Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news
Naujienos

 

Šilumos ūkis: galvos skausmui gydyti – vis nauji receptai
2014-03-24 Šaltinis: EnergyMarket.lt

Baigiasi dar vienas šildymo sezonas. Dar vienas be jokių permainų. Tiesa. besibaigiant šiam sezonui politikai netikėtai iššovė: Vyriausybė ir Seimo dauguma yra apsisprendusi, kad šis sektorius turi būti valdomas valstybės, nes tai yra monopolinė paslauga.


Šilumos ūkis: galvos skausmui gydyti – vis nauji receptai
Nuotr. Simono Švitros

Pažadas – šilumos kainas sumažinti 30 proc.

Kaip tai bus daroma? Anot premjero Algirdo Butkevičiaus, numatoma sukurti specialią bendrovę, kurią kontroliuotų valstybės valdoma „Lietuvos energija“, o ateityje esą būtų pritraukta ir privataus kapitalo. Tokiu būdu bus siekiama Vilniuje ir Kaune šilumos kainas sumažinti iki 30 procentų.

Be to, premjeras žadėjo, kad šilumos kainos Lietuvoje bus griežčiau reguliuojamos.

Tokios yra pagrindinės šio besibaigiančio šildymo sezono naujienos.

Nors premjeras kalba apie griežtesnį reguliavimą, kai kurie šilumos tiekėjai tvirtina priešingai. „Fortum Heat Lietuva“ atstovai teigia, kad pamažu reikėtų atsisakyti šilumos kainų reguliavimo, nes, tarkime, Klaipėdoje kai kuriais mėnesiais besiformuojanti rinkos kaina būna keliais centais mažesnė už reguliuotojų nustatytą.

Du skirtingi ekspertų požiūriai

Kaip tokius pasiūlymus vertina ekspertai? Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas teigė, kad ne kainų reguliavimas užtikrina mažiausias įmanomas kainas, o konkurencija, vartotojų galimybė rinktis.

„Akivaizdu, kad kainų reguliavimas negali išspręsti jokių problemų, jei, pavyzdžiui, brangsta energijos žaliavos. Apskritai, kainų reguliavimas nei viename ekonomikos sektoriuje neišsprendė jokių problemų, o tik sukūrė naujų. Priežastis, kodėl šilumos kainos yra reguliuojamos, yra daugiau politinė, o ne ekonominė“, – pastebėjo Ž.Šilėnas.

Nemaža dalis Lietuvos šilumos įmonių priklauso savivaldybėms. „Todėl panaikinus kainų reguliavimą, kurį atlieka nepriklausomas reguliatorius, turėtume de facto politinį reguliavimą, kurį atlikinėtų savivaldybių tarybų nariai. Manau, kad šis variantas būtų dar prastesnis. Siekiant trumpalaikių politinių dividendų kainos būtų spaudžiamos žemiau ekonomiško pagrįstumo, įmonėms pradėtų trūkti lėšų ir, ilgainiui, reikėtų mokėti dar daugiau. Šiek tiek ironiška, bet Lietuvos atveju kainų reguliavimas kažkiek saugo įmones politikų kišimosi“, – EnergyMarket.lt sakė LLRI vadovas.

Ž.Šilėno nuomone, spręsti šį problemų kamuolį reikia keliais būdais. Pirma, panaikinti specialiaisiais šilumos ūkio planais sukuriamą monopoliją, kuomet vartotojas neturi jokių kitų galimybių šildytis kaip tik centralizuotai tiekiama šiluma. Antra, privatizuoti šilumos tiekimo įmones. Ar bent pritraukti profesionalius įmonių valdytojus, pavyzdžiui, per administravimo koncesiją. „Tai padarius, galėtume pradėti atsisakyti ir kainų reguliavimo“, –- konstatavo Ž.Šilėnas.

Tuo tarpu ekonomistas Raimondas Kuodis pasisako už kitokį valdymo modelį – šilumos ūkis turi grįžti į valstybės rankas, o konkurencija šilumos ūkyje yra žalinga dėl masto ekonomijos griovimo.

Konkuruoti gali tik galingi gamintojai

Tuo tarpu Lietuvos energetikos konsultantų asociacijos (LEKA) prezidento Valdo Lukoševičiaus nuomone, Lietuvos šilumos tiekėjai ekonomiškai ir finansiškai nesuinteresuoti mažiausiomis šilumos kainomis – tai lemia reguliavimo sistema. O privatūs operatoriai persimeta į šilumos gamintojų gretas, kur pelnas neribojamas.

„Posovietinėse valstybėse šilumos ūkio perėjimą į rinką reikėtų daryti pamažu ir kompleksiškai vertinant visą energetikos ūkį. Dabartinė konkurencija Lietuvoje skatinant naujų nepriklausomų šilumos gamintojų atėjimą duos rezultatą tik vasarą – tą paliudijo Klaipėdos pavyzdys. Čia nereguliuojami gamintojai prasidėjus šildymo sezonui šilumą siūlo beveik už „Klaipėdos energijos“ kainą.

Gruodžio-vasario mėnesiais, kai šilumos poreikis išauga 5 kartus,sunku patikėti, kad greitu laiku didžiuosiuose miestuose atsirastų pigių, konkurencingų katilinių perteklius, kuris būtinas veiksmingai konkurencijai“, – pastebėjo V.Lukoševičius.

Ar seni metodai gali būti efektyvūs?

Ar šilumos ūkio problemas didžiuosiuose miestuose galėtų išspręsti viena nauja įmonė, apie kurią lyg ir užsimena premjeras?


V.Lukoševičiaus nuomone, viena šilumos tinklų įmonė būtų grįžimas į sovietinius laikus. „Pasiūlymas svarstytinas, kadangi mes bandome eiti valstybinio reguliavimo stiprinimo šilumos ūkyje keliu, tad ir seni metodai gali būti efektyvūs“, – reziumavo LEKA prezidentas.

„Ar galėtų kelias šilumos įmones valdyti viena įmonė? Taip, tai vyksta visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Įmonės jungiasi, stambėja, jei tam mato logiką. Tačiau yra didelis ir esminis skirtumas tarp įmonių jungimosi, kuomet tai vyksta įmonių iniciatyva įmonėms plečiantis, augant, ir kuomet tai daroma centrinės valdžios iniciatyva. Pirmu atveju tai iš tikrųjų veda link efektyvumo, geresnių paslaugų ir masto ekonomijos. Jei šilumos tiekimo įmones perimtų centrinė valdžia, net neabejoju, kad prasidėtų politikavimas, kova dėl to, ką paskirti vadovu, ir panašiai“, – kalbėjo LLRI vadovas Ž.Šilėnas.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt