Garas pirtyje – iš termoso!

https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313
https://www.supernamai.lt/ 8~614 1444 2 Lazdynų g. 21-111 , Vilnius Įmonės kodas: 302333597 Įmonės PVM kodas: LT100004691313

Sukurti minkštą, kitaip dar vadinamą lengvą garą – labai sudėtingas uždavinys. Tam reikia daug iki 300 laipsnių įkaitintų akmenų. Tuo pat metu pirties patalpos oras negali būti per daug įkaitęs ir nemaloniai deginti odos. Šią užduotį padeda išspręsti pirtyje naudojamos krosnelės, kurios veikia termoso principu.

Pagrindiniai tokios krosnelės konstrukcijos skirtumai nuo įprastinių – apšiltintas akmenų konteineris ir oro cirkuliacijos per akmenis apribojimas. Minimali konvekcija ir minimalus temperatūrinis spinduliavimas užtikrina, kad kaitinant akmenis, pirties oras neperkais, ir bus galima mėgautis pirtimi su gausiu drėgmės kiekiu (virš 40 proc.), esant 60–80 laipsnių karščiui. Reikia pažymėti, kad toks klimatas labiausiai artimas pirtims su molinėmis krosnimis.

Drėgna pirtis teigiamai veikia žmogų: atpalaiduoja, valo odą, puikiai veikia kvėpavimo takus. Pirtyje su paprasta krosnele sunkiai pasiekiama 15 proc. drėgmė. Jeigu krosnelės galia nedidelė, akmenys greit atšąla, jeigu galia per didelė – temperatūra kils greičiau nei garinė prisipildys drėgmės.

Akivaizdūs privalumai
Suomijos koncerne Helo gaminamos krosnelės Helo Saunatonttu ir Helo Rondo veikia termoso principu. Šio tipo krosnelės gali būti elektrinės arba kūrenamos malkomis.
Koks malonumas tik įėjus iš šalto lauko rasti šiltą pirtį! Krosnelė-termosas turi svarbių privalumų, kurių neturi jokios kitos krosnelės. Tai didelis labai karštų akmenų kiekis, leidžiantis mėgautis tikros garinės pirties malonumais su sodriu garu, gausia drėgme ir neaukšta temperatūra. Dar viena puiki šių krosnelių savybė – jos pirtyje užima mažiau vietos, o jose telpa daugiau nei 100 kg akmenų, nei tokio pat galingumo įprastinės krosnelės su 20 kg akmenų. Dėl apšiltinto korpuso ir neaukštos išorės temperatūros saugus atstumas iki medinio paviršiaus – tik 1 cm, o paprastose – iki 12 cm. Dėl neaukštos išorės temperatūros krosnelė yra nepavojinga vaikams ir beveik nespinduliuoja infraraudonųjų spindulių. Taigi, šiai krosnelei-termosui alternatyvą rasti sunku.

Elektrinėje krosnelėje sumontuoti davikliai, kurie nuolat tikrina akmenų temperatūrą. Jeigu akmenys atšalo, juos nedelsiant pašildo elektriniai šilumokaičiai.
Malkomis kūrenamos krosnelės neturi apšiltinto korpuso. Šio technologinio sprendimo atsisakyta, nes tokios krosnelės nuolat nekūrenamos, o įkaitinamos degančiomis malkomis tik ruošiant pirtį. Uždaras akmenų konteineris leidžia greitai įkaitinti daug akmenų. Kūrenant pirtį ir maudantis, uždarytas konteineris neleidžia perkaitinti pirties oro, o daug karštų akmenų duoda gausų garą.

Esant mažai oro cirkuliacijai pro įkaitusią pakurą, deguonies kiekis ore labai nepakinta, todėl tokioje pirtyje daug lengviau kvėpuoti. Šio tipo krosneles puikiai reprezentuoja modeliai Helo Ukkatonttu, Narvi Steammaster ir Narvi Steammaster Royal. Bendrovės Narvi modeliai gali būti kūrenami ir iš priepirčio.
Patogus elektrinės krosnelės reguliavimas
Elektrinė krosnelė dirba dviem režimais: budėjimo ir visu galingumu. Nustačius budėjimo režimą, priklausomai nuo nustatymų, krosnelė laiko akmenis įkaitintus iki 150–250 laipsnių karščio. Atsižvelgiant į didelį akmenų kiekį (iki 100 kg), tai yra didelės šiluminės energijos atsargos, kurias krosnelė atiduos, kai

Jūs atidengsite dangtį ir ant akmenų užpilsite vandens. Viso galingumo režimas reikalingas naudojantis pirtimi. Perjungus į šį režimą, per 10–15 min. akmenų temperatūra pakyla iki 300 laipsnių karščio, reikalingo minkštam ir lengvam garui susidaryti. Jeigu viso galingumo režimą įjungsite tik įėję į pirtį, tai galėsite sušilti sodriuose tirštuose garuose.

Pasirinkite tinkamą krosnelę
Įrengiant pirtį nuosavo namo rūsyje savininkai susiduria su klausimu, kokią krosnelę pasirinkti, kad pirtimi galima būtų naudotis kuo ilgiau, tuo pat metu kuo mažiau dėmesio skiriant kūrenimui ar priežiūrai. Paprastai malkomis kūrenamas krosneles reikia prižiūrėti nuolat, tikrinti, ar neatvėso akmenys. Su panašiais klausimais susidūrė ir p. Algimantas, prieš aštuonerius metus rūsio erdvę pavertęs poilsio patalpomis. Pirtis žemutiniame aukšte turėjo tapti jungiamąja ašimi. Ieškant gero sprendimo, užduotis buvo tokia – kuo mažiau kūrenti krosnelę, o ją įkaitinus, akmenis kuo ilgiau išlaikyti kaitrius.

Šios garinės pirties matmenys atitinka nedidelės šeimos poreikius – aukštis yra 220 cm, ilgis – 250 cm, o plotis – 200 cm. Pasikonsultavęs bendrovėje Geras garas, pirties mėgėjas iš Vilniaus pasirinko malkomis kūrenamą krosnelę Helo Ukkatonttu – tai optimalus pasirinkimas 11 kub. m ploto garinėje. Beje, šio tipo krosnelių dizainą sukūrė žymus suomių dizaineris Ristomatti Ratia.
Jau po pirmųjų pirties procedūrų atsiskleidė pagrindinis šios krosnelės teikiamas privalumas – garinėje niekada nebūna per karšta. Garo išgaunama gausiai ir nuolat. Šioje krosnelėje labai svarbus akmenų kiekis ir jų savybės. Čia virš pakuros prikrauta apie 70 kg vulkanito akmenų, pasižyminčių unikaliomis šilumos akumuliavimo savybėmis. Krosnelei įkūrenti pakanka dviejų glėbių malkų. Maudantis 60–70 laipsnių karščio temperatūroje, pasiekiama apie 60 proc. drėgmė.

Tokiomis sąlygomis pirtimi galima naudotis apie dvi valandas. Jei pirties procedūras norima pratęsti, krosnelę reikia pakurti papildomai. Tam, kad akmenys nekaitintų oro, krosnelės dangtį galima užvožti išsisklaidžius garams, o taip pat išėjus iš garinės atsikvėpti. Taip šiluma bus saugoma kitiems pirtinimosi kartams. Tokio tipo krosnelę galima statyti patalpos kampe, viduryje, o elektrinę krosnelę galima įleisti žemiau gultų.

 

Svarbus krosnelės-termoso privalumas – kai išeinate iš pirties, ji atvėsta, o grįžus galima atsisėsti ant gultų, nesibaiminant nudegti. Be to, kiekvienas įkaitimas pirtyje vyksta pamažu, pilant vis daugiau vandens. Po maudymosi likę karšti akmenys išdžiovina pirtį, o jei reikia – ir skalbinius.

Keliais sakiniais apibūdinsime garinės įrengimą. Kaip sakė p. Algimantas, pagrindinis pirties uždavinys buvo tinkamai sutvarkyti oro cirkuliaciją. Šiuo atveju užduotį sunkino tai, kad patalpa išsidėsčiusi rūsio viduryje. Sugalvota konstrukcija, kai iš lauko, namo vakarinės pusės oras ortakiais (jų ilgis apie 4 m) patenka į garinę. Anga įrengta grindų zonoje už krosnelės. Atsisakyta tarpelio duryse, nes nenorėta, kad į garinę iš rūsio patalpų patektų oro. Taigi, pirtis nuolat aprūpinama šviežiu oru. Troškus oras šalinimas pro angą, įrengtą 120 cm aukštyje – panaudotas šiltas oras cirkuliuoja sienomis, lubomis, natūraliai išdžiovindamas erdvę už apdailos, o vėliau patenka į šalinimo ortakį. Visi techniniai vamzdžiai paslėpti dekoratyvinėje sienelėje.

Parengta pagal UAB "Geras garas" informaciją

 

Raktiniai žodžiai: Pirtis, Sauna, Rytietiška pirtis, Garas, Rąstinė pirtis, Pirties įrengimas, Gera pirtis, Termosas.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.