Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news
Naujienos

 

Šildymo parodoje „Supernamai 2017“ buvo atlikti unikalūs tyrimai
2017-11-03 Šaltinis: A. Kaklauskas, D. Jokubauskas, J. Čerkauskas, I. Ubartė

Rugsėjo 22-24 d. Vilniaus „Siemens“ arenoje vyko 6-oji paroda „Supernamai 2017 (šildymas, vėdinimas, santechnika). Tai vienintelė specializuota šildymo, santechnikos paroda Baltijos šalyse. Parodos metu naujausia Vilniaus Gedimino technikos universiteto įranga buvo atliekami lankytojų biometriniai-emociniai tyrimai. 


Šildymo parodoje „Supernamai 2017“ buvo atlikti unikalūs tyrimai

. Buvo naudojami trys biometrinės (veido temperatūriniai tyrimai, veido emocijų ir kvėpavimo dažnio) technologijos ir duomenų analizės metodai. Šios technologijos ir metodai duomenis ir informaciją teikia skirtingais formatais, kuriuos reikia apdoroti, integruoti ir analizuoti. Buvo siekiama išanalizuoti parodoje vyraujantį emocinį klimatą. 

Buvo nuasmenintai (veidai nebuvo išsaugomi, o buvo kaupiami emociniai, temperatūriniai ir kiti duomenys) nagrinėjami įeinančių ir išeinančių bei parodoje esančių dalyvių veidai, nustatomos jų emocijos, temperatūra. Specialios kameros buvo sumontuotos prie įėjimo, išėjimo ir parodos viduje. Parodoje buvo atliekama žmonių veidų temperatūrinė analizė. Tokiu būdu remiantis biometrinėmis (veido temperatūriniai tyrimai, veido ir kvėpavimo dažnio) technologijomis, duomenų analizės metodais buvo nustatomas ryte, dieną, vakare, penktadienį, šeštadienį, sekmadienį parodoje vyraujantis emocinis klimatas. 

Parodos metu 2 kameros fiksavo įeinančių ir išeinančių lankytojų veido laimės pojūtį (laimės emociją) ir neigiamas (liūdnumo, piktumo, išsigandimo, pasišlykštėjimo) emocijas. Šiame tyrime visų teigiamų ir neigiamų emocijų suma bet kuriuo nagrinėjamu laikotarpiu visada lygi 100%. Analizuojant suminį laimės pojūtį visos parodos metu, galima pastebėti, jog išeinantys parodos lankytojai buvo laimingesni nei ateinantys. Paveiksle raudona linija parodo išeinančių žmonių vidutinį laimės emocijų lygį (%), o mėlyna – įeinančių: 

 Lankytojų kvėpavimo dažnio tyrimai – pasaulinė naujiena 

Parodos metu pirmą kartą pasaulyje buvo atliekami unikalūs lankytojų kvėpavimo dažnio matavimai. Kvėpavimo įpročiai labai susiję su mūsų emocijomis. Juk kvėpavimas, kai esame įsiutę ir kai esame ramūs, kardinaliai skiriasi. Jeigu stebėsite save ir savo kvėpavimą, tai pastebėsite, kad būdami susijaudinę kvėpuojate kitaip nei būdami ramūs ir dar kitaip nei tada, kai esate nusiminę ar nusivylę, ir dar kitaip nei tada, kai esate laimingi. Kiekviena emocinė būsena turi atitinkamą kvėpavimo modelį, būdą, ritmą ar kitą bruožą. Kai pasikeičia emocinė būsena, pasikeičia ir kvėpavimas [1]. Kvėpavimas dažnai yra tikslus rodiklis tam tikrose emocinėse situacijose. Kai asmuo patiria stresinę situaciją, jo kvėpavimo dažnis padidėja. Kalbančiojo asmens emocinė būsena tiesiogiai veikia kvėpavimo dažnį [2]. 

Neigiamas ar ilgalaikis emocinis susijaudinimas, įtampa ir nerimas keičia kvėpavimo dažnį, ritmą ir gylį [3]. Patyrus tam tikrų emocijų (pyktį, baimę), išgyvenimų, keičiasi ir kvėpavimas: nutrūksta, tarsi užgniaužia kvapą. Ta emocija užsifiksuoja ir išlieka ilgam, skleidžia sąmonei tam tikro dažnio vibracijas, kurios veikia mūsų savijautą, nuotaiką, elgesį [4]. Kai išgyvena nerimą, žmonės kvėpuoja paviršutiniškai. Kai išsigąsta, kvėpavimas sustoja. Susinervinę mes imame kvėpuoti tankiai. O reikėtų lėtai giliai įkvėpti ir ramiai iškvėpti, kad sumažintume įtampą. Šie pavyzdžiai rodo, kad kvėpavimas daug pasako apie žmogaus emocinę būseną. Sąmoningu kvėpavimu galima pasinaudoti ir padaryti įtaką savo emocinei būklei. Kai reikia atsipalaiduoti, gilus kvėpavimas padės. Psichoterapeutų manymu, kvėpavimas yra jautrus emocijų jutiklis. Ne veltui melo detektoriaus krūtinės diržas matuoja kvėpavimo dažnį, – sakė Björnas Husmannas, Vokietijos atsipalaidavimo metodų bendrijos pirmininkas. – Kiekviena dvasinė ir fizinė būsena daro įtaką kvėpavimui, nesvarbu, ar žmogus neša sunkią dėžę, turi išspręsti sudėtingą matematikos uždavinį ar kenčia gimdymo sąrėmius. Kvėpavimas tam tikra prasme yra jungiamoji grandis tarp kūno ir sielos [5]. Gauta Parodos lankytojų laimės ir kvėpavimo dažnio koreliacija 0.579:

 Taip pat Parodos metu buvo nustatyta, kad įeinantys ir išeinantys lankytojai dienos laikotarpiu pasiskirsto pagal dienos cirkadienio ritmą ir Gauso funkcijos grafiką:

 

 

 3 pav. Įeinantys ir išeinantys lankytojai dienos laikotarpiu pasiskirsto pagal dienos cirkadienio ritmą ir Gauso funkcijos grafiką:

Gauso funkcijos grafikas yra būdingas savo simetriniu varpo pavidalu, kuris greitai nuslopsta funkcijos argumento vertėms artėjant į teigiamą arba neigiamą begalybę. Gauso funkcijos yra plačiai paplitusios įvairiose mokslo srityse - statistikoje, kur jos aprašo normalųjį tikimybės tankio skirstinį, signalų teorijoje, kur jos aprašo Gauso filtrus, vaizdų apdorojime, kur dvimatė Gauso funkcija naudojama "blur" filtro algoritme, bei fizikoje, kur jos yra šilumos pernašos ir parabolinės difrakcijos teorijos diferencialinių lygčių sprendiniai [6]:

 Lankytojų emocinė išraiška skirtingomis parodos dienomis


Lankytojų emocijų analizė buvo atlikta ir kiekvienai dienai atskirai. Teigiamos ir neigiamos emocijos buvo palygintos su produktyvumu, energija, dėmesiu, motyvacija (Descubra o Horário... 2016, Good sleep, good...2012). Kaip pavyzdį, panagrinėkime parodos pirmos ir antros dienos įėjimo (4, 5 pav.) bei trečios dienos išėjimo rezultatus (6 pav.). Pagal pirmos dienos įėjimo rezultatus matyti, jog mažėjant teigiamai (laimingas) emocijai, mažėja dėmesingumas, tačiau didėja produktyvumas ir motyvacija. Taip pat jeigu lankytojas yra liūdnas, tai turi tiesioginės įtakos produktyvumui, tačiau dėmesys ir motyvacija didėja. Teigiamų emocijų mažėjimas užfiksuotas nuo 11:00 iki 16:00 val. Analizuojant antros dienos įėjimo rezultatus, didžiausios teigiamos emocijos užfiksuotos 14:00-14:59 val. laikotarpiu. Didėjant teigiamoms emocijoms, didėja produktyvumas ir motyvacija. Remiantis trečios dienos išėjimo duomenimis, nuo 11:00 iki 17:59 val. fiksuojamas teigiamų emocijų augimas. Neigiamos emocijos (liūdnas ir pasibjaurėjęs) mažėjo nuo 10:00 iki 17:59 (išskyrus liūdesį, kuris nuo 15:00 iki 17:59 šiek tiek padidėjo). 

 

 

4 pav. Parodos pirmos dienos įėjimo emocijų (laimingas ir liūdnas) palyginimo rezultatai su produktyvumu, dėmesiu ir motyvacija. 

 

5 pav. Parodos antros dienos įėjimo lankytojų teigiamų emocijų palyginimo rezultatai su produktyvumu, energija ir motyvacija. 

 

6 pav. Parodos trečios dienos išėjimo lankytojų teigiamų (laimingas) ir neigiamų (liūdnas, pasibjaurėjęs) emocijų palyginimo rezultatai su produktyvumu, energija ir motyvacija. 


Naudota literatūra

[1] https://www.delfi.lt/gyvenimas/grozis_ir_sveikata/kvepavimo-mokytojas-kaip-atsikratyti-streso-kvepuojant.d?id=65198315
[2] http://old.mii.lt/files/09p_liogiene_ataskaita2014.pdf 
[3] http://www.konsteliacijos-d.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=166&Itemid=182
[4] https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/mityba/kodel-svarbu-kvepuoti-taisyklingai-1030-284650
[5] https://www.alfa.lt/straipsnis/15155382/pirmoji-pagalba-nuo-streso-samoningas-kvepavimas
[6] https://lt.wikipedia.org/wiki/Gauso_funkcija

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt