Temos:


Naujos įmonės:

Ar turi šildymui būti taikomas 0 PVM tarifas?
Ne
Taip, bet tik tada kai kainos kyla keliais kartais
Taip, visada
Neaktualu

news
Naujienos

 

Daugėjant saulės elektrinių savininkų, ESO ieško sprendimų įgalinančių tvarią transformaciją
2021-11-03 Šaltinis: ESO.lt

Dalis Lietuvos gyventojų jau įvertino atsinaujinančios energetikos ekonominę bei ekologinę naudą – pastaruosius metus savo elektrą gaminančių vartotojų skaičius padidėjo pustrečio karto. Tačiau susidaro situacijos, kai atskiruose elektros skirstomojo tinklo ruožuose didėjant gaminančių vartotojų skaičiui, atsiranda poreikis rekonstruoti tinklą. Gaminančių vartotojų skaičiui ilguoju laikotarpiui reikšmingai augant – rekonstrukcijų poreikis gali atitinkamai dažnėti. Kaip bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ieško būdų išvengti tokios situacijos?


Daugėjant saulės elektrinių savininkų, ESO ieško sprendimų įgalinančių tvarią transformaciją
Nuotr. iStock

„Lietuva žengė didelį žingsnį, sukurdama paprastą ir efektyvią gaminančių vartotojų sistemą. Per pastaruosius dvejus metus saulės jėgainių savininkų skaičius augo beveik tris kartus. Ir nors gyventojams tai leidžia būti efektyviais tuo pat metu tausojant gamtą, augant saulės jėgainių paklausai susiduriama su tinklo pralaidumo mažėjimo problema“, – sako ESO paslaugų plėtros tarnybos inovacijų ekspertas Karolis Gesevičius.

Pasak eksperto, gavęs paraišką saulės jėgainei prijungti, ESO turi įsivertinti, ar pajungimo taške esantis skirstomasis tinklas galės priimti jos pagamintą elektrą nesukuriant neigiamo efekto pačiam gaminančiam vartotojui ar jo kaimynams. Šiuo metu gyventojai dažniausiai yra linkę rinktis 10 kW galios elektrines, tačiau tokios galios jėgainę ne visada galima įrengti neatliekant tinklo rekonstrukcijos. Esant poreikiui rekonstrukcija gali pareikalauti didelių investicijų.

„Kol kas tokių atvejų nėra daug – nuo 2020 m. iš pateiktų paraiškų atsakymą dėl tinklo nepakankamumo gaudavo apie 3 proc. Tačiau prognozuojama, kad ilgainiui, augant gaminančių vartotojų kiekiui su tokia situacija gali susidurti daugiau klientų siekiančių tapti gaminančiais vartotojais. Todėl iš savo pusės ieškome optimalaus sprendimo: mūsų specialistų komanda šiuo metu vykdo pilotinį projektą, kuriame siekiama išsiaiškinti ir įvertinti ar galima suderinti tinklo ir kliento reikmes technologiniu bei ekonominiu aspektu“, – pasakoja K. Gesevičius.

Baterija leidžia technologiškai išpildyti ir gaminančių vartotojų, ir tinklo reikmes

„Vykdomame projekte tiriame ar galima 10 kW elektrinės norinčiam gyventojui įgyvendinti savo sumanymą nepaisant tinklo ribojimų. Šiuo atveju, elektrinė turi neviršyti 7 kW atidavimo į tinklą galios pagal ESO parametrus, tačiau panaudojus baterijas papildomus 3 kW klientas gali talpinti į baterijas. Taigi, faktinis elektrinės galingumas išpildo kliento poreikius, todėl jis nepraranda saulės elektrinės sugeneruojamos elektros energijos. Kita vertus, dėl ribojamo galios atidavimo į tinklą elektrinė kartu su baterija išpildo visas sąlygas iš tinklo kokybės perspektyvos“, – tvirtina ESO inovacijų ekspertas.

Pasak pašnekovo, technologiniu požiūriu nauda abipusė. Klientas sugeneruotos perteklinės energijos nepraranda ir gali ją panaudoti pagal gaminančio vartotojo schemą, o ESO, nekeisdama savo tinklo struktūros, gali prijungti daugiau atsinaujinančios energijos šaltinių. Tokiu būdu išvengiama papildomų investicijų į skirstomąjį tinklą ir išlaikoma tinklo kokybė kaimynų atžvilgiu.

Papildomos galimybės – netolimoje ateityje

„Baterija kaip energijos kaupimo šaltinis – labai lankstus įrenginys. Žvelgiant ne tik iš gaminančio vartotojo perspektyvos, bet ir iš tradicinio vartotojo, kuris neturi savos generacijos, jos gali būti išnaudojamos vadinamam arbitražui – užkraunamos pigesniu naktiniu tarifu arba kai elektros biržoje mažos kainos ir iškraunamos saviems poreikiams dienos metu, kai kainos pasiekia piką. Taigi, technologiškai baterija neleistų klientui pajusti vartojimo įpročių pasikeitimo, o pati iš savęs galėtų tapti lanksčiu įrenginiu tinkle, leidžiančiu sumažinti išlaidas elektros energijai“, – teigia K. Gesevičius, pabrėždamas, jog taip pat mato galimybes ateityje aktyviems vartotojams turintiems lanksčius įrenginius, kaip baterijos, dalyvauti sisteminių paslaugų teikime bei papildomai gauti pajamų.

Pasak jo, šiandien generuoti ir atiduoti į tinklą elektros energiją yra pigiau negu tik kaupti baterijose. Energijos kaupimo sistema nepagerina visos saulės elektrinės atsipirkimo laiko ir kol kas nėra finansiškaipatrauklus sprendimas. Tačiau žvelgiant į ateitį, prasiplėtus baterijų funkcionalumams irmažėjant jų kainoms, baterijos gali tapti ne tik technologiškai aktualios, bet ir ekonomiškai naudingos tiek saulės elektrinių turėtojams tiek ir kitiems elektros vartotojams.

 
Kitos teminės naujienos:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
iris.lt
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt