Balkonas – gyvenamasis plotas ištisus metus
Nesiūlysime balkono įstiklinti ar nugriauti kambarį ir balkoną skiriančią sieną, tokiu būdu padidinant buto plotą. Palikime balkoną atvirą, juk nenorime gyventi akvariume.
Deja, atviri miesto namų balkonai turi keletą trūkumų – privatumo ir jaukumo stoka, šaltis, vėjas, drėgmė, o kartais ir saulės perteklius. Maža balkono erdvė – ne visai trūkumas, nes net ir kelių kvadratinių metrų balkonėlį galima paversti jaukia gyvenamąja vieta.
Balkono dizainas ir jaukumo detalės
Į balkono dizaino kūrimą žiūrėkite, kaip į interjero lauke kūrimą, lyg į labai sumažintą savo buto versiją. Palikite jame kuo daugiau natūralumo, išlaikykite jį tokį, koks yra, tik adaptuokite gyvenimui. Pavyzdžiui, jei balkonas yra sename name su autentiškais žalvario turėklais, puiku, kurkite jame romantišką prancūziško ar ispaniško stiliaus balkonėlį (jei yra poreikis, restauruokite detales, bet nebūtina keisti visko į naujas).
Jei balkonas naujos statybos name, jo dizainą kurkite jaukiu minimalistiniu stiliumi, sekdami skandinavų pavyzdžiu.
Renkantis baldus balkonui galioja tas pats principas, kaip renkantis sodo baldus. Baldai turi būti pritaikyti lauko aplinkai, lengvi, mobilūs, kompaktiški, patogūs, atsparūs drėgmei, temperatūrų pokyčiams irsaulės poveikiui. Mediniai, metaliniai, plastikiniai ar pinti. Mažoje balkono erdvėje puikiai tiks sulankstomosioskėdės ir mobilūs staliukai su ratukais, suoliukai-daiktadėžės, ant kurių galėsite ne tik sėdėti, bet ir daiktus susidėti.
Labai svarbu balkone esančius daiktus laikyti tvarkingai, nes netvarką matysite ne tik jūs, bet ir jūsų kaimynai. Tam tiks lauko sąlygoms pritaikytos spintelės, kabinamosioslentynėlės. Jokiu būdu neperkraukite balkono, juk tai maža erdvė. Bet jei trūkstajaukumo, įsirenkite medines terasines ar jums patinkančias akmens masės plytelių grindis. Ant grindų galite patiesti pintą, džiuto ar tvirtesnio audinio, marinistinių ar egzotiškų raštų takelį.
Kėdes paminkštinkite pagalvėlėmis (tik nepamirškite įnešti jų į vidų lyjant lietui), atsineškite pledą, kad būtų šilčiau, uždekite žvakučių ir vakarieniaukite balkone žvakių šviesoje. Jei balkonas didesnis, galite pastatyti nedidelę, laukui pritaikytą, sofą, taip pat šezlongą deginimuisi ar net pritvirtinti hamaką. Taip savo balkone jausitės lyg išvykę atostogų į kurortą.
Jei jūsų namo kaimynai išties draugiški, galbūt savo balkone jums net pavyks surengti barbekiu vakarėlį ir išnaudoti grilį. Pasikepti mėsos, jūros gėrybių ar daržovių galite balkone naudodami mobilųjį mini grilį, kuris tilps net ir mažame balkonėlyje. Žinote, ko čia dar trūksta? Lempučių! Papuoškite balkoną lauko lemputėmis: girliandomis, mažais originalaus dizaino žibintais. Tai patiks ne tik jums, jūsų vaikams ir svečiams, bet ir kaimynams. Lyg amžinos Kalėdos jūsų balkone.
Privatumas ir oro pokyčiai
Nuo smalsių kaimynų akių atvirame balkone gal ir nepasislėpsite, bet susikurti mikroskopinę privatumo oazę vistiek galite. Privatumo suteiks specialios tekstilinės lauko širmos, tvirtinamos prie balkono turėklų arba grindų. Ant turėklų galite kabinti ir virvėmis pririšamas balkonines širmas iš poliesterio (patogu, nes galima skalbti skalbimo mašinoje). Širmos iš dalies apsaugo ne tik nuo praeivių ar kaimynų žvilgsnių, bet ir nuo vėjo, saulės, gatvės dulkių.
Jei ieškote jaukesnių sprendimų, balkone galite statyti lengvas, pusiau peršviečiamas ažūrines pertvaras ar bambukines sieneles. Nuo saulės ir lietaus jus taip pat apsaugos balkoninės markizės (stogeliai) su išskleidžiamu mechanizmu arba didelis išskleidžiamas skėtis su pagrindu, statomu ant grindų. Tačiau, mūsų manymu, pats jaukiausias sprendimas, suteikiantis balkonui ne tik privatumo, bet ir saugantis nuo dulkių ir saulės – tai natūrali širma, suformuota iš gyvų augalų.
Išeiti į balkoną = išeiti į sodą
Įsivaizduokite, tereikia peržengti balkono slenkstį ir jūs atsiduriate savo asmeniniame mažyčiamesode. Kaip tokį sukurti? Čia jums padėti gali tik augalai. Balkono jaukumą ir privatumą kurti padeda patys įvairiausi augalai. Visų pirma tai iš vijoklinių augalų suformuotos žaliosios sienos. Vešli vijoklių lapija ne tik suteikia gamtos pojūtį namuose, estetikos, bet ir taip trokštamo privatumo. Tai lyg džiunglės mieste.
Vertikaliajam apželdinimui siūlome rinktis nelepias, šalčiui atsparias vijoklinių rūšis, tokias, kurios nereikalauja derlingo dirvožemio, daug saulės ar specialios priežiūros. Pavyzdžiui, pavėsį mėgstantys vijokliai – vinvyčiai (Parthenocissus), kurie auga itingreitai, taip pat vijokliniai sausmedžiai (Lonicera periclymenum), vertinami dėl jų skleidžiamo gaivaus kvapo, nelepi paprastoji gebenė (Hedera) bei kai kurie vynmedžiai (Vitis).
Vijokliniai vynmedžiai ypač patiks tiems, kurie iš savo vijoklių džiunglių norėtų sulaukti ir valgomo derliaus – tikrų vynuogių. Balkonui rinkitės kuo atsparesnius šalčiui vynmedžius, kurių žiemą nereikia dengti. Mūsų vynmedžiai favoritai vėsiam lietuviškam balkonui: Alden (Vitis), išauginantys mėlynas desertines uogas, Lora (Vitis) su žaliomisdesertinėmisuogomisbei Canadice (Vitis vinifera), pasipuošiantys rausvomisdesertinėmisvynuogėmis.
Kaip užauginti vijoklius? Visų pirma,reikės kantrybės, antra, atramos (ne jums, o vijokliams), vazono, geros žemės, o visa kita padarys patys vijokliai. Atrama (tai gali būti ir turėklai, kopėtėlės, pynučiai, tinklelis ir pan.) dažniausiai reikalinga tik jauniems vijokliams. Sodinti juos galite ir į medines dėžutes, lovelius ar didesnį vazoną. Vijokliams nereikia daug ploto, užteks 30×30 cm, ir maždaug 50 cm gylio, taip pat reikėtų dugne padaryti drenažą ir naudoti žemes su mineralinėmis trąšomis.
Medžiai balkone? Kodėl gi ne?
Dar vienas visiškai natūralus būdas privačioms mikrodžiunglėms susikurti –apstatyti balkoną vešliais, ištisus metus žaliuojančiais dekoratyviniais medeliais. Balkone galite auginti nedidelius (užaugančius nuo 0,50 cm iki ~2 m aukščio), lengvai formuojamus medelius. Mūsų klimatui geriausia rinktis nereiklius, net ir šaltą žiemą žaliuojančius spygliuočius, nes jūs juk nenorėtume, kad, atėjus žiemai, jūsų balkone liktų tik plikos šakelės vazone. Taigi balkonuose auginti tinkamiausios yra tujos, mažos pušaitės ir eglutės, kadagiai, kukmedžiai. Ypač gražiai šie medeliai atrodys žiemą, vos pasidengę baltu sniegu.
Į balkoninių medelių favoritų sąrašą įtraukėme šiuos: vakarinė tuja (Thuja occidentalis),horizontalusis kadagys (Juniperushorizontalis), balzaminis kėnis (Abiesbalzamea), korėjinis kėnis (Abieskoreana), europinis kukmedis (Taxusbaccata), baltoji eglė (Piceaglauca), dygioji eglė (Piceapungens), Bankso pušis (Pinus banksiana), juodoji pušis (Pinus nigra), kanadinė cūga (Tsugacanadensis) ir kiti, atitinkantys prieš tai išvardytus kriterijus.
Kaip pasirinkti būtent jūsų balkonui tinkamus augalus? Atkreipkite dėmesį, ar balkonas labiau apšviestas saulės, ar yra pavėsyje, kokiapasaulio kryptimijis orientuotas. Pagal tai rinkitės augalų veisles. Komponuokite tarpusavyje derančius augalus, pvz., mėgstantiems skandinavišką stilių siūlome rinktis neaukštas, lengvai formuojamas, tujas ir šiauriamėgius horizontalius kadagius. Sodinkite juos į masyvius terakotinius, betono ar pilkos akmens masės vazonus – taip sukursite skandinavško stiliaus augalų architektūrą savo balkone.
Šiltuoju metų sezonu balkone taip pat galite auginti įvairias prieskonines žoleles, daržoves ir net vaisius, pvz., pomidorus, salotas, aitriąsias paprikas, o jei balkonas itin saulėtoje vietoje, gal pavyks išauginti net citrinmedį ar apelsinmedį. Tiesa, šiems augalams tikrai prireiks priežiūros, ne kaip vijokliams ar medeliams. Ir nemanykite, kad pamiršome paminėti gėles, tiesiog jų įvairovė per didelė, kad galėtume atrinkti tinkamiausias jūsų asmeniniam balkonui. Sodinkite tokias, kokios jums labiausiai patinka, eksperimentuokite į valias.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.