Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news

 

Saulės kolektorius ir saulės modulis – kai saulė dirba Jums!
2015-10-08
Saulės kolektorius ir saulės modulis – kai saulė dirba Jums!

Kasdien gaunamos sąskaitos už šilumą ar elektrą ir už lango nemokamai šviečianti saulė verčia susimąstyti... Kokia gali būti priežastis nepasinaudoti galimybe įdarbinti saulę ir jos energiją vartoti nemokamai? Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis tikina, kad šiuolaikinis namas nebeįsivaizduojamas be galimybės įdarbinti saulę. Ji, beje, į žemę siunčia dvi gėrybes – šilumą ir šviesą, tai kodėl tuo nepasinaudojus?
 

O dėl nuolat tobulėjančių saulės kolektorių ir modulių pažymėtina, kad visos įrengimo sąnaudos atsipirks vis greičiau. Taigi, kokios naujienos šioje rinkoje ir kaip teisingai įsirengti saulės kolektorių arba modulį?

 

Saulės kolektorius

Kas yra saulės kolektorius, ir kokios kolektorių rūšys šiuo metu pasiekiamos Lietuvos rinkoje?


V. Mačiulis: Saulės kolektoriai – tai įrenginiai, kurie saulės šilumą naudoja vandeniui šildyti. Šiuo metu rinkoje galima įsigyti dviejų rūšių saulės kolektorius: plokščiuosius ir vakuuminius. Plokščiasis saulės kolektorius – tai tamsios, dažniausiai juodos spalvos didelis plokščias „radiatorius“.

 

Juoda spalva pritraukia šilumą ir kolektoriuje esantis įkaitęs specialus skystis teką į šilumokaitį, kur ir pagaminamas karštas vanduo. Šis specialus skystis, beje, padeda žiemą kolektoriams neužšalti. Vasarą tokiu būdu vandenį galima užkaitinti net iki 80–90 laipsnių, pavasarį ar rudenį – ne mažiau kaip iki 60 laipsnių.

 

Taip pašildytas vanduo gali būti naudojamas visiems šeimos poreikiams, susijusiems su karštu vandeniu, t. y. naudotis dušu, indaplove ir t. t. Tačiau yra kita galimybė šį vandenį papildomai panaudoti prijungus prie namo šildymo sistemos. Žinoma, reikiamos temperatūros namuose vien tokiu būdu nepasieksite, tačiau sąskaitas už dujas, elektrą ar kietąjį kurą, priklausomai nuo namų šildymo sistemos, sumažinsite.

 

 

Vakuuminius kolektorius sudaro maždaug 10–15 cm skersmens vamzdžiai, kurie sukonstruoti taip, kad į juos būtų koncentruojama šiluma, kuri taip pat užkaitina specialų skystį. Pasakyti, kurie kolektoriai – plokštieji ar vakuuminiai – geresni, tikrai negaliu, kiekvienas žmogus turi nuspręsti pats. Ir vieni, ir kiti turi savo pranašumų ir trūkumų.Kokiais atvejais Jūs nepatartumėte įsirengti saulės kolektoriaus? Nemažai žmonių nuogąstauja, kad jie brangūs ir neatsipirks.
V. Mačiulis: Visus naujus įrenginius, tiek saulės kolektorius, tiek saulės modulius, apie kuriuos kalbėsime vėliau, geriausia įsirengti, kai namas dar statomas. Kai namas jau pastatytas, sąnaudas padidina ne tik kolektoriaus kaina – į jas įtraukiamos ir iki tol įrengtos šildymo sistemos sąnaudos.

 

Be to, kolektoriai statomi ant stogo, tad reikia įrengti vamzdžius, vadinasi, ne tik gręžti perdangas, bet ir ardyti sienas. Naujai statomame name, mano nuomone, šiais laikais kolektorių įsirengti būtina, pasirinkus tinkamiausią. Kita priežastis, kuri verčia žmones abejoti kolektoriaus įrengimo poreikiu, yra estetinis stogo vaizdas. Jeigu stogas nukreiptas į rytų ar vakarų pusę, reikia daryti papildomą konstrukciją, kuri nėra ypač graži.

 

 

Tačiau jei stogas nukreiptas į pietų pusę bent 45 laipsnių nuokrypiu (nors kolektoriui reikia 60 laipsnių kampo), tuomet kolektorių statyti tikrai būtina. Galiausiai pabrėžtina, kad nepamatuotas žmonių taupumas verčia pirkti nekokybiškus pigius kolektorius, kurie neilgaamžiai, genda. Tokiu atveju kolektorius įrengti neapsimoka. Bet kokybiškas kolektorius tikrai atsiperka.

Ką reikia žinoti apie kolektorių įrengimą?


V. Mačiulis: Ypatingų reikalavimų ar sąlygų kolektoriui įrengti nereikia. Tiesiog būtina laikytis visų gamintojo nurodymų, numatytų oficialioje montavimo instrukcijoje. Taip pat reikia atsiminti, kad kolektorius statomas ant stogo, todėl reikia atsižvelgti į stogo konstrukciją. Jei tai šlaitinis stogas, kolektorių įrengti visiškai paprasta, jei stogas plokščiasis, reikės minėtų papildomų konstrukcijų. Būtina su tuo susitaikyti ir derinti sprendimą su namo estetika ir architektūra. Nes tam, kad kolektorius veiktų efektyviai, reikalingas 60 laipsnių kampas.

Dažnai žmonės nuogąstauja, kad Lietuvoje mažai saulės. Ar jos pakanka saulės kolektoriui?


