Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news
Naujienos

 

Renovacija: dėmesys tik sienoms, bet ne šildymo sistemoms
2014-02-27 Šaltinis: Energymarket.lt

Geoterminis šildymas, saulės kolektoriai, individuali šilumos apskaita. Tokias permainas daugiabučiuose įstengia įgyvendinti tik pavieniai entuziastai. Iš valdžios jie nesulaukia jokių patarimų ir jokio palaikymo, nes visas dėmesys ir lėšos skiriamos tik namų šiltinimui.


Renovacija: dėmesys tik sienoms, bet ne šildymo sistemoms
Nuotr. T.-Stasevičiaus

Metų atradimas – daugiabutis Varėnoje

Nors valdžia vis dažniau kalba apie įsibėgėjančią daugiabučių namų renovaciją, tačiau lygiai tokia pat progresija daugėja abejojančiųjų, ar tai yra vienintelis būdas mažinti energijos vartojimą. Pirmiausia dėl to, kad niekas neskatina keisti moraliai ir fiziškai pasenusių namo šildymo sistemų.

Neseniai visa Lietuvos žiniasklaida “atrado” Varėnos miesto Marcinkonių g. 12 daugiabutį. Kaip didžiausias netikėtumas buvo aprašomas šio namo gyventojų sprendimas įsirengti geoterminį šildymą ir saulės kolektorius. Rezultatas – dabar už šildymą šie varėniškiai moka iki 3 kartų mažiau nei kitų renovuotų namų gyventojai.

“Daryti, tai daryti iki galo”, – tokiu principu vadovavosi šio Varėnos namo gyventojai. Todėl jie užsimojo ne tik apšiltinti namo fasadą bet ir pakeisti šildymo sistemą.

Geoterminio šildymo įrangos, saulės kolektorių, namo fasado apšiltinimo darbai šiam namui kainavo kiek mažiau nei 1,2 mln. litų. Geoterminio šildymo sistema sudaro nedidelę dalį projekto kaštų – 135 tūkst. litų.

Gruodžio sąskaitos už šildymą trijų kambarių buto gyventojams siekė 39 litus. Paskolos įmoka – 115 litų. Tokie yra išbaigto renovacijos modelio rezultatai Varėnoje.

Valdžia gyventojams nieko nesiūlo

Lietuvoje atsiranda vis daugiau daugiabučių, kuriuose sėkmingai įdiegiama geoterminio šildymo sistema. Tokiuose daugiabučiuose išlaidos šildymui yra kelis kartus mažesnės, o geoterminio šildymo sistemos įrengimas atsiperka per 4–8 metus.

Ekspertai pastebi, kad geoterminis daugiabučių šildymas yra tikrai perspektyvus ir kur kas konkurencingesnis už dabartinį centralizuotą šilumos tiekimą.

Tačiau ekspertai siūlo atidžiai įvertinti, ar investicijos į geoterminio šildymo sistemą bus efektyvios ir atsipirks, ar pavyks atrasti patikimą techniką ir ją įrengiančius specialistus.

Dauguma daugiabučių namų savininkų berndrijų dar nedrįsta imtis ryžtingų permainų ir pasitenkina, tik ką siūlo valdžia – apšiltinti namo sienas. Kitos permainos – daugiau asmeninių iniciatyvų klausimas. Todėl bendrijų pirmininkai tikina pasigendantys jau paregtų ir patikrintų tipinių projektų. Tai galėtų būti geotermikos, saulės kolektorių, oro siurblių ar kombinuoti projektai.

„Valdžia apririboja tik sienų šiltinimu, o kas viduje – nesuka sau galvos. Juk „Žiguliai“ geriau nevažiuoja jei jam tik pakeiti skardą“, – palygino vienos namo savininkų bendrijos Vilniuje pirmininkas.

Įsirengti brangu, bet šildymas pinga

Kaip galimybę daugiabutyje įrengti geoterminį šildymą vertina geotermikos specialistai? Pasak įmonės „Konkretus“ atstovo Vytauto Pėstininko, su šiuo klausimu susiduriama vis dažniau, nes daugiabučių gyventojai pradėjo skaičiuoti savo sąnaudas.

„Sąnaudų mažinimų pradžia – bendrijos įkurimas. Kitas etapas – bendrijos branda. Šis etapas labai nenuspėjamas ir gali užtrukti ilgokai. Taupymas turėtų prasidėti nuo daugiabučio renovavimo, šildymo sistemos tobulinimo. Tuomet jau galima būtų pradėti kalbėti ir apie geoterminį šildymą“, – pasiruošimo etapus vardijo V.Pėstininkas.

Geoterminiam šildymui įrengti reikia arba labai didelio žemes sklypo horizontaliam kolektoriui arba mažesnio sklypo vertikialiems kolektoriams. Efektyvesni yra vertikalūs kolektoriai, tačiau jie yra kone dvigubai brangesni.

Jeigu namui reikalingas tik geoterminis šildymas be karšto vandens ruošimo, tuomet katilinės patalpa gali būti minimali – apie 6 kv.m. Tačiauta jei kartu ruošiamas ir karštas vanduo, kuris būna 3-4 kartus pigesnis nei gaunamas centralizuotai, tuomet katilinei reikalinga didesnė patalpa.

Geoterminio šildymo kaštai 1 kvadratiniam buto metrui – nuo 2 iki 3 litų., Skaičiuojama, kad geoterminio šildymo sanaudos siekia 10-12 ct./1 kWh. Palyginimui - dujos apie 28-30 ct./1kWh, centrinis šildymas – apie 40 ct./kWh, malkos kaip ir geoterminis šildymas – apie 12 ct./kWh.

„Grindinis šildymas sutaupo apie 15-20 proc. šildymo kaštų, nepriklausomai, ar tai centrinis, dujinis ar koks kitas šildymo būdas. Šiuolaikiniam name radiatoriaus nebėra“, – pastebėjo V.Pėstininkas.

Kiek kainuoja geoterminio šildymo įrengimas daugiabutyje? Pasak V.Pėstininko, šildymo sistemų techninis projektas kainuoja 5 Lt + PVM /1 kv. m., o pati geotermikos sistema – 200-250 Lt/kv. m.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt