Aplinkos puošybos elementai – tobulai derančios dėlionės detalės
Kurkime savo stilių
Teisingai pasirinkta aplinkos kūrimo idėja padės suprojektuoti darnią poilsio, žaidimų ar jaukių vakarojimų erdvę. Visų poreikiai, troškimai ir finansinės galimybės skirtingos, tačiau, nežinant pagrindinių aplinkos kūrimo principų, tvarkant aplinką „iš nuojautos“, kažkur matytų pavyzdžių, padaroma nemažai klaidų. „Pasidaryk pats“ idėja išlieka gaji iki šių dienų, tai nėra blogai, tačiau einant šiuo keliu neretai nepaisoma sklypo proporcijų, chaotiškai pasirenkami ar padauginama augalų ir/arba vejos, perdėtai steriliai tvarkomas sklypas natūraliai gamtai nepaliekant jokio šanso pasireikšti. Tad aplinkos kūrimo klausimais tikrai verta pasikonsultuoti su specialistais ir panaudoti jų žinias bei patirtį kuriant savo aplinką. Kraštovaizdžio architekto tikslas – bet kokiu atveju sukurti darnią, gražią ir mielą gyventi aplinką. Todėl užsakovo ir landšafto specialisto bendradarbiavimas tikrai padės pasiekti norimą rezultatą.
„Mūsų šalis neturi šimtmečius siekiančių aplinkos kūrimo tradicijų, kaip kitos Europos šalys – Anglija, Prancūzija, Vokietija. Lietuvoje galima rasti tik vieną kitą atkurtos buvusio dvaro sodybos, parko suplanavimo pavyzdį, kuriuos sukūrė žymūs kviestiniai užsienio landšafto architektai. Tai didžiulis turtas, palikimas, kurį reikia saugoti ir puoselėti. O šiuolaikines miestų, miestelių, privačių sklypų aplinkos planavimo ir kūrimo tendencijas, be abejo, veikia žinios, ateinančios iš užsienio.
Nesant komunikavimo ribų su visu plačiu pasauliu, pamažu ir į mūsų aplinką ateina tam tikros apželdinimo, aplinkos puošybos naujovės bei mados. Neretas lietuvis jau renkasi modernesnį, labiau išgrynintą stilių, su vyraujančiomis aiškiomis linijomis“, – patirtimi dalijasi UAB „Garliavos medelynas“ kraštovaizdžio architektė Lidija Balčiūnienė (18, 19, 20 pav.). Švelnesnio, natūralistinio stiliaus mėgėjai susidomi šiuo metu Lietuvoje vis populiarėjančia vadinamąja olandiškąja banga – daugiamečių gėlių, žolių, gali būti ir sumedijusių augalų deriniais, kompozicijomis, kurios kuriamos kuo labiau pritaikant prie esamos gamtinės aplinkos (22 pav.). Besistengdami atkartoti matytus pavyzdžius paraidžiui, kartais pridarome klaidų, neįvertindami savo klimato, esamos aplinkos ir mūsų tapatybės. Tad kai kurie elementai gali atrodyti šiek tiek keistoki ar nederantys bendrame mūsų šalies kontekste. Tačiau ieškoti, domėtis ir pritaikyti bei kurti savo stilių – visada viliojantis ir įdomus kelias.
Dėliojame savo dėlionę
Tinkamai ir vietoje parinkti aplinkos puošybos elementai tikrai įneš daugiau spalvų, žaismingumo ir kartu harmoningai derės su kuriama aplinka. Didžiausias tykantis pavojus – perkrauti aplinką detalėmis, kurios tampa nebe išskirtiniais jos akcentais, o gali sukelti priešingą efektą – chaoso, sunkumo ir beskonybės jausmą, subjauroti erdvę.
Mažoji architektūra – tai mūsų sukurtos aplinkos aksesuarai, tikroji jos paskirtis – gražinti, puošti. Mažąja architektūra įvardijame daugybę objektų, besiskiriančių forma, medžiagiškumu, faktūra, koloritu, jie būna įvairios taikomosios paskirties, įvairaus dekoratyvumo. Tai gali būti lauko baldai, suoleliai, staliukai, supynės, laipynės, pavėsinės, patalpos šalia lauko židinių, lauko židiniai, terasos, iškabos, rodyklės, funkcionalios meninės kompozicijos, taip pat dviračių stovai, stendai, atraminės sienelės, gėlinės, įvairūs vazonai, klombos (01, 1, 2, 3, 4, 5 pav.), šiukšliadėžės, šviestuvai, skulptūros (7, 8, 10 pav.), fontanai, paukščių girdyklos. Visi šie mažosios architektūros elementai, sąveikaudami tarpusavyje ir su kitais aplinkos elementais, atlieka funkcinę, estetinę, ergonominę, ekologinę funkcijas ir padeda sukurti, pabrėžti konkrečios aplinkos tapatumą. Šie statiniai reikalauja ne tik kruopštaus atlikimo, bet ir kūrybinės išmonės.
Didėjant inovacinėms, techninėms galimybėms, vis daugiau medžiagų naudojama aplinkos dizaino elementų gamybai. Naudojamos tiek natūralios, tiek dirbtinės medžiagos – medis, akmuo, keramika, metalas (6, 9 pav.), plastikas, rečiau stiklas. Medžiagos pasirinkimą dažniausiai veikia mūsų klimatinės sąlygos, bendra kuriamos aplinkos koncepcija. Mažosios architektūros objektai aplinkai suteikia estetikos, išskirtinumo, savitos specifikos, gali paryškinti didžiąją architektūrą, pilką ir neįdomią erdvę paversti išraiškinga ir įdomia.
Svarbu neperkrauti aplinkos įvairiais dekoratyviniais elementais, tad kaip ir bet kokioje srityje posakis „mažiau yra daugiau“ puikiai tinka ir aplinkos kūrimui. Visas procesas prasideda nuo pirminės idėjos ir pasirinktos stilistikos. Keletas puikiai parinktų aplinkos dizaino elementų, išskirtinių augalų ar jų kompozicijų gali sukurti darnią, jaukią būti ir gyventi aplinką.
Augalų namai
Be nuostabių kvepiančių gėlių žiedų turbūt retas įsivaizduojame tobulą sodybą ar sodą. Svarbu parinkti tinkamą indą gėlėms sodinti. Gėlinės, vazonai gali būti priderinti prie kitų mažosios architektūros elementų pagal spalvą, faktūrą, medžiagą, dizainą, tai puikus pasirinkimas nenorintiems užveisti gėlyno. Dideliems ir sunkiems, tarkime, betoniniams vazonams vertėtų iš anskto parinkti vietą. Vazonų pasirinkimas išties didelis – gaminami iš ketaus, betono, dekoruojami plieno ar vario elementais, metaliniai gaminami iš aliuminio, nerūdijančiojo plieno, patys įvairiausi plastikiniai, platus formų, spalvų ir dydžių keraminių vazonų pasirinkimo spektras. Itin šiuolaikiški gaminiai iš natūralių medžiagų. Tai vazonai gėlėms, pagaminti iš kriauklių, smėlio, medžio, augalų lapų. Taip pat populiarūs blyškių spalvų, „sendinti“ gėlių vazonai, kuriuose puikiai atrodo kontrastingos gėlės. Vazonai statomi prie pagrindinių namo durų, pavėsinių, terasose.
Kadangi šie augalų indai neretai kiemuose, terasose stovi ištisus metus, svarbu pasirinkti mūsų klimatinėms sąlygoms atsparias medžiagas, kad atlaikytų nemažus temperatūros svyravimus, drėgmę ir šaltį. Su tokia unikalia medžiaga ir jos apdirbimo technologija jau 20 metų dirba įmonė iš panevėžio „Šamoto keramika“. „Mes esame kūrybinės dirbtuvės, ir kiekvienu atveju savo produkciją pritaikome tam tikros aplinkos tiek interjerui, tiek eksterjerui. Dirbame su nuostabia medžiaga – fajansiniu šamotu arba akmens masės keramika, jis atsparus mūsų lauko sąlygomis, yra ilgai naudojamas, labai tvirtas, išdegęs 1300 laipsnių temperatūroje. Jo žavesys tas, kad yra ir glazūruotas, ir matinis ir įvairių atspalvių, faktūrų“, – pasakoja įmonės vadovas Gintaras Jankauskas. „Šamoto keramika“ siūlo ne tik įvairių formų ilgaamžius, tvirtus vazonus – ąsočius amforas, klasikinius, cilindrinius, rutulinius, vazonus dubenis, bet atlieka įvairius užsakymus ir pagal individualius pageidavimus, eskizus.
Vanduo
Vanduo – vienas iš kertinių gamtos elementų, gyvybės šaltinis, tad ir savo aplinkoje instinktyviai norime turėti fontaną, baseinėlį, dekoratyvinį krioklį. Fontanas – tai vandens rezervuaras su autonomine filtravimo sistema ir siurbliuku. Jei norite turėti nedidelį tekančio vandens fontanėlį – puiki išeitis įsigyti jau pagamintą fontaną. Pasirinkus norimą dizainą ir tinkamą formą lieka tik surasti jam vietą, sumontuoti ir prijungti prie maitinimo. Tokiuose fontanėliuose jau būna įmontuotas ir siurbliukas ir vandens talpyklos (14, 15, 16, 17 pav.). Kad vanduo fontane būtų vienodame lygyje, būtina įrengti vandens persipylimo ir papildymo sistemą.
Pagal galimybes sklypo plotą, esamą reljefą, pasirinktą aplinkos dizaino stilių galima pasirinkti vienokį ar kitokį vandens efektą. Tai gali būti mini fontanas, gali būti ir ekobaseinas su įrengtomis kaskadomis, augalų ir maudymosi zonomis. Tokiam vandens efektui įrengti tikrai prireiks specialistų pagalbos ir jų sukauptų žinių bei patirties (11 pav.). Dažniausiai pasirenkami nedideli, paprastai sumontuojami, lengvai prižiūrimi fontanėliai. Paprastai vandens telkiniui vieta parenkama sklypo centre, o aplink komponuojami augalai, takeliai, veja, skulptūros. Šalia geriau nesodinti aukštų augalų, kad savo laja neužgožtų fontano grožio, kurį dar labiau paryškinti gali įrengtas apšvietimas. Šviesos diodų lemputės įrengiamos telkinio dugne ar iš šonų, jų skaičius priklauso nuo baseino ar fontano dydžio. Puikiu vandes akcentu gali tapti ir aplink augančių augalų apšvietimas. Fontanai gaminami iš betono, polirezino, siūlomi plaukiojantys fontanai, stacionarūs sodo fontanai ir kaskados ne tik sklypui, bet ir terasai ar balkonui, klasikinio, minimalistinio, kaimiško stiliaus. Įmonės „Šamoto keramika“ dailininkai keramikai gali nulipdyti ne tik vazonus, skulptūras, šviestuvus, bet ir originalius, atsparius aplinkos poveikiui lauko fontanus iš fajansinio šamoto.
Šviesa
„Lauko apšvietimas, šviestuvai lauke – tai dar viena nauja sritis, kuri pamažu, bet užtikrintai skinasi kelią mūsų aplinkos planavimo procese. Beveik kiekvieną kartą, kuriant aplinkos projektą tenka gerokai pabendrauti ir įrodinėti užsakovui, kad apšviestas sklypas, želdiniai, mažosios architektūros akcentai – tikrai verti reikalingos investicijos. Apšviestas sklypas tiesiog jums „tarnauja“, „dirba“ gerokai daugiau valandų per parą ir dienų per metus, įgauna absoliučiai kitokią aurą. Tinkamai ir teisingai išdėlioti bei nukreipti šviestuvai sukuria išskirtinumą, paslaptį ir intrigą“, – teigia L. Balčiūnienė (26, 27, 28, 29 pav.).
Šiuo metu siūlomos tokios apšvietimo sistemos, kurias įmanoma įsirengti ir patiems. Apšviesti galima architektūrą, takelius, medžius, gėlynus, pavienius augalus, fontanus, baseinus. Tinkamai parinktas dekoratyvinis apšvietimas išryškins augalų žiedų grožį, krūmų ar medžių tūrį. Įtakos apšvietimo populiarėjimui aplinkos planavimo procese turėjo ir šviesos diodų lempų atsiradimas.
Prie takų įrengtas apšvietimas yra ir funkcionalus ir estetiškas – tamsiuoju paros metu jis išryškina takų linijas, itin mėgstami grindinyje įrengti šviestuvai. Skirtingai nei augalus, takus rekomenduojama apšviesti šalta šviesa. Šviestuvus galima išdėlioti vejoje, toks sprendimas dera prie modernios architektūros, kur žaidžiama pliko betono faktūra, stiklo konstrukcijomis. Jei šviesos prietaisų norite ne tik kaip šviesos šaltinio vakare ar naktį, o ir kaip aplinkos dizainos objektų dieną, rinkitės šviestuvus, lempas ar žibintus, kurie yra iškilę iš grindinio ir pastebimi, su įvairiais stogeliais. Prie jų aplinkos dizaineriai derina akmenis, skulptūras.
Yra ir šviestuvų alternatyva – šviečiantys vazonai, kurie atlieka ir vazono, ir šviestuvo funkcijas (30, 31 pav.). Tačiau pradėjus darbus neretai kyla daugybė klausimų: kur išdėstyti šviestuvus, kiek jų ir kokių reikia? Neretai nutinka taip, kad norime akcentuoti apšviestus augalus ar architektūrą, tačiau neteisingai pasirinkti įmantrūs šviestuvai užgožia ir atkreipia dėmesį tik į save. Norint spalvoto apšvietimo, neatsargiai pasirenkamos apšvietimo spalvos, šilti ar šalti atspalviai, tuomet augalai gali pavirsti tarsi netikrais, atrodyti ligoti. Ir vėl grįžtame į pradžią – vis dėlto geriausiai bet kokį darbą patikėti savo srities specialistams.
Kelias
Takų, kiemų grindinio dangas taip pat yra iš ko rinktis, atsižvelgiant į tai, kokios dangos savybės reikalingos – funkcionalumas, faktūra, spalva, natūralumas, kaina ar klojinio raštai. Kiemo, takų grindinys turėtų būti praktiškas, derėti su visa aplinkos koncepcija. Galima rinktis klinkerines, betonines ar ažūrines trinkeles, medinį grindinį, šaligatvio plyteles, akmens skaldą, žvyrą, žvirgždą, gludintus akmenukus, stambias skaldyto granito ar bazalto akmens plokštes, plastikinius korius ar tiesiog veją.
Dažnai pasitaikanti klaida, kai sklypų šeimininkai pasisėja veją ir tik paskui kloja trinkeles. Trinkeles kloti reikia laikantis tam tikrų aukščių ir nuolydžių, o veja retai būna tokia tiksli, tad viename gale vejos ir trinkelių lygis sutaps, o kitame gali akivaizdžiai skirtis. Klaidų taisymas – tai papildomi darbai ir sąnaudos. Kad taip nenutiktų, pirma įrengiamos kietosios dangos – aikštelės, takai, laiptai ir tik tuomet sėjama veja ir sodinami augalai. Taip pat neretai klojant trinkeles tarp jų nepaliekama tarpų, todėl laikui einant gali ištrupėti trinkelių kampai. Rekomenduojama palikti 3–5 mm tarpelius, kurie užpildomi cemento ar skaldos mišiniu.
Vienomis populiariausių dangų išlieka betono trinkelės, jas galima rinktis iš begalės dydžių ir atspalvių, jos palyginti nebrangios, patogios ir lygios, iš kelių atspalvių galima kurti žaismingus raštus arba rinktis bespalves, pilkos betono spalvos. Galima įsigyti betono trinkelių, imituojančių medienos ar akmens faktūrą, spalvą, rinktis ažūrines trinkeles, tarp jų įkomponuoti dar daugiau augalų.
Natūralistinio stiliaus kraštovaizdyje nuostabiai dera aksmens plokščių takai, tai ilgaamžė, tvirta medžiaga. Galima derinti kelių spalvų ir faktūrų akmenį, o siekiant dar įspūdingesnio efekto komponuoti su kitomis dangomis – žvyru, smėliu, klinkerio trinkelėmis.
Įvairios smulkios skaldos dangos labai „plastiškos“, mat prisitaiko prie įvairaus reljefo, lengvai užpildo takelius, pasižymi atspalvių įvairove, gerai dera su stambaus akmens plokštėmis, gražiai atrodo žvyre pasodinti augalai.
Šilumos ir jaukumo takams suteikia medinės dangos, jos „draugauja“ su įvairiomis kitomis dangomis. Mediniams takams įrengti naudojamos impregnuotos maumedžio trinkelės, ąžuolas, drebulė, medžių žievė ar drožlės, lentos, šias dangas galima nudažyti. Patvariausia maumedžio žievės danga.
Darnioje aplinkoje puikiai tarpusavyje dera visi gamtiniai komponentai ir žmogaus sukurti elementai. Aplinka veikia žmogų, o žmogaus veikla taip pat veikia aplinką. Todėl saugią, sveiką, harmoningą ir darnią aplinką turi susikurti pats žmogus, savo kūryba kiek įmanoma labiau įsiliedamas į natūralų kraštovaizdį, naudodamas toje aplinkoje vyraujančias medžiagas ir formas.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.