V. Mačiulis: Kai tik saulutė švysteli, kolektoriai iš karto užkaista. Tad nuo kovo pradžios ir baigiant spalio pabaiga karšto vandens šeimai, ant kurios namo įrengtas saulės kolektorius, pakaks. Vasario mėnesį saulės vėl būna nemažai, tad kolektoriai vėl veiks. Dažniausiai be darbo kolektorius stovi gruodžio–sausio mėnesiais. Saulės Lietuvoje tikrai pakanka – devynis mėnesius tokiame name karšto vandens bus.

 Saulės modulis

Kas yra saulės modulis, kuo jis ypatingas?


V. Mačiulis: Saulės šviesos elektros moduliai Vakaruose dar vadinami fotovoltiniais moduliais, skirti elektrai gaminti. Juose saulės šviesa virsta elektra. Šviesos energijos į žemę Lietuvoje per metus patenka apie 1000 kilovatvalandžių į kvadratinį metrą, o instaliuotas šio sumontuoto modulio kilovatas taip pat pagamina apie 1000 kilovatvalandžių elektros energijos. Kalbant paprasčiau, 1 kilovatas šio modulio prilygsta 6 kvadratiniams metrams modulio. Įprastai keturių asmenų šeimai 5 kilovatų, arba 30 kvadratinių metrų, turėtų užtekti.

Tai reiškia, kad tiek užtektų elektros kiekiui užtikrinti visam namui?


V. Mačiulis:
Dalykas tas, kad elektra gaminama dieną, o žmonės ją dažniau vartoja vakare. Nesutampa laikas. Tad yra du būdai – arba statomas akumuliatorius, o tai yra gana brangu, arba diegiama vadinamoji dvigubos apskaitos sistema, kuri, beje, yra jau trečdalyje Europos namų.

 

Šios sistemos esmė ta, kad saulės pagaminta elektra dieną atiduodama į tinklus, o vakare namą elektra aprūpina tinklai. Vasarą privataus saulės modulio pagaminta elektra atiduodama elektros tinklams, o žiemą privatus namas vartoja elektrą iš elektros tinklų. Metų pabaigoje tiesiog suskaičiuojamas balansas.

 

Tinklams tai turėtų apsimokėti, nes kainą jie nustato vartotojams vienodą, o dieną ir vasarą elektra rinkoje brangesnė. Tad šis modelis iš tiesų naudingas. Lietuvoje priimtas įstatymas dėl tokios sistemos diegimo, bet iki šiol vyksta ginčai dėl kainos. Europoje ji siekia pusę euro cento už kilovatvalandę. Jeigu Kainų komisija šios paslaugos kainos pernelyg nepadidins, tai visos investicijos atsipirks per maždaug 8–9 metus.

Ką reikia žinoti apie saulės modulių įrengimą? Čia svarbios tos pačios taisyklės kaip ir kolektoriams?


V. Mačiulis: Ar namas dar statomas, ar jau pastatytas, modulių įrengimui tai nėra taip svarbu. Laidus išvedžioti net ir pastatytame name tris kartus lengviau nei vamzdžius. Be to, nereikia talpyklų. Šiuo metu modulių yra visokiausių. Modulius galima užsidėti vietoje stogo dangos, tad jie bus ir stogas, ir energijos gamintojas. Saulės modulius ant stogo sumontuoti nėra sunku. Tam Lietuvos sąlygomis reikia 35 laipsnių kampo, jis optimalus.

 

1 kilovatas yra 6 kvadratiniai metrai. 1 kilovato kaina, priklausomai nuo modulių kokybės ir kitos įrangos, svyruoja nuo 1449 iki 1738 eurų. Papildomai, be modulio, dar būtina įrengti įtampos keitiklį (dėžutė – kaip nedidelis televizorius, 20 cm pločio, 15 cm storio ir apie 30 cm aukščio), nes saulė generuoja nuolatinę srovę, o mes vartojame kintamąją 220 voltų. Taip pat dar reikės metalinės konstrukcijos, ant kurios modulis laikosi, laidų, kurie nuo modulio eina iki įtampos keitiklio, kabelio nuo įtampos keitiklio iki namo skirstomojo skydo.

Pakalbėkime apie naujienas kolektorių ir saulės modulių rinkoje. Ką žmonės turėtų žinoti ir ko laukti?


V. Mačiulis: Didžiausios naujienos – tai, aišku, saulės moduliai. Dabar atsiranda į pastatus integruotų sistemų, pavyzdžiui, stiklo paketų, kuriuose jau iš karto įmontuoti moduliai. Šie paketai, žinoma, į langą nėra patogūs dėti, nes jie turi ir skaidrias, ir neskaidrias zonas. Tačiau stoglangiams tokie stiklo paketai labai tinka ir atlieka net kelis vaidmenis: lango, apsaugos nuo šalčio (šilumos izoliatorius) ir elektros gamintojo.

 

Vis populiarėja ant sienų kabinamos sistemos, mano minėtos stogą keičiančios sistemos – tokių modulių bumas labai didelis Vakaruose. Lietuvoje žmonės konservatyvesni, į naujoves žiūri itin atsargiai, tad čia daugiau renkamasi tradicinius produktus. Žinau tik du ar tris stogus, padarytus iš modulių, bet tikiu, kad greitu metu dauguma naujovių prigis ir pas mus.

 

Eglė Kairelytė, žurnalas "Supernamai"
Nuotr. „Shutterstock“

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt