Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Rytietiškos maisto gaminimo tradicijos – jau Lietuvoje
2013-11-20 Šaltinis: Žurnalas „Super Namai“

Prieš tūkstantį metų Rytuose buvo išrasta molinė krosnis, kurioje azijiečiai ir kaukaziečiai ant ugnies gamino įvairius ir neįtikėtinai skanius tradicinius patiekalus (paplotėlius, žuvį, mėsą ir kt.). Per tą laiką ši krosnis, vadinama tandyru, faktiškai nepasikeitė, išsiplėtė tik gaminamų patiekalų asortimentas.


Rytietiškos maisto gaminimo tradicijos – jau Lietuvoje title=
Nuotr. tandyr.foodset.ru

Šiuolaikinės technologijos tik pagerino šilumos kokybę ir leido iš stacionarios molinės krosnies virsti mobiliąja krosnimi. Tandyras pagaliau pasirodė ir Lietuvoje, tad žurnalas „Supernamai“ turi galimybę plačiau pristatyti šio produkto pranašumus.

Tandyro veikimo principas ir savybės

Tandyro principas – paprastas ir kartu genialus. Jo viduje užkuriama ugnis, malkos sudega iki angliukų, šiluma išlaikoma ilgą laiką. Keraminės tandyro sienos įšyla ir padeda išlaikyti vienodą temperatūrą visose krosnies vietose. Pastovią temperatūrą padeda išlaikyti ir ovali jos forma.

Šeimininkui lieka tik užverti ant iešmų mėsą, krosnyje pakabinti juos vertikaliai ir kepti tam tikrą laiką. Laikas priklauso nuo patiekalo tipo ir mėsos gabaliukų dydžio. Lyginant su kita lauko kepimo įranga (šašlykine ar kepsnine), tandyre pagaminti maistą užima gerokai mažiau laiko.

Kiekvieno tandyro pagrindas – ypatingas baltasis molis. Įkaitinus šią krosnį karštis gali siekti iki 1000 °C, todėl balta molio (keramikos) spalva nedingsta net ir daug kartų kepant maistą. Tandyras ypatingas dar ir tuo, kad jame pagamintas maistas ne tik skanus, bet ir sveikas. Ypatingas karštis leidžia išsaugoti maistines medžiagas ir vitaminus, neatsiranda kancerogeninių medžiagų.

Tandyras – patiekalų „sauna“

Lietuvis vargiai įsivaizduoja vakarėlį, šeimos renginį ar kitą susibūrimą gamtoje be šašlyko. Esame įpratę užkurti laužą, laukti, kol žarijos bus tinkamos kepti mėsą. Tada laukia gana atsakingas darbas, t. y. nuolatinis iešmų vartymas, kad mėsa nepridegtų, tikrinimas, ar patiekalas jau paruoštas. Kas bent kartą kepė šašlykus ar kitą mėsą, puikiai žino, kad yra gana trapi riba tarp neiškepusios ir perkepusios mėsos. Kita vertus, ar iškepusi mėsa yra sveika?

Didžiausia Rusijos tandyrų gamintoja Amfora savo internetiniame puslapyje pateikia įdomią metaforą, iliustruojančią mėsos kepimą ant laužo tradiciniu būdu. Įsivaizduokite, kad kaitrios vasaros vidurdienį einate ilgu asfaltuotu keliu, saulė negailestingai kaitina, o asfaltas dar prideda kaitros, ir pasislėpti nėra kur. Vienintelė mintis – greičiau ateiti į reikiamą vietą. Taip ir mėsa ant laužo „svarsto“: „Greičiau mane suvalgytų, nes aš džiūstu čia kaip Tutanchamonas savo piramidėje“.

Kitas pavyzdys iliustruoja mėsos ir kitų produktų kepimą tandyre. Prisiminkite, kai jūs lankėtės saunoje. Nors temperatūra ten siekia iki 80 ir daugiau laipsnių, iš saunos išeiname tarsi atjaunėję ir sveikesni. Taip „jaučiasi“ ir mėsa molinėje krosnyje. Sferinės tandyro konstrukcijos ir molinės sienos tolygiai paskirsto temperatūrą ir ilgai ją išlaiko, mėsa nedžiūsta, nepridega ir nėra būtinybės ją vartyti. Už tokia „sauną“ mėsa jums atsidėkos nuostabiu skoniu ir lengvumu jūsų skrandžiui.

SVARBU !
• Pirmą kartą užkūrę, karštį Tandyre kelkite palaipsniui.
• Venkite didelio vandens kiekio patekimo ant įkaitusios tandyro krosnies.
• Įvertinkite tai, kad pučiant dideliam vėjui, kūrenant tandyrą, ugnies liežuvis gali būti iki vieno metro aukščio.
• Nenaudojamą tandyrą uždenkite apsauginiu užvalkalu.
• Prie paruošto tandyro nepalikite be priežiūros vaikų.
• Neigiamoje lauko temperatūroje tandyro temperatūrą kelkite palaipsniui, t. y. neperkaitinkite.

 


Kaip gaminti patiekalus krosnyje „Tandyr“:

1. Nuimkite dangtį ir pridėkite į vidų malkų. Malkų kiekis priklauso nuo norimų gaminti patiekalų specifikos (šašlykai, višta ar antis, žuvis, daržovės), taip pat nuo vakarėlio puotos dalyvių skaičiaus. Todėl malkų įkrovimo aukštis gali būti nuo 1/2 iki 2/3 Tandyro apimties.


2. Atidarykite oro tiekimo angą apačioje ir uždekite malkas. Tandyro uždaryti nereikia, jis savimi pasirūpins pats. Tandyrui maksimaliai įšilus, ant sienelių gali atsirasti įtrūkių, kurie neturi jokios įtakos krosnies veikimui.


3. Kai malkos sudega iki ardelių (grotelių) lygio ir nuo vidinių sienelių dingsta suodžiai, vadinasi, Tandyras paruoštas gaminti maistą. Jūsų darbas – išlyginti visas likusias žarijas lygiai po dugną, o jei jų yra per daug, ištraukti jas semtuvėliu per oro tiekimo angą apačioje. Tada iškabinkite iešmus su šašlykais ar kitais produktais, uždarykite oro tiekimo angą ir viršutinį dangtį. Nieko vartyti nereikia, tam jis ir tandyras, kad neatitrauktų jūsų nuo smagaus vakarėlio ar ypatingos šventės.


4. Kontroliuokite tik kepimo laiką. Grybams ir daržovėms iškepti užteks 3–5 min., žuvis bus paruošta per 10–12 min., šašlykas – per 12–15 min. Visą viščiuką reikės kepti 25–30 min.


5. Jeigu norite, kad ant patiekalo atsirastų traškus apvalkalas, likus 3–5 min. iki kepimo pabaigos praverkite oro tiekimo angą ir mažą dangtį.


6. Ištraukite jau iškepusius patiekalus ir užsiimkite kitais maloniais dalykais.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt