Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


news
Naujienos

 

Kas geriau – pirkti ar nuomoti būstą?
2014-04-03 Šaltinis: Giedrė Sankauskaitė, Ekonomika.lt

Lietuvos gyventojai linkę rinktis gyventi nuosavame, o ne nuomotame būste. Vis tik jų galimybes įsigyti nuosavą būstą labiausiai riboja per mažos pajamos. Į tai turėtų atsižvelgti tie, kas šiuo metu ketina įsigyti būstą, siekdami jį vėliau išnuomoti. Taip teigiama naujausiame SEB banko leidinyje „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“.


Kas geriau – pirkti ar nuomoti būstą?
Nuotr. Irmanto Gelūno

Pastebima bendra ir vis ryškėjanti tendencija, kad žmonės į būstą vis dažniau žiūri ne tik kaip į gyvenamąją vietą, bet ir kaip į turto kaupimo priemonę. SEB banko analitikai neabejoja, kad kuomet palūkanos rekordiškai mažos, o būsto kainos dar nepadidėjusios, būstą pirkti metas palankus.

Pastaraisiais mėnesiais būsto rinka pastebimai atgijo. Negalutiniais Registrų centro duomenimis, būstui įsigyti išleistų pinigų suma daugiau kaip 20 proc. pranoko 2012 m. būsto rinkos apyvartą. Palyginti su ankstesniais metais, pirktų butų skaičius išaugo 24,8 proc., individualių ir sublokuotų gyvenamųjų namų – 9,6 proc.
Teoriškai sprendimas investuoti į būstą turėtų priklausyti nuo tokios investicijos pajamingumo, rizikos ir palyginimo su alternatyviomis investavimo galimybėmis.

Tuo tarpu sprendimas įsigyti nuosavą gyvenamąją vietą turėtų pirmiausia priklausyti nuo namų ūkio pajamų ir turto dydžio. Vis dėlto realiame gyvenime priimdami sprendimą įsigyti gyvenamąjį būstą žmonės mėgina derinti ir investicijos, ir gyvenamosios vietos nuosavybės įsigijimo motyvus. Taip pat įtakos turi ne tik ekonominiai ar demografiniai veiksniai.

Jeigu sprendimą pirkti ar nuomotis gyvenamąją vietų lemtų tik finansiniai motyvai, reikėtų palyginti būsto įsigijimo ir nuomos sąnaudas.

SEB banko leidinyje išsikiriami keli būsto turėjimo išlaidų elementai.

Pirma, būsto įsigijimo kaina. Antra, būsto paskolos palūkanų norma. Trečia, prarastos pajamos. Ketvirta, papildomi mokesčiai ar lengvatos. Taip pat išskiriami iš būsto išlaikymo ir panašūs elementai.

Egzistuoja ir dar vienas apsisprendimo įsigyti būstą motyvas – istoriniai duomenys rodo, kad per ilgą laikotarpį finasiškai naudingiau yra gyventi nuosavame būste.

Be finansinių motyvų ir ne ekonominių veiksnių, sąlygojančių ar namų ūkis gyvenamą būstą pirks, ar nuomosis. Yra paplitusi nuomonė, kad investicijos į nekilnojamąjį turtą padeda apsisaugoti nuo infliacijos ir ši apsauga yra patikimesnė negu investuojant į obligacijas ar akcijas.

Pasak SEB analitikų, ekonomiškai sunkiai paaiškinama, bet empiriniai stebėjimai rodo, kad namų ūkiai, nesugebantys sutaupyti, sukaupti turto, nes vartojimo reikmėms išleidžia viską, ką uždirba, už skolintas lėšas įsigiję būstą, paskolos įmokas mokėti visgi įstengia.

Taigi būsto įsigijimas už paskolą disciplinuoja namų ūkį ir taip leidžia lengviau sukaupti tam tirką turtą. Vis dėlto gyventi nuosavame būste, ypač jeigu tas būstas įsigytas be paskolos, yra kur kas saugiau negu nuomojamame, jau vien dėl to, kad nuomotojas gali pakelti nuomos kainą arba vienašališkai nutraukti nuomos sutartį. Be to, savininkui daug paprasčiau negu nuomininkui planuoti ir valdyti būsto priežiūros išlaidas.
 

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt