Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news

 

Židinys su vandens kontūru – brolis ir žiemą, ir vasarą
2014-09-11
Židinys su vandens kontūru – brolis ir žiemą, ir vasarą

Senoji lietuviška mįslė „Žiemą – brolis, vasara – molis“ puikiai apibūdina krosnį, tačiau kalbant apie židinius su vandens kontūru ši patarlė tikrai netiks. Šio tipo židiniai ne tik gražūs ir estetiški, bet ir išties naudingi, jie leidžia nemažai sutaupyti. Vasarą jie gali užtikrinti, kad Jūsų namuose tekėtų itin pigus karštas vanduo, o žiemą galėsite mėgautis ne tik karšta vonia ar namų šiluma, bet ir jaukiai įsitaisyti prie židinyje spragsinčios ugnies.

Puikus būdas ne tik grožėtis ugnimi, bet ir gauti tiesioginę jos naudą yra šilumą Lietuvoje įprastus šildymo būdus dujomis, kietuoju kuru ar elektra vis dažniau papildantis naujasis – židinys su vandens kontūru, dar vadinamas židiniu su vandens šilumokaičiu ar tiesiog vandeniniu židiniu.

 

Toks židinys ne tik gražus, bet ir naudingas – padeda sumažinti sąskaitas už šildymą ir karštą vandenį. Nuo įprastinio židinio šis kontūru skiriasi pirmiausia tuo, kad sėdint ir besigrožint jame spragsinčia ugnimi, pašildoma ne tik patalpa, bet šiluma tolygiai paskirstoma visuose namuose ir pašildomas karštas vanduo.


Tad jei pasiekti tolimiausių namų kampelių išvedžiojant įprastus ortakius dažnai nėra galimybių arba apšildyti visą namą tiesiog nepakanka įprasto židinio šilumos, geriau rinktis židinį su vandens kontūru. Taip pat skirtingai nei įprastas židinys, židinys su vandens kontūru gali būti sujungtas praktiškai su bet kokia namuose jau įrengta šildymo sistema. Iš esmės jis veikia kaip įprastinis kietojo kuro katilas, tik jam nereikia atskiros patalpos, nes jis, išlaikydamas tradicinio židinio formas, gali tapti namų puošmena.

Apie židinį su vandens kontūru ekspertų lūpomis

UAB „Fotum“ direktorius A. Petrovskis


Židinį su vandens kontūru pirmiausia rekomenduočiau tiems žmonėms, kurie turi po namus išvedžiotą šildymo sistemą: šildomąsias grindis ar radiatorius, tačiau planuoja įsirengti židinį, kuris būtų ne tik gražus, bet ir leistų sutaupyti. Žmonės, kurie dar neturi šildymo sistemos ir nori židinį su vandens kontūru naudoti kaip pagrindinį šildymo būdą,nusipirkę vandeninį židinį, gauna ne tik estetinę jo naudą, t. y. gražų židinį, bet ir židinį, atliekantį katilo funkcijas.

 

Juolab kad tai itin tinkamas pasirinkimas tiems, kurie neturi vietos atskirai katilinei. Židinys su vandens kontūru puikiai tinka ir tiems, kurie turi dujinį katilą ir nori sumažinti sąskaitas už šildymą. Lyginant su dujiniais katilais ir sąskaitomis už malkas, židiniai su vandens kontūru padeda sutaupyti net iki kelių kartų. Šiuo metu Lietuvoje labai populiarus būdas šildytis šilumos siurbliu „oras–vanduo“. Su juo šio tipo židinys puikiai įsijungia į vieną sistemą. Jei yra galimybė prijungti šį židinį prie centrinės šildymo sistemos, tai visais atvejais labai apsimoka. Šis židinys įrengiamas ne tik malonumui, jis teikia ir realią naudą – šilumą ir karštą vandenį.

 Kaip šį židinį pritaikyti, jei namuose jau įrengta šildymo sistema? Kaip teisingai pasirinkti židinį su vandens kontūru, kad jis tiktų jau esamai šildymo sistemai?


Židiniai su vandens kontūru prijungiami prie dviejų klasikinių šildymo sistemų – atvirosios arba uždarosios. Perkant į tai labai svarbu atsižvelgti. Židiniai, taikomi uždarajai sistemai,yra iš storesnio plieno. Šis aspektas itin svarbus, nes pas mus atvirųjų židinių sistemų praktiškai nėra, o židinių Lietuvos rinkoje daugiausia siūloma būtent atvirajai, o ne uždarajai sistemai. Uždarosios sistemos židinių darbinis slėgis –nuo 2barų. Kitas nemažiau svarbus aspektas yra tas, kad židinys su šilumokaičiu turi būti galingas, kad apšildytų numatytą plotą. Taigi renkantis jo galią reikia į tai atsižvelgti. Visi židiniai yra tam tikro galingumo, pvz.,5–15 kW.

 

Todėl užsakydami šio tipo židinį būtinai pasitarkite su profesionalais, kurie turi išmanyti būsto šilumos poreikius. Ne paskutinėje vietoje yra ir židinio estetinė išvaizda, jo dizainas. Juk jis ne tik šildys namus ar paruoš karštą vandenį.Prie jo turi būti malonu pasėdėti ir pasigrožėti ugnimi, tad svarbu išsirinkti tokį, kuris patiktų. Siūlyčiau rinktis naujos kartos židinius, kurie yra įdomesni, gražesni, jų degimas švaresnis, jie turi viršutinius šilumokaičius.

 Kalbant apie židinio su vandens kontūru veikimo principą, kyla klausimas –kiek laiko reikia jį kūrenti, kad namuose būtų jauku?


Jei norite gyventi patogiau, galite įsirengti elektroninę židinio su vandens kontūru valdymo sistemą. Visi mūsų naujos kartos židiniai turi oro tiekimo angą iš lauko. Būtent čia statoma sklendė su elektroninio valdymo sistema, kuria galima valdyti visą šildymo sistemą: cirkuliacinius siurblius, oro tiekimo sklendę ir kt. Sistema pagal nustatytą temperatūrą pati parinks degimo procesą ir tikrai neperkaitins patalpos, o kartu dar ir malkų sutaupys. Juk jei židinys dega per stipriai, labai daug šilumos iškeliauja per kaminą. Židiniai su elektronine valdymo sistema sukuria optimalų degimą ir neleidžia šilumai eiti vėjais.

Ar šie židiniai saugūs?Kokių saugumo reikalavimų reikia laikytis įrengiant židinius su vandens kontūru?


Prijungdami kietojo kuro katilą laikomės saugumo reikalavimų, vadinasi, taip pat turime elgtis ir su židiniais, turinčiais vandens šilumokaitį. Būtina įrengti apsauginį slėgio reguliavimo vožtuvą, temperatūros vožtuvą ir t. t. Naujos kartos židiniuose elektronika visa tai sureguliuoja praktiškai savarankiškai. Naujos kartos židiniai nuo perkaitimo turi įrengtus aušinimo gyvatukus. Geriausia juos prijungti prie vandentiekio. Jei temperatūra ims pernelyg kilti, vanduo iš vandentiekio ims aušinti židinį ir apsaugos nuo perkaitimo.

 

Naujos kartos židiniuose statomas temperatūros vožtuvas, kuris atidaro vandenį iš vandentiekio ir per gyvatuką jį aušina. Kiekvienas naujos kartos židinys su vandens kontūru tą aušinimo gyvatuką turi jau įmontuotą į vidų, į židinį. Pirmiausia katilui perkaisti neleidžia elektroninė sistema, o papildomai, kaip dar vienas saugiklis, veikia aušinimo gyvatukas. Ir galiausiai čia taip pat įrengtas ir slėgio reguliavimo vožtuvas.

 Ar žmonės noriai perka židinius su kontūrais, ar jau atrado jų naudą?


Kad šio tipo židiniai plinta,rodo ir statistika. Mūsų įmonėje 2009 m. židiniai su vandens kontūru sudarė tik apie 1 % visos židinių pardavimo apimties, o dabar tokių židinių parduodame daugiau nei30 %. Atsižvelgiant į šiuos tempus, tikėtina, kad greitai kas antras montuojamas židinys bus su vandens kontūru. Beje, lietuviai jau ėmė domėtis ne tik šiais židiniais, bet ir krosnelėmis su vandens šilumokaičiu. Jos, beje, nuo židinių skiriasi tik tuo, kad pastatomos be jokios apdailos. O židinio ugniakuras (vadinamoji kapsulė) turi būti apdailinamas.

 UAB „Kad nebūtų šalta“ direktorius Artūras Tamašauskas

Kokiu principu veikia židiniai ar krosnys su vandens kontūru?


Į židinį įmontuotas vandens kontūras suteikia galimybę,neįrengiant kitų šildymo įrenginių,turėti ne tik šilumą, bet ir karštą vandenį. Tam papildomai nereikia jokių kitų dūmtraukių, dujų talpyklų ar kt. Taigi vienu įrenginiu išsprendžiamas ne tik šilumos, bet ir karšto vandens paruošimo klausimas. Mūsų atstovaujamus suomiškus Tulikivi ugnies akmens židinius su vandens kontūru galima prijungti prie jau esamos arba įrengti naują šildymo sistemą, kuri šildo ir ruošia karštą vandenį.

Į ką būtina atsižvelgti renkantis tokio tipo židinius?


Pagrindinis kriterijus – kad židinio ar krosnies galia atitiktų šildomo ploto ir karšto vandens poreikį. Svarbiausia, kad nebūtų parinktas silpnesnis įrenginys didesniam plotui.

 Ar yra kokių nors specialių reikalavimai židinių-krosnių su vandens kontūru įrengimui?Kur jie gali būtų įrengiami?


Krosnį-židinį su vandens kontūru įsirengti galima praktiškai taip pat kaip bet kurį židinį. Ypatingesnių reikalavimų nekeliama. Židiniui vietą numatote projektuodami, tad projektuotojas inžinierius parinks tinkamą vietą jam statyti. Jis gali apskaičiuoti ir reikiamą grindų armavimo būdą,ir betono sluoksnį. Jei grindys yra 7 cm storio armuotojo betono, tai ant jų galima statyti bet kokio tipo krosnį-židinį su vandens kontūru. Taigi statymui ypatingų reikalavimų nėra.

Papasakokite apie šio krosnies-židinio eksploatavimą. Kas kiek laiko šį židinį reikia kurti, kiek sunaudoti malkų ir pan.?


Šioms krosnims-židiniams šildyti skiriama vadinamoji kūrenimo sesija. Apskaičiuoti, kiek laiko sugaišite ir kiek malkų sunaudosite, kad galėtumėte gyventi šiltai, išties nesunku. Vienai tonai akmens įkaitinti reikia sukūrenti apie 8 kg malkų. Taigi jei židinio svoris – 2 tonos, vienos kūrenimo sesijos metu turėtumėte sudeginti16 kg malkų. Vidutiniškai tokio dydžio krosnis-židinys šilumą išlaiko apie parą. Sukūrenti tokį kiekį malkų užtrunka apie 2–2,5 val. Tai reiškia, kad kartą per parą pakūrendami židinį 2–2,5 val., turėsite šiltus namus. O svarbiausia – tikrai nereikia bijoti, kad būstas bus perkaitintas. Šių židinių šildomo oro temperatūros svyravimas yra vos 1–2 laipsniai: jei pakūrus krosnį-židinį su vandens kontūru Jūsų namai įšils iki 23laipsnių, po paros namuose bus ne mažiau nei 22 laipsniai šilumos.

 Ar galite išvardyti židinio su vandens kontūru pagrindinius privalumus ir trūkumus?


Pirmiausia šie židiniai padeda gerokai sumažinti šildymo ir karšto vandens sąskaitas. Svarbu ir tai, kad jie estetinę tradicinio židinio funkciją – prie jo malonu pasėdėti ir pasigrožėti ugnimi. O kalbant apie trūkumus –nė vieno akivaizdaus.

Sandra Kliukaitė, žurnalas "Super Namai"

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 


 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt