Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Edvė, kurioje nesikaupia daiktai. Mažo buto įrengimas
2015-11-10 Šaltinis: Arch. A.Narkeliūnienė, žurnalas "Super namai"

Mažą butą ar namą įsigyjame dėl to, kad neretai trūksta lėšų didesniam būstui įsigyti. Tokie butai įrengiami pigiausiomis priemonėmis, o įrengimo darbai kartais taip ir nepabaigiami. Juo labiau šeimininkai nenori išlaidauti, kaip jiems atrodo, dizainerio honorarui. Žinoma, taupumas − dorybė, tačiau minimaliomis priemonėmis ir nepatogiai įrengtame bute nesmagu gyventi, − ir tai sukuria klaidingą nuostatą, kad mažas butas – blogybė. Iš tikrųjų taip nėra. Tai – puiki investicija.


Edvė, kurioje nesikaupia daiktai. Mažo buto įrengimas title=
Nuotr. homediesign.co.uk
Mažiausius būstus lengviau parduoti ar išnuomoti, o patraukliai įrengtas būstas pranašesnis rinkoje. Net ir rengiantis bute gyventi ilgai, maža erdvė suteiks jaukumo pojūtį, o posakis šeimos lizdas įgaus tiesioginę prasmę.

Kaip teigia dizaineris ir knygų autorius Terence’as Conranas, reikėtų pradėti apie mažą erdvę mąstyti pozityviai. Mažas patalpas kur kas pigiau išlaikyti – mažiau sąnaudų reikia joms šildyti, apšviesti ir valyti. Mažoje erdvėje daiktai nesikaupia be galo. Šios žymaus dizainerio mintys verčia atsikratyti stereotipo, kad maža patalpa – tai neturto požymis. Anaiptol – kadangi tokią erdvę suplanuoti sunkiau nei didelę, netradiciniai sprendimai suteikia jai ypatingo žavesio.
 

Planuoti mažą būstą – tarsi rebusas, nesunkiai išsprendžiamas specialisto − architekto ar interjero dizainerio, tačiau ir didesnę patirtį įrengiant būstą turintis žmogus gali jį sutvarkyti pakankamai ergonomiškai. Svarbu suformuluoti ar net užsirašyti pagrindines funkcijas, kurias turi atlikti mažas būstas, ir atsikratyti stereotipų.
 

Šis 40 kv. m. vieno kambario butas buvo suplanuotas kaip bendra erdvė su virtuve per visą galinę sieną. Kai bute nėra kitų kambarių, toks sprendimas, tinkamas erdviam, kelių kambarių būstui, nėra pats geriausias – vizualiai laimima daugiau vietos, tačiau neapleistų pojūtis, kad gyvenate virtuvėje. Kita vertus, miegoti visada jaukiau uždaroje erdvėje, − tai suteikia daugiau saugumo ir psichologinį komfortą. Juk miegamajame nereikia daug erdvės, − jame turi tilpti lova ir nedidelė spinta apatiniams drabužiams laikyti.

Kadangi butas kelerius metus turėjo būti nuomojamas, sunkiausia buvo nuspėti būsimojo šeimininko ar šeimininkės norus. Todėl planuojant svarbiausia užduotis buvo suteikti jam kuo daugiau universalumo. Kita, taip pat svarbi, užduotis – vizualiai suteikti kuo didesnės erdvės pojūtį.
 
 
Planuojant būstą buvo atsisakyta pradinės minties virtuvę daryti kuo mažesnę, nes šiuolaikinis žmogus, nuolat skubantis kuo daugiau padaryti ir visur spėti, nebeskiria tiek laiko ruošai, ypač nuomojamame bute. Tačiau tai vėl tik stereotipas, kurį galima nesunkiai paneigti – pusfabrikačių, skirtų greitai paruošti, kasdien nevalgysi, o kavinėse ir restoranuose valgyti per brangu. Pastaruoju metu, vis garsiau prabylant apie ekologiją ir ekologišką maistą, tampa aktualu gaminti jį namuose. Juolab kad ir į mažą būstą galima pasikviesti kelis draugus ir pagaminti jiems puikius pietus ar vakarienę. Viengungiui ar šeimai be vaikų, − tokie ir būtų šio buto gyventojai, tai ypač aktualu.
 

Taigi, virtuvėje turi būti visa būtina įranga, skirta kokybiškam maistui gaminti. Todėl virtuvės zona buvo atskirta į uždaresnę erdvę, susidariusią tarp miegamojo ir vonios patalpos. Šalia virtuvės įgilinimo patalpos centre suformuota niša atskiram baldui su įtaisomąja orkaite ir šaldytuvu. Toks sprendimas suardo virtuvės vientisumą, šaldytuvas pasislepia, orkaitė atlieka savotišką namų židinio funkciją. Sukiojantis virtuvėje, žiūrint mėgstamą laidą ar smagiai plepant su draugais galima užmesti akį į jaukiai orkaitėje skrundantį patiekalą. Be abejo, reikia nepamiršti galingesnio gartraukio arba lubose virš orkaitės numatyti vietą papildomam ortakiui.

Numačius virtuvei atskirą zoną, svarbiausia buvo išlaikyti vonios patalpos ergonomiškumą. Renkantis santechniką, buvo atsižvelgta į jos gabaritus. Kairėje už durų suformuotoje nišoje idealiai tilpusi nestandartinė 40 x 80 cm modernaus dizaino kriauklė su specialia lentynėle estetiškai išsprendė daiktų laikymo klausimą ir tapo vienu vonios patalpos akcentų. Kad mažoje patalpoje nebūtų nereikalingų santechnikos įrangos detalių, numatytas klozetas su rėmu, pasislepiančiu už gipso kartono konstrukcijos. Virš rėmo suformavus nišas, jose taip pat galima įrengti papildomas lentynėles.
 

Mažame bute labai svarbi ir vieta daiktams pasidėti. Nors daiktai čia kaupiasi ne taip sparčiai, kaip dideliuose būstuose, išlieka poreikis kur nors nuošaliau sudėti sezoninius drabužius – žieminius paltus, batus, taip pat dulkių siurblį, šluotą, buitinę chemiją, įrankių dėžę ir pan. Todėl koridoriuje įrengta erdvi sieninė spinta. Kad nebūtų perkrauta maža vonios patalpa, spintoje, arčiau vonios durų, numatyta vieta ir skalbinių dėžei laikyti. Planuojant dideles spintas stumdomosiomis durimis, būtina kruopščiai apgalvoti, kokie daiktai joje turėtų tilpti ir kaip geriausia juos išdėstyti, kad būtų galima nesunkiai pasiekti.

Kaip jau minėta, lygiai taip pat svarbu mažą erdvę vizualiai padaryti kuo didesnę. Vienas pagrindinių principų – kuo daugiau vientisumo. Nors gajus stereotipas, kad kambariai ar atskiros zonos galėtų būti išdažytos skirtingomis spalvomis, mažame bute to reikėtų vengti.
 
Norint sukurti kokį nors akcentą, kur kas įspūdingiau atrodo ryškiau nudažytas sienos fragmentas, baldo detalė ar sofos užtiesalas, juolab kad šiuos dalykus atnaujinant interjerą galima ir be papildomo remonto bei didesnių išlaidų nesunkiai pakeisti kitais. Taigi, butas išdažytas šviesia neutralia spalva, parinktos tokios pat plytelės koridoriuje, vonios patalpoje ir virtuvės zonoje neatskirs vonios patalpos ir koridoriaus ribos.

Grindų danga – balintą ąžuolą imituojančios trinčiai atsparesnės laminato lentos sukuria spalvų vientisumą. Miegamajame siekiant sukurti romantiškesnę nuotaiką ir išvengti monotonijos, lovos galvūgalio siena išklijuota raštuotais tapetais. Tokiais pat tapetais apklijuota ir medinė spinta, pagaminta pagal individualų brėžinį. Akcentas svetainės erdvėje − juoda klasikinio stiliaus sofa, išlankstomas stalelis ir klasikinis juodas nuleidžiamas šviestuvas. Dar vienas būdas vizualiai padidinti erdvę – kuo daugiau veidrodinių atspindžių. Baltos šlifuotos grindų plytelės blizgiu paviršiumi su sendinimo efektą suteikiančiais nelygumais gaudo šviesos atspindžius ir šešėlius, o į juodai ir raudonai dažyto stiklo kvadratus suskirstyta sieninė spinta stumdomosiomis durimis suteikia juodų ir raudonų atspalvių monochromiškai atspindimai erdvei.

Dar viena, dizainerių itin dažnai taikoma gudrybė, – skirtingas lubų aukštis, suskaidantis vientisumą ir suteikiantis didesnės erdvės pojūtį, nuleistoje dalyje įrengiant netiesioginį, paslėptą apšvietimą. Taip aukščiau esančios lubos vizualiai nutolsta. Net jeigu lubos yra žemos, nereikia bijoti bent dalį jų šiek tiek nuleisti. O jeigu pakanka aukščio paslėptam apšvietimui įrengti, tokia konstrukcija bus tari didžiulis šviestuvas.
 

Kuriant šio buto interjerą, buvo siekiama palyginti nebrangiomis priemonėmis suteikti kuo didesnį puošnumo ir jaukumo įspūdį. Juk nuomojamas butas turi atrodyti įspūdingai – kaip į pasimatymą išsiruošusi moteris. Tam geriausiai tinka kontrastai – šviesa ir tamsa, juodos ir raudonos spalvos, klasikos elementų (sofos, nuleidžiamo šviestuvo, veidrodžio, komodos) supriešinimas su moderniais dalykais – stiklinėmis durimis, techno stiliaus halogeno šviestuvais, virtuvės baldais. Tačiau taip pat svarbu, kad būstas, kad ir laikinas, būtų patogus ir visada norėtųsi į jį sugrįžti.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Šią informaciją be raštiško kompanijos "Super namai" sutikimo naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse griežtai draudžiama. Gavus sutikimą, nurodyti šaltinį.

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt