Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news

 

Molinis namas: kai gyvenimas lipdomas savo rankomis
2015-08-14
Molinis namas: kai gyvenimas lipdomas savo rankomis

Populiarėjant ekologinėms idėjoms keičiasi ir požiūris į namų statymą. Daugelis ieško natūralių, ekologiškų medžiagų, atsigręžia į senąsias būsto statybos technologijas. Viena jų – moliniai namai. Kalbiname  vienus iš molinių namų statytojus menininkus Dormantę ir Jurgį Penkinski.

Martynas Norbutas: – Dauguma žmonių, galvojančių apie namo statybas, įsivaizduoja jį didelį, su garažu, rūsiu, svetaine, poilsio kambariu ir pan. O jūsų namas visiškai kitoks. Kaip gimė idėja statyti molinį namą, kas ją inspiravo?

 

Dormantė Penkinski: – Visi klausia, kas pirma atsirado: ar senoviška keramikos krosnis, dviejų tūkstančių metų senumo technologija, ar namas. Taigi, pirma atsirado krosnis, o po to paaiškėjo, kad jai reikia daug erdvės, nes būtina paruošti daug malkų, apie 40 kubų. O jas reikia atvežti, kažkur supjauti, sudėti. Tada paaiškėjo, kad reikia gyventi…

 

Aš visą laiką įsivaizduoju, kad turiu viską pati pasidaryti, o moku tik lipdyti. Šitas namelis yra nulipdytas kaip puodynė. Apvali puodynė. O dėl, pavyzdžiui, dydžio… Ne kartą esu buvusi Suomijoje, ir mane ten sužavėjo tai, kad namai yra nedideli. Juose labai ekonomiška gyventi, mažai sąnaudų. Ypač kai gyveni kaime. Iš tikrųjų: vasarą visą laiką lauke, nes į namą nueini tik kai lietus lyja ir permiegoti, o žiemą reikia daug malkų, tad ką veikti tame dideliame name? Tos mažos erdvės tikrai užtenka.

 

Jurgis Penkinski: – Kai statai namą, tai pirmiausia statykis sau. Kiek turi šeimos narių? Tris? Tai statykis trims. Nereikia tų, sakykime, 100 kvadratų, po to juos reikia šildyti, remontuoti, reikia investuoti pinigus ir t.t.

 

 

 

M. Norbutas: – Kokie molinio namo privalumai?

 

 

 

Jurgis Penkinski: – Jų labai daug. Pirmiausia, tu gyveni savo name, nulipdytam savo rankomis. Tu žinai kiekvieną centimetrą. Tai visiškai priešingas dalykas, nei statymas pakvietus būrį profesionalų: jie atlieka darbus, tu sumoki ir viskas. Tu pats viską žinai ir net mažiausios smulkmenos yra tavo rankomis padarytos, tu dirbi su meile, labai kruopščiai. Net ir įskilęs daiktas, kurio vieta šiukšlyne, sakysim, pas mus suranda prasmę. Jo nereikia išmesti. Jam reikia pritaikyti vietą – teisingą vietą.

 

Kitas privalumas – neribotos galimybės. Mes stengiamės naudoti labai ekologiškas medžiagas, kurios mus supa. Bet taip pat mums žmonės atveža statyboms nereikalingų medžiagų. Pas mus jos randa savo paskirtį ir labai gerai įsikomponuoja. Štai mums atvežė stiklo paketus, matyt, dydis netiko. Mes langus įmontavome, nes mums nereikia jokio išorinio rėmo. Mums gali atvežti kvadratą, mes padarysim iš jo ovalą ar apskritimą.

 

Dar vienas privalumas – molinis namas labai gražiai akumuliuoja šilumą. Jis išlaiko vėsą vasaros karštyje, o vakare atiduoda šilumą.

 

M. Norbutas: – Minėjote ekologiškumą ir statybos iš molio universalumą, tačiau ar brangios tokios statybos?

 

Jurgis Penkinski: – Lietuvoje taip statant namus sąnaudos labai nedidelės. Nenoriu leistis į konkrečius skaičius, bet kainos yra labai labai žemos. Ypač jei lygintume su situacija, kai žmogus skolinasi iš banko ir perka butą. Po to visą gyvenimą, pavyzdžiui, 35 metus, jis yra vergas. Jis turi mokėti, turi pakeisti visą savo psichologiją ir visą savo gyvenimą, kad žūtbūt kas mėnesį sumokėtų tam tikrą sumą.

 

O jeigu jisai, sakysim, investuoja savo pinigus į plotelį nuosavos žemės, į savo sklypelį… Nereikia pirkti hektarų, pasistatai namelį, įsikuri savo židinį… Ir po to tiktai dangus. Jis yra beribis. Viskas yra fantazijos dalykas. Mūsų visas gyvenimas dabar sukasi apie kūrybą, kad ir ką darytume.

 

Dormantė Penkinski: Dėl molio buvo problemų, nes toje vietoje, kur mūsų žemė, molio nėra. Bet ši technologija turi labai didelių galimybių. Jeigu nėra molio, gali jo šiek tiek nusipirkti ir atsivežti. Pavyzdžiui, visam namui reikėjo pusės savivartės, tai reiškia, kad aš atsivežiau 7 tonas ir jų užteko visam nameliui. Gali naudoti ir kitas medžiagas – aplink daug smėlio, žvyro, daug šiaudų, labai daug pjuvenų, nes miškai aplinkui, lentpjūvės yra, už dyką gavom…

 

M. Norbutas: Man labai graži pasirodė idėja, kad šioje statyboje įmanoma pritaikyti viską. Juk masinė vartojimo kultūra, nesibaigiančios akcijos verčia pirkti, nors tų visų daiktų nė nereikia ir viskas vėliau išmetama.

 

Dormantė Penkinski: – Žodžiu, aš sau pasakiau, kad galiu nupirkti, bet nepirksiu. Kol to nepasakai, turbūt tai ir neveikia, bet kai pasakai… Tada ir pradeda tau siūlyti, nes, matyt, žino, kad tu imsi. Lietuviai yra tokie, jiems baisu ką nors išmesti, jie gaili iš tikrųjų išmesti. Tada perka naujus ir kiša į senus, į visokius rūsius ir kitur.

 

Tas pat buvo su mūsų stogu. Mūsų stogas velėninis, jisai labai gražiai pavasarį žydi… Laukiniai šilokai žydi geltonai, po to prasideda rožinė spalva – kiti šilokai. Kai pasakiau Jurgiui, kad noriu velėninio, jis man atsakė, kad dengsiu patį brangiausią stogą. Bet mes iš pradžių panaudojome senas sulūžusias europadėklų lentutes, nes jį visą reikia apkalti.

 

Po to panaudojome išmestus reklaminius tentus. Tada su Jurgiu abudu paskelbėm, kad mums reikia senų kiliminių dangų, sintetinių. Tai jų atsirado dviem stogams, nes visi taip apsidžiaugė, kad kažkam taip reikia ir gali truputį atlaisvinti vietos savo sandėliuke, kur viskas užgrūsta. Tada buvo uždėtos naudotos kiliminės dangos ir ant viršaus dvi savaites kėlėm velėnos gabaliukus…

 

M. Norbutas: – Bet ir pats statymo procesas skiriasi. Juk tokiu būdu kuriate savo erdvę. Tačiau ar nėra sunku tai daryti patiems, savo rankomis?

 

Dormantė Penkinski: – Statydamas šitą namelį nepavargsti todėl, kad medžiagos gali pasiimti pagal savo jėgas. Plyta yra tam tikro dydžio, svorio, žodžiu, yra tokia ir ne kitokia.

 

O jei blokeliai, tai vėl…. Sako, stuburo išvaržas turintys žmonės pasveiksta tokius namus bestatydami. Aš irgi daug problemų dėl stuburo turėjau ir statydama šį namą labai pagerinau savo sveikatos būklę. Nes matyt, ir molis, ir tas užsidegimas, tos kūrybinės galimybės ir tai, kad nepervargsti, nes prisitaikai prie savo organizmo galimybių – visa tai teikia jėgų.


www.ekoredakcija.lt

%2F&width=450&layout=standard&action=like&show_faces=false&share=true&height=35" style="border:none; overflow:hidden; width:450px; height:35px;">

 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt