Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Kaip įveikti pastatų grybelį
2011-01-12 Šaltinis: Jonas Kazlauskas, Valstiečių laikraštis

Kaip įveikti pastatų grybelį? Išsiaiškinus grybelio savybes, galima įveikti be nuodų ir didelio griovimo. Švedų restauratoriai paviršius rekomenduoja dezinfekuoti karščiu.


Kaip įveikti pastatų grybelį title=
Nuotr. greenfudge.org

Pavojus kartais perdedamas
Pasak švedų restauratorių Kristerio Bergreno ir Pedro Gandros, norint įveikti pastatus gadinančius grybus, nebūtina juos visus pažinti ir įsidėmėti jų botaninius vardus (yra mažiausiai 200 rūšių). Pakanka žinoti sąlygas, kurios palankios šiems grybams plisti. Viena svarbiausių sąlygų – didelė santykinė drėgmė. Pavojingiausiu laikomas žalingasis trobagrybis (Serpula Lacrymans, arba Merulius Lacrymans), mat jis išlieka ir sąlyginai sausesnėje aplinkoje. Vyrauja vieninga nuomonė, kad trobagrybis pavojingiausias medinėms konstrukcijoms.

 

Pastaruoju metu grybeliai kelia daugiau rūpesčių. Tai gali lemti kelios aplinkybės: dažniau perstatomi seni namai, taip pat ir rūsiai, nepakankamas patalpų vėdinimas. Trobagrybio pavojingumas kartais perdedamas – manoma, kad jis neva pats išskiria drėgmę, minta mūrinės sienos kalkių skiediniu, jo neįmanoma sustabdyti švelniomis priemonėmis, o jo apniktas namas yra pasmerktas. Tai klaidingi įsitikinimai.

 

Grybelis savaime neišnyks
Namo grybui augti reikalinga bent 85 proc. santykinė drėgmė ir bloga ventiliacija. Kad galėtų imti kapiliarinę drėgmę, paprastai jis užsiveisia paviršiuose, kurie liečiasi su žeme (medienoje ar neseniai sustingusiame betone), nevėdinamoje patalpoje. Retai, tačiau kai kada grybas apninka ir blogai vėdinamo aukšto (palėpės) medieną, nuolat šlampančią nuo lietaus vandens. Augimo metu temperatūra gali svyruoti nuo kelių iki maždaug 26 laipsnių šilumos.

 

Grybelis gana jautrus karščiui, vaisiakūnis 40 laipsnių temperatūrą ištveria ne ilgiau kaip 15 minučių. Tačiau sporos ilgai išlieka sausose ir daug karštesnėse vietose. Grybelis nebijo šalčio, tačiau nešildomuose namuose auga lėtai. Santykinei drėgmei sumažėjus iki 85 proc., grybelis netenka gyvybingumo ir po kelerių metų žūva. Kaip ir kiti grybai, pastato grybelis gali turėti vaisiakūnį, kuris besidaugindamas skleidžia rusvas sporas, lengvai matomas pro mikroskopą. Kartais grindys ar cokolis net ruduoja nuo miltelių sluoksnio. Susidarius tinkamoms sąlygoms, sporos auga ir sudaro gijas. Jos gali būti pieštuko storio, kelių metrų ilgio. Šiomis gijomis vanduo tiekiamas į naujas plitimo vietas. Grybienos gijos auga drėgnose, nevėdinamose vietose: po tapetais ir tinku, sijų konstrukcijose ir kitur, kur nesikeičia drėgmės ir temperatūros pusiausvyra. Jos gali prasiskverbti per siaurus plyšius, bet ne per sandarią mūro sieną, kaip kartais manoma.

 

Tinkamiausia pastatų grybams yra rūgštoka terpė (pH 5), tačiau jų išskiriami medžiagų apykaitos produktai, reaguodami su mūro sienų kalkėmis, tampa neutralūs. Vykstant šiai reakcijai, šiek tiek nubyra tinkas, tačiau mūrui didesnė grėsmė nekyla. Su grybeliu negalima taikstytis. Jis neišnyks savaime. Vis dėlto, kaip ir kiti organizmai, grybelis turi savo Achilo kulną: jo gyvybė priklauso nuo drėgmės!


Karštis dezinfekuoja
Bent viena išlikusi gyvybinga spora (maždaug šimtosios milimetro dalies ilgio) gali vėl pažadinti grybelį. To galima išvengti, sporas naikinant litavimo lempa. Šiluminis apdorojimas vėl pripažįstamas kaip veiksminga dezinfekavimo priemonė. Tačiau įprastomis priemonėmis praktiškai labai sunku pusrūsiuose ir panašiose patalpose pasiekti aukštesnę negu 40 laipsnių temperatūrą. Be to, jei mikroklimatas nekinta, grybelis lengvai atgyja ir vėl ima daugintis. Savaime suprantama, kad stipresniuose pastatuose galima imtis ir kitų specialistų rekomenduojamų priemonių. Jos gali teikti bent psichologinį dezinfekavimo efektą. Dezinfekciją ir kitas specialistų siūlomas priemones pirmiausia turi įvertinti savo darbą išmanantys statybininkai.

 

Svarbiausia suvokti, kad namas yra techninė sistema, kurios visos dalys viena su kita sąveikauja. Tai reiškia, kad daugelį problemų galima išspręsti vienu kartu, pavyzdžiui, sutvarkius drėgmės pasiskirstymą. Iš pirmo žvilgsnio sudėtingi dalykai gali būti įveikiami labai paprastai.

 

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt