Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis

news

 

17 DUK apie individualiųjų namų vidaus laiptų gamybą
2012-06-03
17 DUK apie individualiųjų namų vidaus laiptų gamybą

1.
K. Kokios konfigūracijos laiptus pasirinkti?
A. Jei projektą ruošia kvalifikuotas architektas, jis pasiūlys optimalų variantą, atitinkantį namo planą ir interjero stilių. Tačiau jei namą statote vadinamuoju ūkiniu būdu, nesirinkite kuo kompaktiškesnio sprendimo siekdami sutaupyti naudingo ploto – per daug stačios ir trumpos pakopos gali ne tik sukelti nepatogumų, bet ir tapti rimtų traumų priežastimi. Priminsime, kad optimalus pakopos aukštis yra 15-18 cm, o plotis – 25-33 cm. Jei aukštis viršijamas bent keliais centimetrais, gali kilti rimtų problemų, kai sulauksite garbesnio amžiaus.
 

 

2.

K. Ar įmanoma pagaminti laiptus vadovaujantis vien namo projektu?

A. Statydami stambesnį objektą – daugiabutį namą ar viešbutį – statybininkai priversti laikytis griežtų tikslumo normų, o statant gyvenamąjį namą atsiranda įvairiausių paklaidų – pavyzdžiui, pastebimai pakinta perdangos išlyginamojo sluoksnio storis. Tada būtina pakeisti viso laiptų maršo pakopų aukštį, nes kitaip teks nuolat klupti užkliuvus už aukštesnės pakopos. Tad pagal statybinius brėžinius galima nustatyti nebent preliminarią laiptų kainą, o tikslūs matavimai turi būti atlikti vietoje, kai užbaigiamas statyti laiptų tūris. Šiaip ar taip, dėl laiptų tipo reikėtų apsispręsti juos projektuojant. Pavyzdžiui, betoniniams laiptams būtina numatyti specialų pamatą.

 

3.

K.  Ar sraigtiniai laiptai iš tiesų padeda sutaupyti vietos?

A. Jei sraigtinius laiptus naudojame kaip pagalbinius, jie iš tiesų gali būti labai kompaktiški, tačiau jei eismas bus intensyvus, laiptai turės būti platesni nei tiesieji, nes pakopos reikiamo pločio būna tik arčiau išorinio krašto, kur jos labiausiai dyla. Be to, sraigtiniams laiptams apsisukus daugiau nei 270 laipsnių pakopos pakimba virš galvos – kad būtų išlaikytas žmogui tinkamas aukštis (apie 200 cm), laiptai vis vien turi būti gana statūs. Sraigtiniai laiptai – interjero puošmena, kuri gražiausiai atrodo kiek atsitraukus, o tam irgi reikia erdvės.

 

4.

K. Kaip išnaudoti po laiptais esančią erdvę?

A. Ši erdvė neretai savaime užpildoma nereikalingais rakandais. Tačiau ją reikėtų įrengti taip, kad joje būtų tvarka. Vertėtų rinktis atviras lentynas, ypač nedidelėse patalpose. Uždaros spintos ir komodos užima daug erdvės.

 

5.

K. Ar medinė laiptų konstrukcija – universalus sprendimas, kuris tinka visada?

A. Jei kalbame tik apie kainą, tada taip. Juk dalį medžio darbų galima atlikti savo jėgomis. Tačiau eksploatuojant laiptus medinės sijos ir pakopos netrukus ima klibėti ir girgždėti. Be to, iš medžio gaminti lenktus konstrukcijos elementus – brangu ir sudėtinga. Kur kas patikimesnės metalinės konstrukcijos, prie kurių kiekviena medinė pakopa tvirtinama bent dviejuose taškuose.

 

6.

K. Ar iš apačios matoma plieninių vamzdžių raizgalynė nesugadins laiptų išvaizdos?

A. Visų pirma, pakopoms patikimai pritvirtinti užtenka tik dviejų kreipiančiųjų. Antra, laikomoji konstrukcija gali būti pagaminta ne iš vamzdžių, o iš sujungtų arba suvirintų lakštinio metalo segmentų, kurie ypač tinka lenktiems sudėtingos konfigūracijos laiptams. Trečia, metaliniai laikomieji elementai gali būti apsiūti medžiu ar net integruoti į medinių detalių vidų. Tokie sprendimai laiptų išvaizdos tikrai nesugadins.

 

7.

K. Ar nereikės griauti sienų norint įnešti laiptus?

A. Tikrai ne. Paprastai laiptų metalinės konstrukcijos dalys yra padalintos blokais, telpančiais pro vienvėres duris. Tos dalys suvirinamos arba sujungiamos jau namo viduje. Aišku, tai reikėtų atlikti prieš pradedant vidinės apdailos darbus. Ant laiptų gali būti sudėtos laikinos pakopos, o baigus apdailą – nuolatinės.

 

8.

K. Ar nėra paprasčiau laiptus lieti iš betono?

A. Betono liejimas susijęs su daug vadinamųjų šlapiųjų darbų pastato viduje. Betono liejiniai yra didesnės masės, tad užima nemažai patalpos tūrio. Konstrukciją būtina armuoti – sunaudojama nemažai metalo. Kad betonas atrodytų ištaigingiau, laiptų apačią tenka tinkuoti, glaistyti ir šlifuoti – lietuviai eksperimentams su netinkuotu betonu pasiryžta labai retai. Žodžiu, gal ir paprasta, bet nepigu.

 

9.

K. Kokie yra akmeninių laiptų privalumai?

A. Gaminant visą laiptų konstrukciją iš akmens sunaudojama labai daug medžiagų. Paprastai pakopos, išpjautos iš natūralaus akmens, montuojamos ant plieninės konstrukcijos, kuri taip pat gali būti uždengta akmens plokštėmis. Dėl poliruoto paviršiaus faktūros ir rašto akmuo suteikia interjerui ypatingo prašmatnumo. Akmens pakopos ypač tinka klasikinio stiliaus interjeruose, kuriuose iš tos pačios medžiagos gali būti gaminamos grindų ir sienų puošybos detalės, o naudojantis šiuolaikinės akmens pjovimo technologijomis dekoruoti galima inkrustacijos ir mozaikos technikomis.

 

10.

K. Ar akmuo ne per šalta medžiaga gyvenamajam
interjerui?

A. Viskas priklauso nuo skonio ir pasirinktos būsto koncepcijos. Tarkime, Lietuvoje paprastai naudojamas pilkas arba rusvas granitas, o iš Pietų Europos galima atsivežti ir šiltų atspalvių – nuo šviesiai gelsvo iki tamsiai rudo – granito. Beje, mūsų tautiečiai būtent tokių atspalvių granitą dažniausiai ir renkasi. Laiptų pakopas galima kalti ir iš marmuro, ir iš itin turtingos tekstūros travertino, kuris taip pat būna šiltų atspalvių.

 

11.

K. Ar pagalbinius laiptų elementus galima gaminti iš medienos?

A. Mediena pasižymi šiltumu, ji maloni liesti. Dėl to būtent iš šios medžiagos iki šiol dažniausiai ir gaminamos laiptų pakopos, turėklai. Kadangi turėklų konstrukcinė apkrova nėra didelė, naudojant specialią įrangą galima pagaminti labai sudėtingo profilio turėklų elementus. Tuo tarpu mediniai statramsčiai, ypač tekinti, jau nėra tokie populiarūs kaip anksčiau.

 

12.

K. Kokios medžio rūšys labiausiai tinka pakopoms gaminti?

A. Jei siekiate tik sutaupyti pinigų, tiks ir pušis. Tačiau jau po kelių sezonų vaizdas bus graudokas. Pakopos tradiciškai gaminamos iš ąžuolo, uosio, pastaruoju metu ir iš buko. Įmanomi ir egzotiškesni sprendimai – tarkime, galima rinktis įvairių rūšių raudonmedį ar kitą medį. Paprastai pakopų spalva ir faktūra derinama prie parketo, nors kai kada pakopos gali tapti ryškiu interjero akcentu. Beje, lauko medinius laiptus geriausia gaminti iš tiko ir maumedžio – pastarasis nepūva net dirvožemyje.

 

13.

K. Kaip geriausia apsaugoti pakopų medieną?

A. Reikėtų naudoti medžiagas, kurios ne dengia medieną, o į ją įsigeria, – parketinį laką arba aliejų. Kurį laiką prašmatniausiai atrodo blizgi danga, tačiau ilgainiui joje išryškėja įbrėžimai ir kitos žymės, tad geriau naudoti pusiau matinę dangą. Tepimas alyva padeda išryškinti natūralią medžio tekstūrą, bet tai teks daryti periodiškai, o lakas yra mažiau atsparus mechaniniam poveikiui. Geriausia rinktis kokybišką žinomo gamintojo produktą.

 

14.

K. Ar perspektyvu turėklams naudoti nerūdijančio
plieno konstrukcijas?

A. Prieš dešimtmetį tokie sprendimai buvo plačiai taikomi ir visuomeniniuose, ir privačiuose interjeruose. Įsibėgėjus statybų bumui nerūdijančio plieno ranktūriai ir statramsčiai pradėjo asocijuotis su prekybos centrais ir visuomeniniais pastatais. Be to, nerūdijančio plieno paviršius buityje sunku prižiūrėti – juk matyti kiekvienas piršto atspaudas. Tad šios medžiagos populiarumas gerokai smuko. Nors, tarkim, loftuose labai dažnai įrengiami nerūdijančio plieno turėklai ir statramsčiai. Reikėtų paminėti, kad tradiciniai kalto metalo turėklai tokie pat mėgstami kaip ir anksčiau.

 

15.

K. Ar kalto metalo turėklus galėtume priskirti taikomosios dailės kūriniams?

A. Skirtingai nei XIX amžiuje ar XX amžiaus pradžioje, turėklai nepuošiami manieringomis figūrinėmis kompozicijomis, tačiau neretai prisimenami originalūs gamtos motyvai. Kiekvienas toks gaminys yra autorinis menininko darbas, kartais atliekamas pagal jo eskizus. Jis turi savo kainą ir išliekamąją vertę.

 

16.

K. Ar Lietuvoje populiarūs stikliniai turėklai?

A. Tokių turėklų mada pas mus irgi atėjo prasidėjus statybų bumui. Jie pasižymi vienu privalumu, kuris kartu yra ir trūkumas – jų beveik nematyti. Viena vertus, tai vizualiai padidina ir praskaidrina erdvę, kita vertus,  sukelia pasąmoningą nesaugumo jausmą. Siekiant to išvengti, viršutinis turėklo kraštas pažymimas mediniu (rečiau plieniniu) ranktūriu.

 

17.

K. Ką daryti norint nenuslysti nuo laiptų?

A. Laikina išeitis – pakopos priekyje priklijuoti specialią šiurkščią juostelę. Jei pakopos –  iš keraminių plytelių, jos turi būti skirtos laiptams, su specialiai suformuotu priekinės briaunos reljefu. Akmeninėse pakopose gali būti iškalami reljefiniai grioveliai arba įleidžiami specialūs metaliniai profiliai. Tačiau jei nenorite, kad grioveliuose ir profiliuose kauptųsi dulkės, galite naudoti sukibimą gerinančias chemines priemones, tokias kaip AntiSlip. Laikui bėgant ir pakopoms dylant jų slidumo problema tampa mažiau aktuali.


Jonas Malinauskas, žurnalas "Super Namai"

Redakcija dėkoja UAB Akmi ir UAB Laiptų karalystė už pagalbą ruošiant straipsnį.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose
žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt