Sodo paruošimas pavasariui: nuo ko pradėti?

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Svarbiausia, susiplanuoti savo laiką. Nepulkite visko daryti per vieną dieną – nespėsite arba nepadarysite iki galo. Pasitarkite su šeimos nariais, kurių darbų imsitės pirmiausiai. Jūs patys puikiai pažįstate savo sodą ir numanote, ką šiais metais norėsite pakeisti, kokių daržovių ar vaisių auginti.

Švara ir tvarka

Pirmas darbas – išvalyti sodą nuo nereikalingų šiukšlių, kurios čia atsirado per žiemą. Tai įvairūs vėjo atnešti lapai, mulčo likučiai, šiukšlės. Per žiemą supūva ne visi vėlai nukritę obuoliai. Po vaismedžiais būna prikritusių šakų. Visa tai reikia sutvarkyti ir išvalyti. Čia geriausi pagalbininkai – grėblys, šakės ir šluota. Darbas ne itin malonus, tačiau jį padaryti reikia pirmiausiai.

Medžių genėjimas

Antras darbas po apsišvarinimo yra medžių priežiūra. Čia prireiks gero sekatoriaus, specialių žirklių, skirtų medžių ir krūmų šakoms bei gėlėms karpyti, na ir žinoma, kopėčių. Tiesiog atkreipkite dėmesį, kurios šakos yra nulūžusios. Jas gražiai reikia nukirpti ar nupjauti. Galima apgenėti labai išsišakojusius vaismedžius. Tik nepjaukite pagrindinių šakų, nes medis gali nebesistiebti į viršų arba visas savo šakas pakreipti į pietų pusę, kur gaus daugiau saulės.

Medžius genėti geriausia kovo pabaigoje, kai lauke yra apie 5-10 laipsnių šilumos. Kol kas medžiai dar nėra labai aktyvioje būsenoje, todėl lengvai iškenčia tokias „operacijas“.

Šis metas palankus ir medžių persodinimui, jei reikia iškasti ūglius ir persodinti į kitą vietą.

Pastebėkite, ar storesni medžiai neturi žaizdų. Jei turi, užtepkite jas specialiu sodo tepalu. Jis pravers ir nugenėjus stambesnes šakas.

Medžių balinimas

Storesni medžiai balinami nuo pat apačios iki pirmųjų šakų ar net dar aukščiau. Balinimui naudojamos specialios su dažais sumaišytos kalkės. Kam to reikia? Medžio žievė pavasarį kenčia nuo temperatūrų skirtumo, nes naktį vis dar atšąla iki -5, o dieną dažnai pakaitina ir iki +15. Kai žievė nudažyta balta spalva, ji ne taip įkaista ir ne taip skeldėja.

 

Kalkės yra naudojamos tam, kad apsaugotų žievę nuo iš žemės lendančių parazitų. Sodininkai ginčijasi, kokius medžius galima balinti. Vieniems atrodo, kad reikia balinti tik senus medžius, kurių žievė yra stora ir jau sueižėjusi. Kitiems – kad reikia balinti visus medžius, nes tai padeda ir jaunų medžių žievei nesuskeldėti ir tapti atsparesnei. Nuspręsti, kaip pasielgsite, turite patys…

Patyrę sodininkai balina medžius du kartus per metus – rudenį ir pavasarį. Taigi, jei nenubalinote iš rudens, pavasarį tai būtina padaryti.

 

Augalų purškimas insekticidais

Jei jūsų ūkis nėra ekologinis, rekomenduojame pagalvoti apie visų augalų purškimą insekticidais. Kai medžiai pradeda leisti pumpurus, to daryti jau nebegalima, todėl ankstyvas pavasaris yra idealus laikas tai padaryti. Geriausia purkšti specialiu purkštuvu, kurį galima įsigyti bet kurioje Senukų parduotuvėje. Dėl pačių insekticidų reiktų pasitarti su sodo prekių skyriaus darbuotojais.

Šiltnamio remontas

Dienos jau ilgėja, tad laikas pasirūpinti šiltnamiu. Jei neturite šiltnamio, dabar pats metas jį pastatyti. Jei šiltnamį turėjote iš praeitų metų – laikas apžiūrėti, ar jis neapgadintas. Smarkus vėjas, sniegas ir ledas gali pažeisti šiltnamio plėvelę. Pirmiausiai atkreipkite dėmesį į ją. Jei skylės nedidelės, jas galima užtaisyti permatoma lipnia juosta. Jei didesnės – teks įsigyti plėvelės.

Jei jūsų šiltnamis iš polikarbonato, greičiausiai pažeidimų nėra arba jie labai nedideli. Jums reikia pakeisti pažeistus polikarbonato lapus.

Jau dabar galite pradėti rūpintis juodžemiu. Paprastai žemė šiltnamyje yra perkasama. Jei jos trūksta, teks įsigyti kelis maišus substrato numatomoms sodinti daržovėms. Jei ketinate sodinti pomidorus ir agurkus kiek vėliau, apsidairykite, ar kur neliko neištirpusios krūvos sniego. Ją sukaskite į šiltnamį, nes tirpdamas sniegas palaikys drėgmę dirvožemyje. Ir patarimas ateičiai – šiltnamyje prikaskite sniego dar žiemą.

Jei ruošiatės daiginti tam tikrus augalus, pasidarykite specialią daigyklą iš platesnių lentų ir polikarbonato lapo. Daigykla gali būti ir šiltnamyje, kur pakankamai drėgna ir šilta. Ne viską juk reikia daiginti namuose ant palangės…

Pakankamai darbų porai savaitgalių? Pasiraitokite rankoves ir pasikvieskite šeimos narius į pagalbą. Pavasaris – idealus metas pabūti kartu ir padirbėti sode, kad ir koks nedidelis jis būtų.