Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Kaip sumažinti sąskaitą už elektros energiją
2013-05-27 Šaltinis: Romualdas Baliutavičius, Snaujienos.lt

Gyventojų išlaidos už elektros energiją auga metai iš metų. Taigi, kaip sumažinti išlaidas? Žinoma, reikia taupyti. Kita vertus, taupyk netaupęs, bet gyventi reikia. Todėl pabandykime rasti sprendimus, kaip sutaupyti nepakenkiant gyvenimo kokybei. Tai visai įmanoma, nors pradžioje gali pareikalauti tam tikrų jūsų pastangų.


Kaip sumažinti sąskaitą už elektros energiją title=
Nuotr. slatepropertiesnow.com

Elektros skaitikliai ir buitiniai prietaisai

Pradėkime nuo elektros skaitiklio. Daugiatarifiniai elektros skaitikliai gali būti vienu iš tokių sprendimų. Jie skaičiuoja suvartojamą elektros energiją paros bėgyje, tam tikru metu. Šitaip suvartojamos energijos piniginę išraišką galima sumažinti kone dvigubai. Ir tas efektas bus tuo didesnis, kuo daugiau elektros sunaudosite nakties valandomis: elektriniam šildymui, skalbimo mašinai, elektra šildomiems vandens katilams. Ir net jeigu nė vieno iš išvardintų prietaisų neturite, vis tiek už elektrą mokėsite mažiau – šaldytuvas gi veikia visą parą.

Kas toliau? Reikia įvertinti, kurie prietaisai jūsų namuose suvartoja daug elektros. Atkreipkite dėmesį į turimą buitinę techniką, pavyzdžiui, ar tinkamoje vietoje stovi šaldytuvas? Jeigu jis stovi netoli radiatoriaus arba viryklės, tai kainuoja papildomus litus... Todėl šaldytuvas turėtų būti „pačioje šalčiausioje“ jūsų namų kertėje ir jokiu būdu ne greta šilumos šaltinių.

Jeigu oro temperatūrą patalpose palaiko kondicionierius, verta prisiminti, jog optimali temperatūra viduje yra 22–24 laipsniai. Dirbtinai pažeminus patalpų temperatūrą žemiau 20 laipsnių, t. y. verčiant greičiau suktis ventiliatorių, elektros sąnaudos išauga du tris kartus, o kartu išauga ir rizika persišaldyti dėl temperatūrų skirtumo lauke (vasarą) ir viduje.

Taupyti elektrą galima netgi darbuojantis su dulkių siurbliu. Jeigu dulkių surinktuvas sausakimšas, tai ne tik prasčiau valomos patalpos, bet ir sunaudojama daugiau elektros energijos. Vadinasi buitine technika reikia naudotis tinkamai.

Jeigu ketinate įsigyti naujos technikos namams, atkreipkite dėmesį, kiek elektros „suvalgo“ tas ar kitas modelis? Tai parodo energijos taupymo klasė. Mažiausiai elektros suvartoja prietaisai prisikiriami AAA, AA ir A klasėms. Galbūt verta rinktis kiek brangesnį, bet aukštesnės ekonomiškumo klasės prietaisą: su laiku papildomos investicijos atsiperka.

Be viso to, kai kurie panašių savybių prietaisai suvartoja mažiau elektros nei kiti jų analogai. Tarkime, perkant televizorių verta rinktis su skystųjų kristalų ekranu, kadangi jie suvartoja 2 kartus mažiau energijos negu įprastiniai ir apie 40 proc. mažiau už turinčius plazminius ekranus.

Viryklės su elektrinėmis orkaitėmis konvekcijos režime elektros suvartoja 30 proc. mažiau. Pusiau automatinės skalbyklės (be vandens pašildymo funkcijos) elektros suvartoja beveik 3 kartus mažiau negu automatinės. Sutaupysime energijos naudodamiesi dulkių siurbliais su reguliuojama, o ne fiksuota elektrine galia. Ir t. t.

Apšvietimas

Kitas svarbus žingsnis taupymo linkme – apšvietimas. Paprastai apšvietimui tenka iki 15 proc. suvartojamos elektros energijos, tačiau ir tą kiekį galima sumažinti penkis ar net dar daugiau kartų.

Vienas iš būdų sumažinti išlaidas – naudoti vietinį apšvietimą: stalines lempas, apšvietimą virš viryklės, virš virtuvinio arba rašomojo stalo. Šitaip ne tik sumažinsime elektros suvartojimą, bet ir ženkliai padidinsime apšvietimo efektyvumą, nevarginsime akių. Įrengus vietinį apšvietimą galima pagrindiniam apšvietimui naudoti mažesnės galios lempas, o visa tai padeda taupyti.

Ar galima sutaupyti apšvietimui pritaikius liuminescencines (taupiąsias) elektros lemputes? Šis būdas vertinamas nevienareikšmiškai. Kai kuriais atvejais liuminescencinės lempos padeda 4–5 kartus sumažinti elektros, skirtos apšvietimui, sunaudojimą, lyginant su įprastinėmis kaitrinėmis elektros lempomis. Tačiau yra ir kita monetos pusė: liuminscencinės lempos nėra pritaikytos dažnam junginėjimui, o esant dar ir tinklo įtampos svyravimams, jų eksploatacijos laikas gerokai sutrumpėja, lyginant su nurodytu ant pakuotės.


Taupančios energiją lempos bijo padidintos drėgmės patalpų ore, todėl netinka voniai ir tualetui. Stikliniai šių lempų vamzdeliai pripildyti pavojinga sveikatai medžiaga – gyvsidabrio garais, todėl atidirbusių negalima išmesti į bendrą buitinių atliekų konteinerį – terštume aplinką.

Vis dėlto šios lempos padeda taupyti, tik būtina atsižvelgti į aukščiau išvardytus ypatumus.
Šiuo metu vis labiau populiarėja šviesos diodų lempos – jos ekonomiškesnės ir už energiją taupančias liuminescencines lempas, nereiklios eksploatavimo sąlygoms, o tarnauja 20 metų ir ilgiau. Tačiau kol kas pirkėjus baugina jų aukšta kaina, tačiau, vystantis technologijoms ir plečiantis rinkai, kainos ateityje mažės.

Išjungti tai, kas nereikalinga

Be visų išvardytų būdų, esama dar vieno ir, ko gero, pačio svarbiausio: būtina išjungti nenaudojamus elektros prietaisus, tai pat ir apšvietimą – elektros lemputes, kompiuterį, televizorių, spausdintuvą ir t. t. Išjungti reikia visiškai, nes laukimo režime jie vis tiek naudoja elektros energiją. Nepalikite įjungtų lizduose adapterių, įkrovėjų, ir kt. Netgi neatlikdami savo funkcijų, jie vis tiek „suka skaitiklį“. Toks nereikalingų prietaisų išjunginėjimas padeda sutaupyti iki 20 proc. ir daugiau visos suvartojamos elektros energijos.

Taigi energijos taupymas ne tik teigiamai atsilieps jūsų piniginei, bet ir padės sumažinti į aplinką išmetamų teršalų kiekį gamybos procese – reiškia, gyvensime sveikiau.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt