Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Vieno kvadratinio metro sodelis: ką jame galima pasodinti?
2015-05-19 Šaltinis: Diana Lietuvininkė, ekorekomendacijos.lt

Mėgstate daržininkauti, tačiau kilometrinės kopūstų lysvės ne jums? Netradiciškai pažvelgę į savo daržą, galėsime užsiauginti pakankamai daržovių visai šeimai vieno kvadratinio metro lysvėje. Išbandę tokį sodininkavimo būdą nustebsite, kokį didelį derlių nuimsite.


Vieno kvadratinio metro sodelis: ką jame galima pasodinti? title=
Nuotr. hgdecoration.com

Vieno kvadratinio metro sodelio privalumai – lengva prižiūrėti, planuoti ir mėgautis savo rankomis užaugintomis daržovėmis, nešvaistant nei laiko, nei resursų, nei vietos pašaliniams daiktams.

Vieno kvadratinio metro sistema išpopuliarėjo visame pasaulyje


Vieno kvadratinio metro sistema tapo žinoma 1970 metais, inžinieriui Melui Bartholomew pasiūlius namų ūkiams lysves įrengti ne įprastomis vagomis, o pakeltose dėžėse, užimančiose nedidelį, vieno kvadratinio metro plotą. Tokio dydžio lysvės pakako keturių asmenų šeimai nesudėtingai užsiauginti būtiną žalumynų kiekį.

„Mano svajonė, kad kiekvieno asmens šeimoje augtų vieno kvadratinio metro sodas. Juk tam šiandien nereikia plūgų, arklių ar mulų...“, – ragina vieno kvadratinio metro lysvių pradininkas Melas Bartholomew. Naudojant šį metodą, lysvių priežiūra reikalauja mažiau laiko, taupomi gamtos resursai, tokį sodą nesudėtinga planuoti.

Pakelta lysvė. Vieno kvadratinio metro lysvės esmė labai paprasta: kad būtų paprasčiau daržininkauti, sumeistraujame dėžę ir tokiu būdu „pakeliame“ lysvę. Pakelta lysvė turi begalę privalumų. Vienas svarbiausių – tokios lysvės žemės nemindome, todėl ji nuolat puri, gerai sugeria drėgmę, kvėpuoja. Pakeltą lysvę lengviau pasiekti, lengviau matyti visą savo daržą, todėl paprasčiau planuoti, ką, kaip ir kur sodinti.

Kvadratinis metras. Kvadratinio metro sodininkystės sistema (angl. square foot gardening) gali būti ne tik 1m2, tačiau ir kvadratinės pėdos: 4x4 po ~30 cm = ~1,20 m2.

 Pasiruošimas.
Pradėjus ruošti sodelio planą atsakykite į 3 pagrindinius klausimus:

1. Kiek augalų ketinate auginti? Apgalvokite, kiek ir kokių augalų norėsite auginti. Galima derinti viską: daržoves, prieskonius, vaistažoles, gėles. Svarbu atkreipti dėmesį į augalų suderinamumą ir sėjomainą bei skirti augalui tiek erdvės, kiek jam reikia.

2. Kiek vieno kvadratinio metro sodelių darysite? Pradžioje rekomenduojama pradėti nuo vieno ir plėsti sodelių skaičių pagal poreikį. Nuspręskite, kokios formos sodelius formuosite. Tai gali būti įvairios geometrinės formos, užimančios kvadratinį metrą.

3. Kaip dėliosite augalus?
Planuojant augalų išsidėstymą patariama atkreipti dėmesį į tai, kad aukščiausieji augalai būtų sodinami šiaurinėje dalyje, žemesni augalai – viduryje, žemiausi – pietinėje, kad visi galėtų gauti pakankamai saulės spindulių. Tačiau tai nėra bendra taisyklė, galimi įvairūs modeliavimo būdai.

Kaip sukurti sodo planą? Atsakius į šiuos klausimus, pasiruoškite sodo planą, kuriame iš anksto pažymėkite, kur ir koks augalas bus sodinamas. Atsižvelgiant į poreikius ir sąlygas, ruošiama dėžė (dėžė su dugnu paprastai ruošiama sodelį kuriant patalpos viduje) ar lysvė (lauko sąlygomis). Ruošiamas dirvožemis, numatomos laistymo galimybės. Tokiems kvadratams nesudėtinga įrengti ir bendrą automatinę laistymo sistemą, sujungtą su lietaus vandens rezervuaru.

 Daigai ar sėklos? Daugumą augalų galima auginti iš daigų, kitus – pasėti tiesiog į lysvę. Nebūtina naudoti labai daug rūšių, svarbu augalus dėlioti taip, kad per metus jie sklandžiai keistų vieni kitus.

Ką sodinti?
Vieno kvadratinio metro lysvėje rekomenduojama sodinti daržoves, dekoratyvius augalus, žydinčius augalus, prieskonius, vaistažoles, įsileisti „piktžolę“ (pvz., dilgėlę, pienę). Galime sukurti prieskoninių daržovių sodelius, pavyzdžiui, mėtų sodelis, česnakynė, valgomų žiedų sodelis. Ar ba vaistažolių sodelius, kurie pasižymi ne tik vaistinėmis savybėmis, bet ir puikiais aromatais. Tokiam sodeliui tiks vaistinė agurklė, kvapusis bazilikas, čiobrelis, dobilas, paprastoji jonažolė, kalendra, tikroji levanda, ramunė ir kt.

 Atspirties taškai. Jei lysvė skirta ne vienam sezonui, kaip pagrindą komponuojant derėtų imti daugiametes daržoves ar daugiamečius prieskoninius augalus. Kitas atspirties taškas – aukštos daržovės arba tokios, kurias reikia paremti. Taip sodelyje atsiduria išradingai sumeistrautos ir dekoratyvios atramos.

Tokie sodeliai bus ne tik naudingi, bet ir dekoratyvūs. Viename kvadrate gali tilpti gausus augalų pasaulis, kolekcija ar kompozicija. Plokštumoje iš tokių lysvių galima įgyvendinti įvairiausius mažosios architektūros sprendimus, integruojant suoliukus ar netgi nedidelius baseinus.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt