Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


art

Straipsniai

 

14 kv. metrų sodybą architektė sukūrė šalia Elektrėnų
2020-11-04 Šaltinis: Lrt.lt

Kiek kvadratinių metrų reikia, kad savaitgalio namelyje žmogus ar du jaustųsi patogiai? Architektė Ema Butrimavičiūtė ėmėsi iššūkio – suprojektuoti kaip įmanoma mažiausią, tačiau patogų namelį gamtoje.


14 kv. metrų sodybą architektė sukūrė šalia Elektrėnų title=
Nuotr. stopkadras

„Šis regionas man ypatingas tuo, kad tėtis yra iš jo kilęs, mano vaikystės vasaros, žiemos atostogos praleistos prie Elektrėnų marių, todėl ir sodybai ieškojau vietos kažkur šitame regione“, – pasakoja pašnekovė.

Paieškos architektę E. Butrimavičiūtę atvedė į sklypą už kelių kilometrų nuo Vievio. Prieš kelerius metus žemę kalvotoje ir ežeringoje vietovėje įsigijo jau turėdama aiškų tikslą – čia pastatyti eksperimentinį poilsio namuką, kuris būtų kaip įmanoma mažiausias, bet patogus, talpinantis viską, kas reikalinga kelių dienų viešnagei.

„Tai visada iššūkis – mažiausią įmanomą plotą padaryti kuo patogesnį. Į 200 kvadratinių metrų plotą [viską sutalpinti] ne taip sudėtinga, tik fantazijos reikalas, kaip apipavidalinti, kad būtų gražu“, – svarsto ji.

Small living, arba gyvenimo mažose erdvėse, judėjimas, pasak architektės, jau ir Lietuvoje vis labiau populiarėja. Kaip vieną pagrindinių jo privalumų pašnekovė įvardija ekonominį – pastatyti didelį namą ir ji prižiūrėti kainuoja brangiau. Mažas pastatas reiškia ir mažesnę intervenciją į gamtą.

„Kuo mažiau vartojimo, nereikia panaudoti tiek daug medžiagų... Tai atsiremia į ekologiškumą. Žmonės pyksta, kai miestuose kartais namai vienas arti kito, bet aš manau, kad miestuose taip turėtų būti, kad užpildytų kuo mažiau erdvės. Išlieka daugiau natūralios gamtos“, – sako architektė.

 

14 kv. metrų sodyba

E. Butrimavičiūtė neslepia – kad ir kiti norėtų tokio namelio, išgirsta dažnai, tiesa, spėja, kad žmones atbaido didesnės, nei jie įsivaizduoja, sąnaudos.

„Inžinerinės sistemos kainuoja labai daug, o mažam ar dideliam bus tas pats. Daug pastangų kainuoja ir prisikviesti žmones dėl tokio mažo objekto. Jiems galbūt neapsimoka. Šito negalima nuspėti ir įvertinti. Kaina išaugo vien dėl to, kad turi važiuoti kažkur toli ir daryti tuos dalykus“, – pasakoja ji.

E. Butrimavičiūtei buvo svarbu, kad čia nereikėtų kloti sunkių betoninių pamatų – panaudoti sraigtiniai, kuriuos išsukus namelį būtų galima perkelti į kitą vietą.

Namelis surinktas per tris dienas iš jau gamykloje išpjautų lengvos konstrukcijos skydų. Namelio viduje – 14 kvadratinių metrų: tilpo visavertė virtuvė su šaldytuvu, kaitlente, valgomojo zona, lova, nemažas dušas su tualetu, net krosnelė romantiškiems vakarams.

Baldus mažai erdvei architektė suprojektavo specialiai, interjero stilistiką vadina jaukiai lietuviškai modernia. Akcentams panaudojo turėtą verpstę ir savo tėčio studijų laikų piešinius. Ir puikiai pamena įrengimo pabaigą žiemą prieš dvejus metus, kai užsikūrusi krosnelę pasijuto nuosavame pasakų namelyje.

„Ne visi suprato tą dydį ir iki šio nesupranta. Nelabai supranta, ką veikti tokiame mažame namelyje, bet aš galvoju, kad aktyvi veikla turėtų būti lauke, o ramus poilsis, knyga, židinys – viduje, o tam daug vietos tikrai nereikia“, – įsitikinusi namelio autorė.

Čia daug laisvės ir žmonėms, ir šunims, sako ji, o didžioji vertybė – erdvi panorama su gamtos spalvų gama, debesimis ir žvaigždėmis. Čia E. Butrimavičiūtė nori koncentruotis į gerai praleistą laiką, o ne daiktus, kai svarbiau – ne penki skirtingų indų komplektai, o ką veiki ir kaip jautiesi.

Plačiau – lapkričio 3 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

 

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt