Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


art

Straipsniai

 

Lauko šviestuvai: nuo aušros iki aušros
2015-04-02 Šaltinis: valdopatarimai.lt

Žibintai šiuolaikinėje aplinkoje užima svarbią vietą ir yra kraštovaizdžio dizaino dalis. Su dekoratyviniais aplinkos šviestuvais kiekvienas sodas ar erdvė aplink namą gali atrodyti išskirtinai, originaliai ir paslaptingai. Tačiau lauko, kaip ir vidaus, apšvietimas turi tam tikrų taisyklių.


Lauko šviestuvai: nuo aušros iki aušros title=
theilluminators.com

Jau praėjo laikai, kai vakare taką į namus apšviesdavo tik pro langą spingsinti šviesa. Net vienišas žibintas virš durų – atgyvena. Miestų gatvių tamsą praskaidrina ryškiaspalvės reklamos, žibintai. Nuosavų namų savininkai savo valdas irgi stengiasi kuo ryškiau apšviesti. Lauko apšvietimo sistemų pasiūla didžiulė, tad kaip išsirinkti tinkamiausią?

Sklypo apšvietimas
Pagrindiniai reikalavimai, keliami lauko apšvietimo sistemoms – saugumas, gera elektros laidų izoliacija, šviestuvų hermetiškumas. Šviesa turi atskleisti sklypo nelygumus, saugoti nuo traumų prie įėjimo į būstą (ypač ten, kur yra slenkstis ar kelios laiptų pakopos), skirtingų lygių erdvėse.

Apšvietimo kokybines ir kiekybines charakteristikas lemia tai, ką norima išryškinti. Todėl visuomet reikia planuoti ir derinti viso sklypo apšvietimą su zoniniu ir fasado apšvietimu. Pagrindinį sklypo apšvietimą papildo fasadiniai šviestuvai, kurie gali būti tvirtinami prie sienos ant ilgos „alkūnės“ , kabinami virš durų, net įleidžiami į sieną.

 

Sklypui apšviesti dar naudojami šviestuvai, skleidžiantys koncentruotą šviesos srautą. Jie nepakeičiami, kai reikia išskirti tam tikrus objektus: gėlynus, medžius, skulptūrines grupes ar kitus dekoratyvinius elementus. Dabartiniai įrenginiai leidžia įvairiai reguliuoti šviesos intensyvumą – keliais jungikliais galima kaitalioti šviečiančių lempų skaičių, rele mažinti elektros srovę ir pan.

Tam tikru atstumu išdėstytos lempos lemia apšvietimo ritmiškumą: vienodi tarpai suteikia monotonijos, laipsniškai retėjantys ar didėjantys atstumai tarp šviesos šaltinių kuria judėjimo įspūdį, suteikia dinamiškumo. Bet kuriuo atveju, modeliuojant apšvietimą, svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp pagrindinio šviesos šaltinio ir vietinių. Esant dideliam kontrastui, sklypo erdvė bus vizualiai suskaidyta dalimis, nesijaus švelnaus perėjimo iš vienos zonos į kitą.

 

Spalvos
Lauko apšvietimui tinka gyvsidabrinės, natrio ir metalo halogeno lempos. Jos skiriasi skleidžiamos šviesos spalva: natrio lempos skleidžia geltoną šviesą, gyvsidabrinės ir ypač metalo halogeninės – baltą, net mėlynai baltą. Renkantis lempas, reikėtų atsižvelgti į sklypo specifiką. Pavyzdžiui, medžiais gausiai apsodintoje sodyboje nelabai tiks geltonas apšvietimas, nes, susiliejusi su medžių laja, geltona šviesa mes nemalonius šešėlius. Šiuo atveju geriau rinktis baltą šviesą. Šiuo metu lauko apšvietimui jau galima įsigyti ir spalvotų lempų ( pvz., gyvsidabrinės lemputės gaminamos mėlynos ir žalios ).

 

Nepageidaujant pernelyg intensyvios spalvos, lempą ar jos dalį galima pridengti spalvotu filtru, tuomet nebus aiškiai išreikšto spalvinio šešėlio, gausis švelnus vaivorykštinis spektras. Reikėtų tik atminti, kad natrio lempoms spalvotų filtrų pritaikyti praktiškai neįmanoma, nes geltona šviesa nustelbia bet kurią kitą spalvą.

Visi žino, kad spalvos veikia žmogaus emocijas, todėl apšvietimui geriausiai rinktis židinio liepsnų atspalvius: šiltus ugnies, gintarinę , skaisčiai gelsvą, sukeliančius jaukumo ir šilumos įspūdį. Tuo tarpu mėlyna, žalsva spalvos atstumia, bet tinka pabrėžti didybę ir orumą.

Veikimas
Lempos skiriasi ir pagal energijos sunaudojimą: labiausiai energiją taupo natrio lempos, metalo halogeninės bei gyvsidabrinės lempos energijos sunaudoja daugiau, bet skleidžia ryškesnę šviesą. Lempų galiojimo laikas taip pat nevienodas: metalo halogeninės dega apie 16 tūkst. Valandų, kitų rūšių – šiek tiek trumpiau. Tiesa, ilgiausiai šviečiančios lempos yra brangiausios – kainuoja daugiau nei 100 lt. Tuo tarpu natrio lempą galima įsigyti už 40- 50 lt.

Geri šviestuvai – brangūs
Nereikia tikėtis, kad pigiai įsigysite gerą lauko šviestuvą. Patys pigiausi šviestuvai įvežami iš Taivanio, bet garantijų, kad jie ilgai ir gerai tarnaus, nėra. Palyginti neblogi ir sąlyginai nebrangūs lauko šviestuvai gaminami Lenkijoje, Italijoje. Jie kainuoja 600 – 1000 lt. Aukštos kokybės itališkų , vokiškų apšvietimo sistemų kainos gerokai didesnės.

Sensoriniai šviestuvai

Šviestuvų pasiūla tikrai didelė: jie gali būti tvirtinami prie stulpų, kabinami virš durų, įmontuojami kelio stulpeliuose, pastato sienose ar net grindinyje. Nuosavų namų savininkams pirmiausiai reikėtų įsigyti lauko šviestuvą su judesio davikliu arba fotoelementu. Tokie šviestuvai įsižiebia sureagavę į šilumos šaltinį – žmogų ar gyvūną. Jie neužsidegs praskridus nedideliam paukščiukui, bet gali sureaguoti į pėdinantį katiną, ir vis dėlto tai bus pigiau, nei palikti visą naktį veikiantį šviesos šaltinį. Be to, tokie šviestuvai tarnauja ir kaip signalizacija.

Pritaikymas
Renkant vietą šviestuvui reikėtų prisiminti, kad žmogui priimtiniausias apšvietimas – iš viršaus ar iš šono, kaip šviečia saulė. Į grindinį įleidžiami šviestuvai vilioja sprendimo originalumu, bet žmogui nuo pažemės sklindanti šviesa nemaloni – juk ne veltui siaubo filmuose veikėjų veidai apšviečiami būtent iš apačios. Toks apšvietimas gali būti naudojamas norint pabrėžti konkretų objektą arba kai kitoks apšvietimas neįmanomas.

 

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt