Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Deus ex machina
2011-06-07 Šaltinis: Aušra Narkeliūnienė, žurnalas Florianus

Deus ex machina. Taip senovės Graikijoje buvo vadinamas spektaklio metu tam skirtais mechanizmais netikėtai – tarsi iš dangaus – nuleidžiamas rūstusis Dzeusas. Vėliau šis posakis prigijo viskam, kas netikėtai atsiranda naudojant mechanizmus.


Deus ex machina title=
Nuotr. Tomo Lukšio

Taip ir šiame židinyje ugnis tarsi nusileidžia, o jei tiksliau, nuleidžiamos apatinės dalies dėka šis židinys atsidaro, kai reikia įkurti ugnį, ir užsidaro, kai ji nebereikalinga ar kai jos užtenka vien patalpai apšildyti ir nereikia ja grožėtis.

Ugnis buvo reikalinga nuo mitologinių laikų, kai Prometėjas ją padovanojo žmonėms, o iš tikrųjų turbūt nuo dar seniau. Ugnis ir vanduo – dvi stichijos, kurias galima ilgai stebėti pasineriant į savotišką meditaciją, o dar smagiau, kai tai gali daryti savo namuose kada tik panorėjęs.

Todėl ugnis yra gražiai apipavidalinama, pažabojama židinyje arba krosnyje – ji teikia ne tik šilumą, bet ir jaukumą, pasigėrėjimą, suburia aplink save šeimą ar draugus. Ne veltui posakis namų židinys reiškia santarvę ir jaukumą namuose. Mechanizmo, esančio šiame Vilniaus senamiesčio bute, tradiciniu židiniu lyg ir nepavadinsi, jis tikrai labiau primena šiuolaikinį agregatą, tačiau industrinį loftų stilių mėgstanti buto šeimininkė ilgą laiką ieškojo būtent ko nors panašaus – netradicinio ir netikėto.

 

Pagaliau vienas iš draugų, girdėjęs apie ilgas paieškas, papasakojo matęs Kaune tai, ko ieškojo buto šeimininkė Beatričė. Prancūzo dizainerio Gérard’o Pitance’o, kūrybinės grupės Concept & Forme“ (atsiradusios dviem dizaineriams Benoît Lafontaine’ui ir Gérard’ui Pitance’ui 1983 m. nutarus kartu kurti nuostabius daiktus) nario, kūrinys Beatričei iš karto patiko. Ji suprato, kad pagaliau rado tai, ko ieškojo.

 

Šis židinys yra puikiai apgalvotas ne tik kaip šiuolaikinis dizaino kūrinys, bet ir kaip technologinis mechanizmas. Jis pasižymi gera trauka, viršutinė dalis padaryta taip, kad apglėbtų ugnies liežuvius ir neleistų dūmams pasklisti po kambarį. Apatinei židinio daliai kylant į viršų ji fiksuojama bet kurioje padėtyje be pastangų, tiesiog atleidus rankeną. Žemiausioje padėtyje, kai apatinė dalis atremiama į grindis, liepsna būna pakankamai aktyvi. Apatinę židinio dalį keliant į viršų liepsna po truputį mažėja, kol visiškai pasislepia uždarius angą. Tačiau neužgęsta – toliau rusendama šildo patalpą. Tokiu būdu užtikrinamas saugumas – jei patalpoje nėra žmonių, o ją reikia šildyti.
– Jūsų namuose nėra funkcionalaus virtuvės komplekto ar stilingų šiuolaikinių minkštų baldų, tačiau yra išraiškingas židinys. Ką Jums reiškia židinys namuose, kokias asociacijas kelia? – paklausiau šeimininkės.
– Dar nesu iki galo sugalvojusi, kokių virtuvės baldų noriu, tad kol kas tenkina ir laikinas sprendimas. Tiesa, aš sąmoningai ieškojau neutralios sofos, kuri neatkreiptų į save dėmesio – turiu įdomų židinį, tad tegul židinys ir sofa nekonkuruoja tarpusavyje. Planuodama buto rekonstrukciją iš anksto žinojau, kad tikrai noriu židinio. Todėl jo ilgai ieškojau. Ankstesniuose butuose židinių neturėjau, bet buvau nuosavu kailiu patyrusi, kad jie suteikia daug malonumo tiek sėdint vakarais su artimaisiais, tiek vienai skaitant knygą.
– Ar sudėtinga prižiūrėti, valyti šį židinį? Ar neatsiranda dūmų namuose jį užkūrus? Ar dažnai jį kūrenate?
– Šiek tiek dūmų iš pradžių atsiranda tuomet, kai lauke ūžauja didžiulis vėjas ir yra itin žemas slėgis, bet tada, spėju, visi židiniai rodo kaprizus. Šį židinį prižiūrėti labai paprasta, nes nereikia valyti stiklų, – tereikia sudėti malkas ir išsiurbti pelenus. Žiemos vakarais židinį su malonumu užkuriu kelis kartus per savaitę tiek leisdama laiką viena, tiek su draugais.

 

Židinys užima garbingą vietą būsto centre, nes kaip tik tarp svetainės ir miegamojo esančioje sienoje įrengtas dūmtraukio kanalas. Šį butą šeimininkė įsigijo beveik prieš dešimtmetį ir iš karto atliko jo rekosntrukciją – mažų kambarėlių sąskaita padidino bendrą erdvę.

Šeimininkė neskubėjo iš karto visko įrengti, o kadangi loftų stilius ir neįpareigojanti aplinka labiausiai atspindi jos gyvenimo būdą, kai kurie interjero elementai, kaip jau minėtoji virtuvė bei stiklinė pertvara tarp prieškambario ir sūnaus kambario, dar laukia savo eilės. Beatričė neskuba pirkti atsitiktinių daiktų, ji žino, ko nori, jai patinka gerų dizainerių sukurti daiktai, todėl jie bute atsiranda palaipsniui, atrankos principu, tarsi pas kolekcininką.

 

Didysis valgomojo stalas iš klijuoto ąžuolo taip pat sulaukė savo eilės. Trejus metus šeimininkė jį stebėjo stovintį viename senamiesčio baldų salone – mat jis buvo pagamintas garsios danų įmonės Kristensen & Kristensen ir kainavo labai daug. Vieną dieną pastebėjusi, kad stalas nukainotas, šeimininkė nedvejodama jį įsigijo. Lygiai taip pat kruopščiai buvo restauruojamas ir senasis XIX a. fortepijonas, kurį jai padovanojo tėvas dirigentas.

 

Šiuo metu instrumentas stovi miegamajame.
Į akis krenta ir išraiškingas šviestuvas virš valgomojo stalo, sudėliotas iš senovinių Campari buteliukų. Šviestuvą sukūrė dizaineris Raffaele Celentano, jį pagamino garsi italų įmonė Ingo Maurer, jis taip ir vadinasi – Campari. Prožektorių tipo šviestuvai, visu perimetru juosiantys patalpas, pritvirtinti prie paprasčiausių juodai dažytų užuolaidų karnizų, sukuria patrauklius atšvaitus ant sienų ir sustiprina darbinį menininko studijos įvaizdį, būdingą loftų stiliui.
Grindims šeimininkė taip pat pasirinko originalią latvių gamintojų Faneris dangą – jachtoms skirtą impregnuotą fanerą, kuri nebijo drėgmės ir karščio, todėl ją galima kloti po židiniu be papildomos apsaugos, ją paprasta prižiūrėti ir valyti.

Židinys – viena pagrindinių interjero detalių, erdvės akcentas, todėl labai svarbu, kad jis taptų papildomu stiliaus elementu, nedisonuotų su aplinka, būtų tarsi baigiamasis elementas. Todėl kuriantiems savo interjerą labai svarbu neskubėti, gerai apgalvoti, kokio židinio norite savo namuose, ir tinkamai pasirinkti iš gausios pasiūlos. Prieš tai reikėtų nepamiršti pasirūpinti dūmtraukio vieta ir tinkamai jį įrengti. Tik tada galėsite džiaugtis ir didžiuotis savo židiniu kaip šio buto šeimininkė.


Daugiau informacijos: www.florianus.lt

 


 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt