Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Pasyvus namas
2011-01-14 Šaltinis: domostudija.lt

Pasyvus namas. Jeigu jums rūpi gamtos išsaugojimas, jei baiminatės dėl nuolat brangstančių energijos išteklių, siūlome susipažinti su pasyviais namais – ateities namų standartu, kurį galite pasistatyti jau šiandien. Kas yra pasyvus namas?


Pasyvus namas title=
Nuotr. passivehousebuilder.com


Pasyvus namas, tai pastatas, kurio normalios vidaus temperatūros (min 20° C) palaikymas ištisus metus nereikalauja aktyvaus energijos naudojimo. Pagrindinis reikalavimas tokiam namui, kad energijos suvartojimas pastato šildymui ir vėdinimui neviršytų 15 kWh vienam kvadratiniam metrui per metus. (Palyginimui, šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis namas suvartoja vidutiniškai 100 kWh energijos vienam kvadratiniam metrui šildyti.) Tai reiškia,  kad nenaudojami brangiai kainuojantys šilumos siurbliai, šildymo katilai, nereikia radijatorių ar kitokių šildymo bei vėsinimo prietaisų, bei juos aptarnaujančių vamzdžių bei laidų. Vienintelis būtinas inžinerinis įrenginys – vėdinimo rekuperatorius su didelio efektyvumo šilumokaičiu, kuris panaudoto vidaus oro šilumą naudoja tiekiamo oro šildymui, o esant reikalui, pašildo orą papildomai elektra.

 

Pasyvus namas kaip termosas, ilgą laiką išlaiko sukauptą energiją. Jos pakanka iš maisto gaminimo, karšto vandens ar net žmogaus šilumos. Tokio namo pagrindiniai pranašumai – ekologija ir ekonomija. Jie neteršia aplinkos kurioje gyvename, nes efektyviai panaudoja energiją. Gyventi tokiame name reiškia būti nepriklausomam nuo energijos išteklių kainų.

Technologija
Esminiai reikalavimai pasyviam namui – didelė šiluminė varža, sandarumas ir rekuperacinė vėdinimo sistema. Išorinėms atitvaroms ir stogui tinka daugelis tradicinių konstrukcijų, tačiau jos turi buti itin gerai apšiltintos. Kad namas greitai neatauštų ir išsaugotų sukauptą šilumą, viduje įrengiamos termo akumuliacines pertvaros ir grindys. Langai specialios konstrukcijos izoliuojančiais rėmais ir dvikameriniais selektyviniais stiklo paketais. Didesniam efektyvumui pasiekti langai turėtų būti orientuoti į pietinę pusę taip panaudojant daugiau natūralios saulės šilumos, o apsaugai nuo perteklinės šilumos vasarą vertėtų įrengti slankiojančios žaliuzės. Langai gali būti betkada atidaromi, tačiau to daryti neverta dėl ir taip užtikrinamos patalpų ventiliacijos.

 

Namas privalo būti itin sandarus ir nelaidus orui, todėl jam būtina priverstinė patalpų ventiliacija. Lyginant su natūralia ventiliacija, kai oras patalpose užsistovi, priverstinė ventiliacija teikia didelį pranašumą, nes oras patalpose pakeičiamas kelis kartus per parą, ir todėl visada būna šviežias, gaivus ir užtikrina sveiką mikroklimatą.

Istorija

Pasyvus namai nėra naujovė, Europoje jų jau pastatyta virš 5000, o pirmieji namai atsirado dar 1991 metais Vokietijoje. Nuo 1996 metu veikia Pasyvių Namų Institutas (Passivhaus Institut) tiriantis tokių namų efektyvumą ir teikiantis rekomendacijas projektuotojams. Pagal pasyvių namų technologija projektuojami ir statomi ne tik gyvenamieji namai, bet ir biurų pastatai, mokyklos ir kiti visuomeniniai statiniai. Lietuvoje kolkas tai naujiena, tačiau realizuotų projektų jau yra.
 


Galimybės ir rekomendacijos

Pasyvus namas gali būti betkuris pastatas, tam tinka daugelis tradicinių konstrukcijų, nėra apribojimų namo formai, ar apdailai. Tačiau yra rekomendacijų didinačių tokių namų efektyvumą. Pavyzdziui namo forma efektyviausia ta, kuri turi mažiausia išorės sienų plotą, tai gali būti kubas arba stačiakampis, svarbu kuo mažiau kampų. Namo konstrukcija rekomenduojama medinio karkaso, taip sumažinamas sienų storis, ir statybos kaina. Name gali buti židinys, tačiau jis mažina namo sandarumą, todėl rekomenduojama įrengti dujinius ar kitokius bedūmius židinius. Karštam vandeniui ruošti gali būti naudojama elektra, tačiau rekomenduojami saulės kolektoriai. Elektrai reikalingai apšvietimui, buitiniams prietaisams ir rekuperacinei sistemai maitinti rekomenduojama įrengti kombinuotas saulės-vėjo jėgaines.

Privalumai
Pagrindinis privalumas, be abejo, yra finansinis. Jau vien statybos metu sutaupoma nemažai lėšu, nes nereikia pirkti ir įrenginėti šildymo sistemų, tačiau didesni termoizoliacijos kiekiai, geresnės kokybės langai, bei ventiliacijos sistema irgi kainuoja, todėl pastatyti gerai suprojektuotą pasyvų namą galima už panašią kainą kaip ir paprastą. Tačiau su kiekvienais metais tai atsiperka sutaupant šildymui skirtą energiją, o kadangi tokie namai atitiks ateities namams keliamus reikalavimus, jų vertė yra ženkliai didesnė.

 

Daugiau informacijos apie pasyvius namus

 

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt