoti ant senosios, prieš tai ties gegnėmis pritvirtinus tašus ir reikiamose vietose – grebėstus. Tada stogo atnaujinimas gerokai paspartėja ir kainuoja mažiau. Be abejo, bendrieji reikalavimai ir čia išlieka: reiktų patikrinti seno stogo konstrukcijos įstrižinius matmenis ir plokštumų taisyklingumą, patikrinti, ar pakankamas ventiliacijos tarpas po senąja danga.

 

Ar galima priderinti prie plieno stogo dangos vietos meistrų apskardinimo elementus, o gal tinka tik firminiai?

 

Taip, vietos meistrų apskardinimo elementus galima naudoti. Firminius stogo lankstinius dažniausiai renkasi
klientai, norintys turėti labiausiai estetiškai išbaigtą stogą. Pavyzdžiui, vietiniai meistrai, ko gero, negalės pasiūlyti itin estetiškai atrodančių, užapvalintų kraigų. Šiaip ar taip be tokių meistrų pagalbos neapsieitume, nes kiekvienam stogui prisireikia ir nestandartinių lankstinių.

 

Kiek kainuotų kvadratinis metras ekonominio varianto stogo dangos be konstruktyvių elementų?

 

Dangos kaina prasideda nuo 24 litų už kvadratinį metrą. Bet vien šia kaina vadovautis priimant sprendimą – nepatartina. Kad ir kokią stogo dangą rinktumėmės, reikėtų žiūrėti visą stogo sąmatą. Pavyzdžiui, prie plieninės stogo dangos kainos dar reikia pridėti sraigtų, kraigų, vėjalenčių, karnizų, lietaus nuvedimo sistemos, stogo saugos elementų ir kitas kainas. Valstybė pernai atlikusi kainų tyrimą nustatė, kad viso tokio plieninės dangos rinkinio kaina gali siekti iki 60 litų už kvadratinį metrą.

 

Kokie eksploataciniai pranašumai galimi dėl metalo patvarumo, galimos korozijos, spalvos kokybės, remonto sudėtingumo?

 

Atsižvelgiant į polimerinį padengimo tipą, bendrovės „Ruukki“ suomiškai plieninei stogo dangai suteikiama iki 20 metų estetinių ypatybių garantija ir iki 50 metų – techninių ypatybių garantija (t. y. garantuojama, kad stogas išliks sandarus). Palyginti su kitomis dangomis – plieninė danga mažiausiai blunka laikui bėgant, netrūkinėja veikiant didžiausiems šalčiams, nekerpėja ir nesamanoja.

 

Tenka matyti kokybiškai dengtų tamsios spalvos metalinių lakštų stogų su vietomis gausiai atsilupusiu viršutiniu sluoksniu – kas galėtų būti kaltas dėl tokios nelaimės?

 

Sunku komentuoti, nes rinkoje daug tiekėjų, siūlančių neaiškios kilmės, abejotinos kokybės produkcijos. Pagal jūsų pateiktus požymius labiausiai tikėtina, kad tai – plastizolio polimerine danga dengtas stogas. Plastizolis – labai atspari korozijai ir agresyviai aplinkai medžiaga, tačiau, kaip praktika parodė, – netinkama eksploatuoti lauke. Dauguma rimtų stogo dangų gamintojų atsisakė šios dangos jau prieš daug metų, tačiau dar ir šiandien rinkoje galima sutikti pardavėjų, siūlančių tokias stogo dangas. Kad išvengtumėte nesusipratimų ir rūpesčių ateityje, rinkdamiesi dangą visuomet pasidomėkite gaminio techninėmis ypatybėmis, pasitarkite su patyrusiais stogdengiais, o įsigydami reikalaukite pateikti ir gaminio atitikties deklaraciją bei užpildytą garantinę knygelę.

 

Apie keraminių čerpių stogo dangą pasakoja

AB „Wienerberger“ vadybininkė Saulė Mukauskienė.

 

Kokių papildomų dalių gali tekti įsigyti namo savininkui keičiant stogo konstrukciją?

 

Įvertinti stogo konstrukcijų būklę galima tik nuėmus seną stogo dangą. Norint uždėti keramines čerpes vietoj seno asbestinio šiferio, tikrai reikės naudoti naujus grebėstus.

 

Koks turi būti minimalus ir maksimalus stogo konstrukcijos kampas, kad būtų galima rinktis keramines čerpes?

 

Kiekvieno tipo keraminės čerpės turi minimalų stogo nuolydžio kampą. Mažiausias nuolydžio kampas gali būti  14 laipsnių, didžiausias – 90 laipsnių.

 

Į kurį technologinį momentą pasirinkus keramines čerpes reikia kreipti daugiausia dėmesio ir žinoti specifinių montavimo niuansų, kad eksploatacija būtų teigiama (dangos tvirtinimas, plėvelės naudojimas, šiltinimo klausimai, papildomų detalių įrengimas)?

 

Keraminių čerpių stogo dangai nereikia jokių specifinių konstrukcijų. Kaip ir dengiant kitomis stogo dangomis, gegnės projektuojamos taip, kad išlaikytų ne tik stogo dangą, bet ir sniego, vėjo, apšiltinimo bei savo svorio apkrovą. Tačiau dažniausiai gegnių plotis parenkamas pagal apšiltinimo medžiagos storį (20–25 cm), o tai jau tenkina ir atsparumo apkrovoms keliamus reikalavimus. Be to, kaip ir dengiant kitomis stogo dangomis, turi būti užtikrinta stogo konstrukcijos ventiliacija, t. y. pro karnizą oras įeina, o pro kraigą išeina. Vienintelis skirtumas – kad kiek-vienai keraminių čerpių rūšiai tinkamas vis kitoks grebėstavimo žingsnis. Mūsų atstovybėje gausite išsamią instrukciją, kaip dengti bet kurios rūšies keramines čerpes.

 

Kokie pagrindiniai keraminių čerpių naudojimo pranašumai, palyginti su kitomis stogo dangomis, taikant jas senojo sektoriaus namams?

 

Galima išvardyti tik teigiamus dalykus, kuriais išsiskiria keraminės čerpės. Tai patvarumas, ekologiškumas, atsparumas ugniai, nesukelia triukšmo (lyjant lietui nebarška), akumuliuoja šilumą.

 

Ar galima priderinti prie keraminių čerpių dangos vietos meistrų apskardinimo elementus, o gal tinka tik firminiai?

 

Keraminės čerpės komplektuojamos su specialiais nekeraminiais priedais, t. y. kamino sandarinimo juosta, kraigo ventiliacine juosta, čerpių laikikliais. Visi šie elementai modernūs, užtikrina geras stogo eksploatacines ypatybes ir sutaupo daug laiko bei papildomų išlaidų, palyginti su naudojamais vietos meistrų skardos gaminiais. Tačiau, jei namo savininkas nori, kad jo stogas atrodytų visiškai autentiškai, gali naudoti ir kitus vietinių meistrų gaminamus elementus. Vis dėlto tokie vietinės gamybos elementai turi nepakenkti stogo konstrukcijos ventiliacijai.

 

Kiek kainuotų kvadratinis metras ekonominio varianto stogo dangos be konstruktyvių elementų?

 

Pigiausių keraminių čerpių kaina – nuo 28 litų už kvadratinį metrą.

 

Kokie eksploataciniai pranašumai galimi dėl keraminių čerpių patvarumo, galimos erozijos, spalvos kokybės, remonto sudėtingumo?

 

Keraminės čerpės – ilgalaikė stogo danga. AB „Wienerberger“ savo gaminamoms čerpėms suteikia 30 metų garantiją. Spalva taip pat nenubluks, nes keraminės čerpės nėra dažomos dažais. Spalva gaunama išdžiovintas čerpes padengiant angobu ir išdegant aukštoje temperatūroje. Angobas – tai molio milteliai, sumaišyti su pigmentu ir vandeniu. Į keramines čerpes neįauga samanos, todėl, jei namas stovi pamiškėje ir stogas pažaliuoja (esant tokiai aplinkai, pažaliuoja bet kuri stogo danga), galima užlipus ant stogo čerpes nuplauti aukšto slėgio vandens srove ir čerpės vėl atrodys kaip naujos. Kadangi tvirtinama kas 3–4 čerpė, prireikus bet kada galima pakeisti vidury šlaito kad ir vieną čerpę.

 

Apie beasbesčių lakštų stogo dangą pasakoja „Eternit Baltic“ atstovas Linas Kriščiūnas.

 

Kokie eksploataciniai beasbesčių stogo lakštų pranašumai galimi dėl patvarumo, pagaminimo kokybės ir eksploatacijos?

 

Visų pirma tai laiko patikrinta stogo danga. Šiferiniai lakštai stogams dengti naudojami jau nuo XIX a. pradžios ir visuomet buvo populiarūs dėl puikių stiprumo, nedegumo ir ilgalaikiškumo ypatybių. Pakeitus asbestą moderniu sintetiniu pluoštu, šie lakštai nebekenkia sveikatai. Banguoti lakštai taip pat vertinami ir dėl difuziškumo, kitaip tariant, jie „kvėpuoja“. Tiek pluoštinio cemento medžiaga, tiek dažų sluoksnis praleidžia vandens garus. Tai gerokai sumažina kondensato susidarymą apatinėje dangos pusėje. Sausesnė stogo konstrukcija gali būti naudojama ilgiau.

 

 

Ar atsparūs blukimui spalvoti fibrocementiniai lakštai?

 

Kadangi pati lakštų medžiaga nėra dažyta, tai negalime užtikrinti, kad dažai neišbluks per 50 metų ar daugiau. Tačiau padarėme daug, kad dažų sluoksnis išsilaikytų maksimaliai ilgai.

 

Dažymo liniją įveikęs lakštas šildomas, kad išsiplėstų poros. Po to šepečiais į lakštą įtrinami dažai. Išdžiovintas lakštas užliejamas dažų sluoksniu. Šis sluoksnis po specialaus atšaldymo sukuria dažų plėvelę, o tai užtikrina ilgalaikę spalvą.

 

Ar yra universaliai naudojamų fibrocementinių banguotų lakštų, tinkamų stogui atnaujinti? Kokia jų apytikrė kaina?

 

Stogui atnaujinti tinka visi mūsų gaminami lakštai. Šiuo metu populiariausi geros išvaizdos lakštai „Baltijos banga“. Jie turi aukštas bangas, todėl yra atsparesni lenkimui ir laužimui. Norintiesiems ekonomiškesnio varianto siūlome lakštų „Klasika“ liniją. Nuo 1,25 iki 2,5 metro ilgio lakštų asortimentas leidžia išsirinkti tinkamą gaminį kiekvienam stogui.

 

Klausimus pateikė Dangiras Girdauskas, žurnalas "Super Namai".

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt