Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news

 

Šiaudiniai namai – ekologinės statybos daigai
2011-04-12
Šiaudiniai namai – ekologinės statybos daigai

Lietuvoje be didelio subruzdimo ir garsių kalbų formuojasi nepriklausoma statybų šaka, kuriai būdingi nauji statybos darbų principai, o taip pat naujos galimybės statybininkams. Tai statyba iš Lietuvoje gerai žinomos žaliavos – šiaudų. Šiaudai pasižymi ypač mažu šilumos laidumu, kas užtikrina pakankamai didelę šiaudinės sienos varžą, o tai reiškia ir šilumą namo kambariuose. Tačiau šiaudinių namų statyba nėra masiškai paplitusi. Tai veikiau vienas iš daugelio stiprėjančių ekologinės revoliucijos daigelių, pasireiškiančių pavieniais pavyzdiniais realizuojamais projektais. Jūsų dėmesiui interviu su šiaudinių namų statytoju, viešosios įstaigos „Šiaudinukas“ steigėju Jonu Kačerausku.

Kokie postūmiai vyksta šiaudinių namų statybos srityje?
Šiaudinių namų statyba, visu pirma, reprezentuoja tikrąja ekologinės statybos viziją. Tai pažangiausia ekologinės statybos rūšis ir vargu ar kas nors jai prilygs. Galima pasakyti, kad daugėja užsakovų, teikiama vis daugiau konsultacijų, internete gausiai kuriasi šiaudinių namų statybos klausimais besirūpinantys forumai ir diskusijų grupės. Tai, kad apie šią statybos rūšį sužino vis daugiau žmonių rodo, kad visuomenės ekologinės savimonės kontekste vysta teigiamas postūmis. Ši informacijos sklaida šiaudinių namų statybos srityje yra daug svarbesnė nei mano asmeninis indėlis. Suprantama, kad platėjantis interesantų ratas didina ir mano atsakomybę, atsiranda tam tikras pastovumas darbinės veiklos sferoje, verčia dar labiau sisteminti organizuojamų praktinių seminarų žinias.

Ar šiuo metu jau galima teigti, kad kuriasi atskira nepriklausoma statybų atšaka – šiaudinių namų statyba?
Šiaudinių namų statybos rinka nėra didelė, tačiau dirbtinai didinti paklausą nėra mūsų tikslas. Statybos darbų daugėja palaipsniui, natūraliai. Dabar šioje visiškai naujoje srityje viskas daroma nuosekliai, žingsnis po žingsnio, kruopščiai tikrinant sprendimus ir idėjas, stengiamasi įgyti reikiamos patirties ir kvalifikacijos. Šiuo metu užsienyje yra atlikti ir nuolat naujomis žiniomis papildomi labai rimti moksliniai tyrimai, kurie randa teigiamą atgarsį ir Lietuvos statybininkų bendruomenėje. Taigi, manau būtų galima sakyti, kad Lietuvoje kuriasi atskira, nepriklausoma statybų atšaka, su naujais principais ir naujomis galimybėmis. Tačiau kol kas įgyvendinami pavieniai projektai, tad šios veiklos realizacijas galima pavadinti tik pirmais daigeliais.


Ar Lietuvoje daugiau smalsaujama ar svarstoma, kaip įgyvendinti realius projektus?
Didelė dalis žmonių atrodytų domisi iš smalsumo, tačiau lietuviškas mentalitetas (gerąja ta žodžio prasme) neleidžia tautiečiams tuščiai leisti laiko, taigi jų domėjimasis dažnai turi praktinį atspalvį. Anksčiau ar vėliau idėjos virsta mažesnėmis ar didelėmis praktinėmis realizacijomis. Žmonių, su kuriais vyksta realus projektų svarstymas, skaičius nėra didelis, tačiau nuolat gausėja. Kaip ir visame statybos sektoriuje žiemos metu daugiau svarstome projektus, rengiame teorinius seminarus, o atėjus šiltiems orams stengiamės praktiškai parodyti šiaudinių namų statybos principus. Artimiausias išėjimas į žmones - balandžio 13-17 d. dalyvausime statybos ir remonto parodoje "RESTA 2011".

Ko labiausiai baiminasi Lietuvos vartotojas galvojantis statytis šiaudinį namą?

Manau, kad visgi didžiausias nepasitikėjimas yra tiesiog „kitokioje statyboje“. Tenka girdėti nuogąstavimus dėl graužikų, degumo, puvimo ir kitokių paplitusių mitų. Tačiau tie kurie pradeda domėtis šiaudine statyba greitai suranda naudingą informaciją, paremtą tiek teorija, tiek praktika - todėl šie nuogąstavimai dingsta. Manau, kad čia svarią vietą užima tvirtos statybos pozicijos iš cemento ir mūro, suformavusios mintį, kad žmogui saugiau už betoninio mūro nei už šiaudinės sienos.

Ar pasitvirtina praktikoje deklaruojamos statybinių konstrukcijų, kuriose panaudoti šiaudai, savybės?
Kurį laiką neturėjau galimybių patvirtinti šiaudines sienas charakterizuojančias savybes, aprašomas mokslinėje ir specialioje literatūroje. Tačiau praeitais metais mūsų viešoji įstaiga kartu su partneriais pastatė pavyzdinį šiaudinį namą Vilniuje - tai mano kolegos, nenuilstančio šiaudinės statybos propaguotojo Domanto Surkio nuosavas namas. Čia buvo pasiektos geros šiaudinio namo savybės – konstrukcijos patvarumas, apsauga nuo drėgmės ir ugnies, taip pat ypač mums aktualus nedidelis sienos šilumos laidumas. Nors tai buvo pakankamai didelių investicijų projektas, mums pavyko pasiekti teorijoje deklaruojamas šiaudinių namų savybes. Nesumeluosiu pasakęs, kad šeimininkai vis dar negali atsidžiaugti begalo šiltu, jaukiu, ekologišku namu. Praeitų metų gruodžio mėnesį 200 kv. m. namo šildymui (dujos) bei karštam vandeniui paruošti buvo išleista 230 Lt.

Kaip susitvarko statybininkai su specifine šiaudų žaliava?

Kaip parodė praktika, šiaudinių namų statyba reikalauja ypatingo kruopštumo ir gilių šios srities įgūdžių. Patys esame pridarę nemaža klaidų, su kuriomis tikrai susidurs pradedantieji statybininkai ar ūkio būdu šiaudinius namus statantys žmonės. Taigi, kviečiame bendrauti ir klausti.

Kokias šiaudų savybes galite išskirti kaip esmines?

Pirmiausiai, tai mažas šilumos laidumo koeficientas (λ = 0.06) - tai užtikrina dvigubai ar net kelis kartus didelę šiaudinės sienos norminę šilumos laidumą nei sienos, pastatytos iš mums įprastų statybinių medžiagų. Kitas išvardinsiu paeiliui:

  • pigumas – pati medžiaga (šiaudų briketai) yra pakankamai nebrangi ir įperkama didžiajai daliai vartotojų;
  • prieinamumas – nereikia važiuoti į statybinių medžiagų parduotuvę, tai vietinė medžiaga, priskiriama atsinaujinančių energijos išteklių grupei;
  • ekonomiškumas – medžiagos gamybai nereikalingi specialūs fabrikai, gamybos linijos ar kitos didelių energijos sąnaudų reikalaujantys procesai;
  • ekologiškumas – medžiaga yra visiškai natūrali, be jokių priemaišų ir priedų.


Ar galima sutaupyti statant iš šiaudų?

Nors šiaudai yra pigi medžiaga, tačiau šioje statyboje daug rankų darbo, todėl galutiniame etape kokybiško ir modernaus šiaudinio namo kaina susilygina su tradicinės statybos namų kainą. Skaičiuojant bendrą statybos sąmatą reikia atminti, kad šiaudai yra tik sienos detalė, o kaip žinia siena sudaro nuo 10 iki 20 proc. viso namo kainos. Tačiau Anglijos šiaudinių namų statytojai teigia, kad šiaudiniai namai dvigubai pigesni - norint pastatyti sieną iš tradicinių medžiagų, pasižyminčią analogiškomis šiaudinėms sienoms šiluminėmis savybėmis reikėtų dvigubai didesnių išlaidų. Tiems kurie nesutiks su šiomis mintimis, pasakysiu, kad jei ir nesutaupoma statant, tai tikrai sutaupoma šiaudinį namą eksploatuojant.

Statybinių medžiagų rinkoje žinomos kitos ekologiškos statybinės medžiagos – medžio, celiuliozės pluoštas, kanapių ir medžio vilna. Ar nesudaro šie produktai konkurencijos šiaudams?
Sveika konkurencija labai gerai. Esminis dalykas – teisingas ekologinės statybos sąvokos naudojimas. Aš labai norėčiau, kad užsienio ar mūsų šalies gamintojai, pasitelkę mokslininkus ir technologus sukurtų ką nors naudingo paprastam vartotojui, tai yra namo konstrukciją, kuri kainuotų pigiau, būtų paprasta statyti, nekenktu aplinkai, statybininkui ir užsakovui. Deja, nieko panašaus nematau – anaiptol, pastebėjau, kad tie kurie dangstosi po sąvoka „ekologija“ ar „natūralumas“, dažnai siekia kuo giliau palysti po ekologinio judėjimo vėliava ir toliau didinti kapitalą apgaudinėjant vartotoją. Todėl šiaudai grynosios ekologinės statybos kontekste ilgai neturės konkurencijos. Na, o jeigu įvyks proveržis - tai išeis tik visiems į naudą.

 

Vygintas Čeikauskas, www.supernamai.lt

 

Žymos: šiaudinis namas, šiaudai, karkasas, konstrukcijos, šiaudinių namų savybės, sienos, šiluminės savybės, ekologija.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt