Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis

news
Naujienos

 

Nereikalingą nuotekų dumblą panaudos naujos kartos plytų gamyboje
2019-02-11 Šaltinis: Darius Verbickas, Technologijos.lt

Kai nuotekos yra apdorojamos nuotekų valymo įrenginiuose, likusioje dalis – nuotekų dumblas – paprastai pradeda kelti daug problemų. Kai kada šis dumblas yra panaudojamas kaip trąšos, kai kada išdžiovinamas ir deginamas, tačiau dažniausiai yra išvežamas į saugojimo aikšteles. Tiesiog to dumblo niekas nenori, o ir tvarkyti jį yra brangu. Tačiau tai gali pasikeisti, nes mokslininkai sugalvojo, kaip šią medžiagą panaudoti gaminant plytas.


Nereikalingą nuotekų dumblą panaudos naujos kartos plytų gamyboje
Nuotr. RMIT

Australijos RMIT universiteto komanda, vadovaujama profesoriaus Abbas’o Mohajerani’o, sukūrė tokių plytų, į kurių sudėti pavyko įtraukti nuo 10 iki 25 proc. nuotekų dumblo.

Tokios plytos yra poringesnės, lyginant su įprastomis, ir tyrėjai nustatė, kad šių plytų šiluminis laidumas yra mažesnis.

Tai reiškia, jei jos bus panaudotos statant namus, tokių plytų sienos mažiau šilumos išleis į išorę.

Be to, dėl organinės plytų sudėties, į kurią įeina iki 25 proc. nuotekų dumblo, tokių plytų gamybai reikėjo 48,6 proc. mažiau energijos.

Tad tokių plytų gamyba ne tik sumažintų energijos sąnaudas ir tuo pačiu gamybos kaštus, bet ir prisidėtų prie taršos mažinimo.

RMIT tyrėjai taip pat pastebėjo, kad nuo 43 iki 99 proc. sunkiųjų metalų, kurių yra randama nuotekų dumble, lieka įstrigę šiose plytose ir nepatenka į aplinką. Tačiau tyrėjai pripažįsta, kad dalis sunkiųjų metalų iš šių plytų patenka į aplinką, nors ir „koncentracijos yra nereikšmingos“.

Mohajerani’s anksčiau buvo sugalvojęs ir kaip pagaminti plytas, į jas įterpiant cigarečių nuorūkas, tačiau akivaizdu, jog nuotekų dumblo panaudojimas tokių plytų gamyboje duotų daugiau naudos.

 Be akivaizdžių tokių plytų privalumų, jų masinė gamyba leistų sumažinti ir įprastoms plytoms reikalingų žaliavų kiekius. Vis dėlto, dar kartą reikia pažymėti, kad nuotekų dumble esančių sunkiųjų metalų koncentracija gana stipriai kinta ir tuo pačiu gali stipriai skirtis tokių plytų scheminė sudėtis.

Žinoma, tyrėjai tai puikiai supranta ir prieš pradėdami masinę tokių plytų gamybą, dar atliks ne vieną bandymą, kol bus pilnai pasirengta tokių plytų gamybai. Įdomu tai, kad šios nuotekų dumblo plytos jau dabar perėjo suspaudimo stiprumo bandymus, tad pradžia yra tikrai gera.

Plačiau su tyrimo rezultatais galite susipažinti moksliniame žurnale „Buildings“.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt