Akmenys ir alpinariumai sodyboje
Jei namas stovi užmiestyje, ramiame gamtos kampelyje ir nenorima šio gamtos grožio sudarkyti daugiau miestui būdingais elementais, tokiais kaip asfaltas, betonas – tai geresnės medžiagos už akmenį, – takams, atraminėms sienutėms, terasoms, laiptams įrengti, jūs nerasite. Natūralus akmuo ne tik aktyviai dalyvauja kuriant landšaftą, bet ir suteikia jam skirtingas nuotaikas. Sode po atviru dangumi akmuo derinyje su augalų žaluma įgauna naują gyvenimą. Tik įsivaizduokite kaip keičiasi akmenų išvaizda šviečiant saulės spinduliams, sutemus. Tai jie glotnūs ir blizgantys, tai sausi, tai su dulkėtu paviršiumi. Tampa suprantama ir akivaizdu nuostabus tarpusavio ryšis natūralaus akmens ir supančios jį aplinkos. Be to akmuo ir medis puikiai dera tarpusavyje.
Akmuo turi plačią spalvų gamą: tamsi, šviesi pilka, melsvai pilka, ruda, visi smėlio atspalviai ir t.t. Net naudojant ryškios spalvos akmenį ar derinant kelių skirtingų spalvų akmenis, galutiniame rezultate jie atrodo puikiai. Visos akmens spalvos yra natūralios, „atėjusios“ iš tos pačios gamtos ir todėl harmoningai dera viena su kita, o tai sunku pasiekti naudojant dirbtines medžiagas. Kiekvienas akmens luitas turi savo raštą ir atspalvį, todėl visi iš jo padaryti elementai yra unikalūs ir nepakartojami.
Sodyboje akmuo naudojamas įrengiant takus, atramines sienutes, tvoras. Juo apdailinami kaminai, namo cokolis, lauko ir vidaus židiniai, tvirtinami statūs šlaitai. Akmeninė terasa prie namo bus jauki ir ilgaamžė, akmeniniai laiptai – patikimi ir gražūs. Masyvūs akmens luitai ir įvairiaspalviai gludinti akmenukai naudojami kuriant kompozicijas alpinariumuose, formuojant krioklius ir įvairius kitus dekoratyvinius vandens telkinius.
Sodyboje ar aplink gyvenamą namą gyvenvietėje, dažniausiai įrengiami trijų tipų takai:
1. Privažiavimo kelias – skirtas automobiliu privažiuoti prie namo ar garažo. Privažiavimui parenkama tvirtesnė danga, nes ji turi atlaikyti didesnes apkrovas.
2. Pagrindiniai pėsčiųjų takai – jungia įėjimą į namą su kitais svarbiausiais sklypo elementais. Jie turi būti patogūs, nes jais ypač daug tenka vaikščioti.
3. Apžvalginiai pėsčiųjų takai – driekiasi per visą sklypą, skirti pasivaikščiojimui arba tiesiog nueiti prie pavėsinės, baseinėlio, miško, upelio ir t.t. Šie takai turi „ištirpti“ aplinkoje. Jie įrengiami taip, kad nekristų per daug į akis ir neužgožtų žalumos.
Lietuvos klimato sąlygomis, takų įrengimui geriausiai tinka granitas, bazaltas, smiltainis, kai kurios rūšies skalūnas – šie akmenys atsparesni šilumos – šalčio pokyčiams ir rūgštiniams lietums, nei marmuras ar kiti klintiniai akmenys. Marmurą geriau naudoti vidaus apdailai. Atsargiau laukui reiktų rinktis ir skalūną, priklausomai nuo rūšies, kartais šis akmuo viduje turi gan didelius plyšius ir žiemą juose susidaręs ledas, plėsdamasis skaldo akmenį. Svarbu, kad palijus lietui, ar iškritus rasai, takai netaptų slidūs. Todėl geriausia rinktis grubesnio paviršiaus akmenis – skelto, deginto, bučerduoto ar raižyto. Poliruoti, šlifuoti paviršiai tinka vidaus apdailai.
Įvažiavimui svarbiausia – tvirtumas
Privažiavimo keliui įrengti geriau tinka akmens trinkelės klojamos ant paruošto pagrindo arba mažesnio formato plytelės klijuojamos ant betono. Nedidelio paviršiaus ploto, bet storos trinkelės puikiai atlaiko dideles apkrovas – nesutrūkinėja, neskyla, todėl labiau tinka negu dideli plytelių formatai. Gali būti naudojamos ir didelio formato akmens plokštės, bet jos turi būti pakankamai storos, kad atlaikytų automobilio apkrovas ir neskiltų. Pasitelkus vaizduotę naudojant akmens trinkeles ar plyteles, – derinant skirtingus dydžius, apdirbimo paviršius, raštus, toks iš pirmo žvilgsnio ūkinis dalykas – privažiavimo takas, turintis tik praktinę paskirtį, – gali tapti gražia aikštele prie jūsų namo.
Takai, aikštelės, terasos
Takai – tai vedliai, padedantys atrasti jūsų sodybos gražiausius kampelius. Jiems įrengti galima naudoti trinkeles, plyteles, gamtinės formos akmenį ir t.t. Sodybose ypač tinka netaisyklingų gamtinių formų akmens plokštelės. Klojant pagrindinius takus, ten kur intensyviai vaikščiojama, plokštelės dedamos tankiau, tarpai tarp jų užpilami žvyru ar akmens dulkėmis. Apžvalginiai takai žaismingiau atrodo, kai akmens danga nėra labai tanki ir tarpuose auga žolė, kai kur tik užtenka į žolę, kas žingsnį, įdėti pavienius didelius akmenis. Tokių takų kraštai metams bėgant apsitraukia minkštomis samanomis ir jie tampa dar patrauklesni ir jaukesni. Pagrindiniams takams, įėjimui į namą, terasai įrengti galima naudoti akmens plyteles. Akmens plytelės turi lygesnį paviršių ir mažesnes siūles tarpuose, todėl jomis bus lengviau vaikščioti, o terasoje pastatyti lauko baldai neklibės.
Laiptai
Laiptams geriausia rinktis tos pačios rūšies akmenį, iš kurio yra įrengta terasa arba toliau nuo jų vedantis takas. Laiptų pakopos gali būti daromos, naudojant 3-6 cm storio ir 35 cm pločio akmens plokštes, arba 15 cm storio ir 35 cm pločio blokus, – kurie yra visos laiptų pakopos ilgio. Tokiu atveju turėsite lygius, tvarkingus laiptus. Laiptai bus neslidūs, jei jų paviršius bus skeltas, degintas, bučerduotas ar raižytas. Taip pat laiptus galima sumūryti iš akmens trinkelių arba betono laiptus apklijuoti akmens plytelėmis. Jei laiptai veda prie upelio, ežero ar šiaip norima turėti netaisyklingos formos „ miško takelio“ laiptelius, juos galima tiesiog sudėti iš akmens luitų, komponuojant tiek didelius, tiek mažus akmenis. Suvešėjus šalia augantiems augalams tokie laiptukai atrodys vaizdingai ir natūraliai.
Sienos
Namo sienas, tvoras, atramines sienutes galima mūryti iš akmens, bet dažnai patogiau yra betonuoti visas pagrindines konstrukcijas ir paskui dekoruoti akmeniu. Akmeniu apmūryta ar apklijuota tvora, atraminė siena bus neatsėjamo bendro paveikslo dalimi- prabangaus paveikslo drobe, prieš kurią išsivysto peizažas, o ne tik užtvaras slepiantis jus nuo pašalinių žvilgsnių. Akmeniu apdailinti masyvūs kaminai, židiniai irgi tampa namo puošmena.
Vandens telkinių pakrantės, dekoratyviniai tvenkinukai, alpinariumai, kriokliai
Tradicija įrenginėti akmens sodus, alpinariumus gimė Rytuose. Dabar ir Lietuvoje dažnas žmogus turi tokią žalią oazę, kuri dovanoja šeimininkui garbės, bei pasitenkinimo atliktais darbais jausmą ir yra mėgstamiausia poilsio vieta. Kas tai bebūtų – dekoratyvinis baseinėlis prie terasos, šmaikštusis upelis, kriokliukas, fontanas ar tiesiog gėlynas – niekur neapsieinama be akmens. Iš įvairaus dydžio akmens luitų sukrauti ir tinkamai apželdinti kriokliukai, baseinėliai, – imituojantys natūralius vandens telkinius atrado ypač gražiai. Vandens čiurlenimas, saulės zuikučių žaismas vandens paviršiuje suteikia linksmumo tai vietai. Tvenkiniui ar upeliui paįvairinti galima panaudoti akmeninį tiltelį arba įdėti keletą didelių akmenų perėjimui per vandenį.
Baseinėlio dugnui, sauso ar tikro upelio formavimui, bei nestatiems tvenkinio kraštams puikiai tinka įvairiaspalviai glūdinti akmenukai. Taip pat jais galima paįvairinti veją prie augalų oazės, užberiant tam tikrus plotus. Ten kur žolė nepageidautina, prieš beriant akmenukus ar skaldą, iškasta apie 35 cm gylio duobė užklojama plėvele, neužlenkiant plėvelės į viršų. Paskui apie 20 cm beriama žvyro, ir apie 5 – 20 cm akmenukų. Kad žolė nesiskverbtų iš šonų, galima įdėti ploną vertikalią skardos juostą apie 15 cm aukščio, išlenkiant ją pagal norimą formą.
Gražiai prie sodybos atrodo ir pavieniai ar sukomponuoti grupėmis akmenys, stūksantys sodo gilumoj arba žymintys takelio pradžią.
Kiti sodo elementai
Kuriant gerbūvį neapsieinama ir be įvairiausių sodo elementų, tokių kaip suoliukai, stalai, vazonai gėlėms, skulptūros ir t.t. Jei jie pagaminti iš akmens, tai iš kitų tos paskirties gaminių jie išsiskiria ilgaamžiškumu ir reikalauja tik minimalios priežiūros.
Akmens priežiūra
Nors akmuo yra ilgaamžė, patikima ir tvirta medžiaga, tinkama priežiūra leidžia dar labiau išnaudoti akmens privalumus. Akmens priežiūros priemonių pasirinkimas yra labai platus – valymo, apsaugos nuo vandens, aliejų ir kt. – jas pagal akmens rūšį jums padės parinkti specialistai. Tinkamom priemonėm padengus terasą ar automobilio stovėjimo aikštelę, jos bus apsaugotos nuo dėmių, galinčių atsirasti nukritus maistui, išsipylus vynui ar išsiliejus tepalui iš automobilio. Fasadai apsaugoti nuo vandens, purvo, pelėsio, metams bėgant nepraranda savo pirminio vaizdo, ant jų nusėdusios dulkės neįsiskverbia giliai į akmenį, todėl lengvai nuplaunamos vandeniu.
Namai ir juos supanti aplinka, – ar tai būtų nedidelis namas kelių arų sklype šalia miesto ar sodyba – turi sudaryti darnią visumą. Reikia siekti, kad namus supantis gerbūvis būtų natūralus jūsų namo tęsinys. Akmuo dažnai tampa ta viską apjungiančia mase, kuri atsikartoja įvairiuose namo ir landšafto vietose sujungdama viską ir harmoningai suliedama žmogaus kūrinį su gamta.
Parengta pagal UAB "Sparkas" pateiktą medžiagą