Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Pasyvus ar aktyvus namas. Ką pasirinkti?
2015-01-30
Pasyvus ar aktyvus namas. Ką pasirinkti?

Paskutiniu metu spauda mirgėte mirga: „Svajonių vaikų darželis – aktyvus namas, sveikas maistas ir miegas gryname ore“, „Pasyvaus namo savininkas: už šildymą moku dešimt kartų mažiau“, „Tvarus gyvenimas ir aktyvūs namai“, „Pasyvus namas –asmeninė energetikos strategija“ ir t. t.

Kuo skiriasi aktyvus gyvenimas nuo pasyvaus – žino kiekvienas, tačiau ar daugelis galėtų pasakyti, kuo skiriasi pasyvus namas nuo aktyvaus, ir kuriam visgi priklauso ateitis? O gal jie apskritai nesiskiria? Atsakymą į šį klausimą tikrai žino ir mums visiems padės rasti Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas Aidas Vaičiulis.

Kuo skiriasi aktyvus ir pasyvus namas? Kokį Jūs patartumėte žmonėms rinktis?

A. Vaičiulis: Kažkodėl Lietuvoje žodis „pasyvus“ turi neigiamą reikšmę, neva pasyvus reiškia blogas. Iš tiesų pasyvus namas – tai saulės namas, arba pastatas, vartojantis saulės energiją. Pasyvus namas suvartoja labai mažai energijos (Lietuvoje tai 15 kilovatvalandžių kvadratiniam metrui), pasiekti šiuos parametrus – tam tikras iššūkis, bet tai įmanoma.

Šis būstas maksimalų energijos taupymą pasiekia architektūrinėmis priemonėmis (tai geras projektas, geras namo orientavimas, tinkamos medžiagos, tinkamas procesas), nenaudodamas jokių atsinaujinančių energijos šaltinių.

Pasyvus namas – tai bazinis namas, ant kurio galima dėti atsinaujinančius šaltinius ir daryti jį aktyvų. Aktyvų namą mes galime padaryti praktiškai iš bet ko. Pvz., galime prieš dvidešimt metų statytą namą, vartojantį daug energijos, aplipdyti jį įvairiausiomis atsinaujinančios energijos priemonėmis, ir kai tik pagaminta energija viršys suvartojamą energiją – namas taps aktyvus.

Pasyvus namas suteikia tą bazę, kai reikia padaryti labai nedaug ir tuomet tą energiją galima naudoti kur nori – pardavinėti ar pan. Paprastai kalbant, pasyvus namas yra aktyvaus namo pagrindas. Visi namai turi būti energiškai efektyvūs arba pasyvūs, o paskui iš jų galime daryti kokius nori: aktyvius, išmaniuosius, supernamus. Kiekvieno skonio ir vaizduotės reikalas, kaip jį pavadinsime ir kokią funkciją jam priskirsime.

 Aidas Vaičiulis, Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius

Gyvenimas pasyviame name yra gerokai komfortiškesnis. Mes gauname pakankamai reikalingo oro, pastatas jau suprojektuotas pagal visus reikalavimus, dauguma patalpų yra saulėtoje pusėje. Tad pasyvus namas – tai papildomi patogumai už beveik tą pačią kainą kaip įprasto.

Jūs užsiminėte, kad bet kokį namą galima paversti aktyviu. O ar įmanoma jau esamą namą paversti pasyviu ir jei ne, kaip tą pasyvų namą bent jau pastatyti?

A. Vaičiulis: Esamą namą paversti pasyviu galima tik tuo atveju, jei jis yra gerai orientuotas pasaulio šalių atžvilgiu, t. y. pagrindinis jo fasadas su stiklinėmis pertvaromis orientuotas į pietvakarius, pietryčius arba pietus. Tai pagrindinė sąlyga, nes turime išnaudoti saulės energiją. O visa kita – namą modernizuoti arba renovuoti – čia fantazijos dalykas.

Galime pakeisti praktiškai visas sienas, padaryti jas efektyvias, galime tas pačias sienas apšiltinti (čia labai svarbu sandarumas) ir pan. Projektuojant naują pasyvų namą ar renovuojant seną ir verčiant jį pasyviu naudojamos tos pačios priemonės. Skiriasi tik tai, kad antruoju atveju turime pastatytą pastatą, kuriame reikės nudirbti daugiau vadinamųjų purvinų darbų (sienų griovimas ir pan.).

 Naują namą statyti visuomet apsimoka labiau, nes tai galimybė padaryti iškart taip, kaip norisi. Beje, kiekviena renovacija turi vadinamąjį sugriovimo tašką, t. y. į pastatą galima investuoti labai daug, tačiau vienu momentu bus pasiektas toks lygmuo, kad visgi pigiau nugriauti pastatą ir pastatyti naują, nei jį modernizuoti. Beveik visais atvejais kokybiškas ir geras pastatas visgi bus statytas naujai.

Ar tiesa, kad pastatyti pasyvų namą yra brangiau nei paprastą. Kaip apskaičiuoti jo atsipirkimą ir ar iš tiesų tos investicijos atsiperka?

A. Vaičiulis: Prieš metus, ėmus reikalauti, kad visi nauji namai būtų C klasės, įprasto ir pasyvaus namo kainų skirtumas sudarė apie 10–12 proc. – pasyvus namas už įprastą C klasės namą buvo brangesnis tik dešimtadaliu. Nuo šių metų, įsigaliojus B klasės reikalavimui, kainų skirtumas tesudaro 7 proc. O jau nuo 2016 metų, kai įsigalios A klasės reikalavimas, kaina skirsis vos 1–2 proc.


Statant pasyvų namą reikės padengti tik papildomas sertifikavimo sąnaudas. O statybose 1–2 proc. – tai nykstamasis dydis.

Taigi mažai kas norės rinktis įprastą, tik deklaruojamą energinį būsto efektyvumą, o ne pasyvų, tikrai kokybišką ir energiškai taupų namą. Juo labiau kad net dabar, kai pasyvų namą pastatyti brangiau vos dešimtadaliu, Europoje jie parduodami beveik trečdaliu brangiau nei įprasti, t. y. pasyvaus namo kaina gerokai šokteli į viršų.

Tokie namai yra tiesiog medžiojami. Per neseniai praūžusią krizę, kai nekilnojamojo turto statybų ir pardavimo apimtis buvo beveik sustojusi, 2010 m. prie Hanoverio pastatytą ir visiškai įrengtą dvidešimties pasyvių namų kvartalą statytojai pardavė per vieną dieną: aukcionas atidarytas  dešimtą valandą ryto, o septintą valandą vakaro buvo pasirašyta paskutinė pirkimo–pardavimo sutartis.

Gyvenimas pasyviame name yra gerokai komfortiškesnis: tu gauni pakankamai reikalingo oro, pastato planas yra labai geras, daugelis patalpų išdėstytos saulėtoje pusėje, visas gyvenimo modelis yra labai patogus ir t. t. Tad pasyvus namas – tai papildomi patogumai už beveik tą pačią kainą kaip įprasto.

 Tomas Čerauskas, UAB "Kauno šilas"pardavimų vadovas

Pasyvaus namo energinį efektyvumą užtikrina ypač geras pastato atitvarų apšiltinimas, pasiekiant šiluminę varžą R=14 m²·K/W (sienoms). Tam idealiai tinka termoizoliacinė medžiaga su padidinta šilumos varža – pilkasis polistireninis putplastis Šiloporas Neo. 2014 metais išplėtėme šio produkto gamą. Galime pasiūlyti šią medžiagą, tinkančią pastato stogams, pamatams, fasadams, grindims ir kt. konstrukcijoms, kurios šilumos laidumo koeficientas nuo 0, 030 W / (m ∙ K) iki 0,032 W / (m ∙ K).

Tačiau negalime teigti, kad tik efektyvus pastato šiltinimas, efektyvios termoizoliacinės medžiagos – pasyvaus namo idėjos pagrindas. Į viską reikia žiūrėti kompleksiškai. Viskas turi būti kokybiškai suderinta: projektas, konstrukcijos, vėdinimas ir kiti svarbūs pastato elementai.

Pasyvų ir paprastą namą skiria turbūt labiau statybos būdas, o ne medžiagos?

A. Vaičiulis: Dažnai visi mano, kad yra kažkokios stebuklingos medžiagos, kurios paverčia namą energiškai efektyvų ir pasyvų. Stebuklingų medžiagų nėra. Medžiagos visos tos pačios, tik tinkamai parinktos, įrenginiai, kurie yra pastate, tinkamai parinkti, suderinti, apskaičiuoti taip, kad dirbtų optimaliu režimu.

Pasyviam namui tinka visos medžiagos – ir šiaudinis namas, ir iš putų polistireno, ir iš vatos, ir iš bet kokios medžiagos gali būti padarytas pasyvus. Brangesni yra sprendiniai, o ne medžiagos. Pasyvus – vadinasi, labai gerai apgalvotas ir suprojektuotas namas.

 Medžiagos nesugenda ir namo nesugadina, namą energiškai neefektyvų ir nekokybišką padaro žmogus. Visa pasyvaus namo koncepcija ir yra grindžiama tuo, kad būtų išvengta žmogiškojo faktoriaus įtakos. Žmogus – pagrindinis medžiagų gadintojas. Jei architektas numatė, kaip turi būti padaryta, statybininkas turi tai ir įgyvendinti, o ne kurti pats. Pagrindinė bėda ta, kad architekto institutas Lietuvoje yra labai nuvertintas.

Atkūrus nepriklausomybę, statybininkai tapo ir projektuotojais, ir architektais. O taip neturėtų būti. Kiekvienas turi dirbti savo darbą, tai, ką jis moka geriausiai. Jei nėra gero projekto – jokių statybos darbų pradėti negalima. Projektas – svarbiausias dalykas. Žmonės vengia pasyvių namų, nes bijo, kad projektas kainuos brangiau. Tačiau geriau turėti gerą, nors ir brangesnį projektą, nei nevykusias ir greičiausiai ne ką pigesnes chaotiškas statybas.

 Norint pasiekti tokį rezultatą, kada reikia kreiptis į profesionalus, norint pastatyti kokybišką pasyvų namą?


A. Vaičiulis: Į profesionalus reikia kreiptis tuomet, kai sugalvoji statyti namą ir dar tik renkiesi patinkantį sklypą. Nes ne kiekviename sklype įmanoma pastatyti pasyvų namą. Vis dar esama daug sklypų, kurių patvirtinti detalieji planai, o juose net ir labai norėdamas niekaip nepastatysi energiškai efektyvaus pastato. Pavyzdžiui, pasyvaus energiškai aktyvais saulės namo įmanoma pastatyti, jei pietinėje sklypo pusėje yra kalva.

 Energinis efektyvumas tokiu atveju nebus pasiektas. Tad renkantis sklypą reikia kreiptis į architektą arba projektuotoją / planuotoją ir teirautis, ar norimame sklype įmanoma pastatyti pasyvų namą. Toliau, nusipirkus sklypą, būtina kreiptis į profesionalą, parengti pradinį žmogaus pageidavimų modelį, o tuomet su tam tikra programa parengiamas profesionalus namo modelis. Iš parengtų kelių modelių, pvz., dešimties, pasirenkamas optimalus pagal kainą ir kokybę. Pasyvaus namo standartas –ne per brangu, kad pasiektum tikslą.

Mindaugas Grigas, UAB „Viva langai“ direktorius

Per langus ir duris netenkama iki 50 proc. pastato energijos, todėl renkantis langus labai svarbu tinkamas dėmesys šiems iš pažiūros paprastiems, tačiau sudėtingiems ir labai svarbiems įrenginiams. Renkantis pasyvaus namo langus šiluminė vertė turi būti mažesnė nei (U = 0,8 W/m2K). 

Tenka rasti daug informacijos apie deklaruojamą šiluminę vertę, pateikiant tai kaip vienintelį svarbiausią veiksnį. Vis dėlto svarbu nepersistengti aklai mažinant vien tik šiluminę langų vertę, nes stiklo paketai, maksimaliai sulaikantys šilumą, sumažina ir įleidžiamos natūralios saulės energijos kiekį. Vasarą svarbu sulaikyti šilumą lauke, žiemą – šilumą sulaikyti viduje... 

 Šilčiausia vieta lange – stiklo paketas, todėl kuo didesnis langas, tuo daugiau vietos lange užima stiklai, taigi dideli vitrininiai langai yra šiltesni nei maži. Tokiu būdu galime paneigti vieną iš pasyvių namų mitų, kad tokių namų langai turi būti nedideli. Stiklo pakete būtina daryti šiluminius rėmelius, taip pašalinamas papildomas šalčio tiltas. Didelių langų, siekiančių grindis, rėmas neturėtų jungtis tiesiai su šalčio šaltiniu. Reikia numatyti papildomai išplėsti lango rėmą, o tai vėliau nebus matoma. Visa tai daroma dar projektuojant langus.

Langai ar durys turi taupyti energiją ir praleisti patogiam gyvenimui būtiną natūralią šviesą. Visi procesai svarbūs: sistemos parinkimas, gamyba, montavimo būdas, tinkami tvirtinimo elementai, izoliacinės medžiagos. Įsivaizduokite situaciją šaltą žiemą: lauke –20 laipsnių šalčio, viduje +20 laipsnių šilumos, o lango stiklo paketo storis – vos keletas centimetrų.

Grįžkime prie aktyvaus namo. Kaip visgi pastatomi aktyvūs namai? Ko reikia, kad jau pastatytas namas virstų aktyviu? Ir ar verta turimą būstą versti aktyviu?

A. Vaičiulis: Žinoma, kad įprastą būstą versti aktyviu verta. Labai smagu žinoti, kad, investavus turimus ar iš banko pasiskolintus pinigus, nė vieno cento neteks mokėti daugiau už šildymą ir elektrą. Kaip tai pasiekti?

 Suprojektavus energiškai efektyvų pastatą, iš karto reikia suprojektuoti energijos gamybos prietaisus, numatyti, kur bus išvedžioti laidai, kur stovės tam tikra įranga. Rengiant namo projektą būtina apmąstyti ir suprojektuoti tai, kas vadinama aktyviąja dalimi. Ją, beje, irgi reikia optimaliai pasiskaičiuoti, kad nebūtų perlenkta lazda. Nes jei iš viso namo bus padaryta vien „saulės baterija“ ar pastatytas vėjo malūnas, kuris paskui gadins vaizdą – žmogus nebus labai patenkintas ir tokiu būstu nesidžiaugs.

Todėl būtina atsižvelgti į žmogaus poreikius. Juolab kad Lietuvoje nebėra tokių įstatymų, kurie įpareigotų iš privačių žmonių brangiai pirkti elektrą. Reikia apskaičiuoti optimalų suvartojamos energijos kiekį. Yra ir išmaniųjų namų. Tačiau viskas turi būti apmąstyta projektuojant, ir užsakovas turi apsispręsti, ko jis nori. Kitas labai svarbus dalykas – pasitikėti projektuotoju. Jis geriausiai patars ir žinos, kaip pastatyti energiškai efektyvų ir kokybišką namą.

Ir pabaigoje – kiek yra architektų, galinčių ir gebančių pastatyti pasyvų ar aktyvų namą?

A. Vaičiulis: Mes, kaip asociacija, rengiame pasyvių namų planuotojus. Iki šios dienos per penkerius praėjusius metus esame paruošę per aštuoniasdešimt specialistų, iš kurių sertifikuoti – apie šešiasdešimt. Neseniai vyko dar vienas egzaminas, tad specialistų būrys bus dar gausesnis.

 Tokių specialistų trūksta. Mūsų puslapyje www.pasyvuspastatai.lt pateikiamas visas profesionalių sertifikuotų specialistų, tikrai galinčių pastatyti pasyvų namą, sąrašas.

 

Eglė Kairelytė, Žurnalas "Supernamai"

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt