Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Kokį butą pirkti geriau – naujos ar senos statybos name?
2018-09-17 Šaltinis: SEB

Butų pardavimo mastas Lietuvoje, nors ir lėčiau, tačiau toliau didėja, o antrą 2018 metų ketvirtį, Registrų centro duomenimis, ypač išryškėjo naujų ir senų butų kainų skirtumas. Už kvadratinį naujos statybos namo metrą sostinėje pirkėjai vidutiniškai mokėjo 1 627 eurus (5,3 proc. daugiau negu prieš metus), o senos statybos namo – 1 388 eurus (tiek pat, kiek ir pernai).


Kokį butą pirkti geriau – naujos ar senos statybos name? title=
Nuotr. PK Projektavimo biuras

Tačiau kaina nėra vienintelis rodiklis, kuriuo vadovaujantis renkamasi pirkti butą senos ar naujos statybos name. Kad palengvintume jums šį procesą, apžvelgsime svarbiausius aspektus, į kuriuos reikėtų atsižvelgti pasiryžus svarbiam pirkiniui.

Buto būklė


Naują butą galite įsirengti pagal savo pageidavimus, pasirinkdami jums patikusias statybines medžiagas: plyteles vonios kambariui, grindų dangą, dažus sienoms, virtuvės baldus.

Seno buto interjerą taip pat galima pakeisti pagal savo skonį, tačiau tokiu atveju prie pirkinio kainos reikėtų pridėti ir išlaidas, nes jums teks skirti laiko, pinigų ir darbo ne tik tam, kad sugalvotumėte ir įgyvendintumėte naują dizainą, bet ir kad atsikratytumėte senų interjero elementų. Pavyzdžiui, keisti grindis tada, kai jau gyveni bute, itin nepatogi procedūra.

Tačiau jeigu naujas interjeras nėra pagrindinis prioritetas, senas butas gali būti patogesnis pasirinkimas, nes į jį galėtumėte įsikelti iš karto. Juk dažniausiai tokiame bute jau yra virtuvė, kuri turi svarbią reikšmę gyvenimui ir kuri, perkant naują butą, kainuos papildomai.

Rizika


Pirkdami naują butą patikrinkite informaciją apie statytoją, ar anksčiau su juo nebuvo kilę problemų. Taip pat reikėtų pasidomėti, ar statytojas anksčiau jau yra statęs gyvenamuosius namus, ar tai pirmasis jo objektas. Svarbu išsiaiškinti ir tai, ar jums parduodamas butas yra gyvenamosios, ar komercinės paskirties. Jeigu įsigysite butą komercinės paskirties pastate, kils problemų dėl gyvenamosios vietos registracijos, vaikams bus sudėtinga patekti į darželį ir pan.

 Be to, būtina išsiaiškinti, kada baigiasi namo garantinis laikotarpis ir kokius trūkumus taiso statytojas, o kokius defektus pašalinti privalo pats buto savininkas. Perkant butą vietoje, kur gyvenamasis rajonas tik pradedamas kurti, reikėtų išsiaiškinti, kas pasirūpins infrastruktūros diegimu, ar numatyta šalia įrengti mokyklų, viešojo transporto stotelių ir kitų patogiam gyvenimui reikalingų objektų.
Perkant seną butą svarbu, kad prieš tai buvęs savininkas sumokėtų savo skolas ir perduotų visą informaciją apie nuomininkus ar jame registruotus asmenis. Taip pat pravartu būtų išsiaiškinti namo, bendrijos istoriją ir sužinoti apie ateities planus. Jeigu bendrija nusprendė paimti paskolą, galima laukti augančios mėnesio sąskaitos.

Statybų kokybė


Be abejo, jei namas naujos statybos, galioja statybų garantija, tačiau reikėtų išsiaiškinti jos galiojimo laiką ir sąlygas. Lietuvoje teisės aktuose nustatyta, kad naujų namų garantinis laikotarpis yra 5 metai, 10 metų, jei defektai atsirastų paslėptose konstrukcijose, ir 20 metų, jeigu atsirastų tyčia paslėptų defektų.

Greičiausiai senos statybos namuose defektai jau bus išryškėję. Išsiaiškinkite, ar kas nors jau sprendė šias problemas, ar yra remonto fondas, skirtas nenumatytoms išlaidoms padengti šalinant didžiausias statybų problemas. Gaukite išsamią informaciją apie stogo būklę, kad vėliau netektų taisyti pralaidaus stogo. Jei įsigyjate senos statybos namą, būtina patikrinti langus ir išorines duris – kaip jos atsidaro, ar yra sandarios.

 

Bendrija ar administratorius


Nepamirškite paklausti, ar naujame name jau veikia bendrija, ar ją reikės kurti. Taip pat reikia išsiaiškinti, ar namas naudojasi administratoriaus paslaugomis. Jei namas senas, be abejo, jau nuspręsta, kokias užduotis turi bendrija, o kokių klausimų imasi administratorius (jei jis pasamdytas). Abiem atvejais reikėtų išsiaiškinti, kiek kainuoja administratoriaus paslaugos, kiek laiko dar bus naudojamasi jo paslaugomis.

 Einamosios išlaidos


Dėl energiją taupančių statybų technologijų naujos statybos namuose mėnesio išlaidos už komunalines paslaugas dažnai būna mažesnės. Be to, naujos statybos name artimiausiu metu neprireiks remonto, dėl to bendrijos remonto išlaidos būna nedidelės.

Einamųjų išlaidų dydis senos statybos name priklauso nuo jo būklės (ar jis buvo renovuojamas) ir nuo šildymo tipo. Privalumu laikoma tai, kad perkant butą senos statybos name yra galimybė susipažinti su ankstesnėmis sąskaitomis už komunalines paslaugas, ko negalima padaryti perkant butą naujos statybos name.

Vieta automobiliui ir papildomos patalpos


Perkant butą visiškai naujame name, būtinai išsiaiškinkite, kokios yra automobilio statymo sąlygos, ar reikia atskirai mokėti už stovėjimo vietą. Dažniausiai už sandėliuką ar rūsio patalpą teks mokėti atskirai.

Klausimai, susiję su automobilių aikštele, senos statybos namų atveju dažniausiai yra aiškūs, tad pirkėjas žino, ar reikės automobilį palikti gatvėje, ar zonoje, kurią prižiūri bendrija. Dažniausiai rūsio patalpa įeina į buto kainą.

Elektra ir vanduo


Naujos statybos namuose elektros sistema yra nauja ir patikima, tačiau reikėtų patikrinti, kaip yra išdėstyti elektros lizdai ir ar išdėstymas atitinka jūsų lūkesčius. Jei namas senos statybos, reikėtų išsiaiškinti, ar elektros lizdai veikia, kokios būklės yra elektros instaliacija ir ar name keisti vamzdžiai.

Buto kaina


Renkantis butą senos ar naujos statybos namuose dažnai lemiamą vaidmenį turi kaina. Dažniausiai butai naujos statybos namuose būna brangesni, tačiau neretai kaina priklauso nuo namo vietos. Senos statybos butų kainos miesto centre panašios į naujos statybos butų kainas miesto pakraščiuose. Tačiau jeigu palygintume butų kainas tame pačiame rajone, be abejo, pamatysime, kad butai naujos statybos name kainuos brangiau. Svarbu suprasti, kad ne visada naujos statybos namų butų kainos rodo kokybę, į ją gali būti įskaičiuotos ir išlaidos infrastruktūros plėtrai, o tai kainuoja brangiai.

Taip pat reikėtų apskaičiuoti bendras išlaidas butui. Nors naujos statybos buto kaina gali būti didesnė, gyvenimas jame gali kainuoti pigiau. Sudėkite mėnesio išlaidas būsto paskolai ir einamąsias išlaidas – gausite sumą, rodančią, kuris variantas pigesnis.

Emocinis vertinimas


Pirkdami butą naujos statybos name galite būti tikri, kad niekas anksčiau jame negyveno ir kad jūs esate pirmi. Tuo metu kiti žmonės nori buto, turinčio savo istoriją – tada, be abejo, tiks senos statybos pastatai.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt