Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Aplinkos kūrimas: kaip pertvarkyti pabodusį sklypą
2016-04-04 Šaltinis: Lina Liubertaitė, „Geltonas karutis“

Po kelerių metų norisi savo kiemą atsinaujinti. Anksčiau gražiai susodinti augalai jau suvešėjo arba kaip tik nunyko, pasikeitė šeimos sudėtis ar gyvenimo būdas, grožio suvokimas, atėjo naujos mados – laikas atsinaujinti ir aplinką.


Aplinkos kūrimas: kaip pertvarkyti pabodusį sklypą  title=
Nuotr. inspiredgardendesign.co.uk

Naujas sklypo zonavimas

Pradėkite nuo savo šeimos poreikių – prisėskite kokį ramų vakarą ir padiskutuokite su šeima, kokios zonos sklype pilnai išnaudojamos, kokiai veiklai vietos mažoka, kuri sklypo vieta nenaudojama. Nepraleiskite ne tik labiausiai matomų, bet ir visų užkaborių, tamsių vietų šiaurinėje pusėje, įvažiavimo.

Viską pasižymėkite plane – pilnai nuspalvinkite atskiras erdves, kad visas sklypo planas būtų spalvotas. Žymėjimas spalvomis leis atsitraukti nuo esamų smulkesnių objektų (medžių, suoliuko, šiltnamio) ir pamatyti savo sklypą tarsi iš šalies.

Pabandykite pakoreguoti planą pagal savo poreikius. Jei vaikai jau užaugo, galima veją žaidimams sumažinti, o ramiam pasisėdėjimui pasodinti kvepiančių krūmų (jazminų, alyvų, senovinių rožių), kurie reikalaus mažiau priežiūros nei veja.

 Jei smėlio dėžė buvo stacionari, klasikinis sprendimas – įrenkite ten nedidelį vandens telkinį. Jei šeimoje gimė vaikų, paskirkite jiems atskirą zoną: mažesniems prie terasos ar virtuvės lango, didesniems vieta gali būti atokesnė, už karpytų krūmų, kad turėtų savo paslapties. Pasistenkite nepalikti vietų be funkcijos, be paskirties.

 

Pažymėję plane ir nuspalvinę visas zonas, pažiūrėkite, ar spalvinės dėmės plane proporcingos, ar jos panašių linijų. Jei takai vingiuoti, ar gėlyno linija irgi laisva ir vingiuojanti? Jei zonos suskaidytos aiškiais stačiakampiais, ar takai taip pat tiesūs? Išlaikykite panašų ritmą visame sklype. Zonos ir architektūriniai sprendimai yra pagrindas, jie bus matomi visus metus, taip pat ir žiemą. Aiškus principas, vienodai taikomas visam sklype, atrodys ne nuobodžiai, o harmoningai.


Iš chaoso į balansą

Paprastai per keletą metų ne tik suauga augalai, bet ir priauga kitų dalykų: čia medinė pavėsinė atsirado, čia voljeras, čia kaimynė gėlių padovanojo, čia vazonas nebrangus pasitaikė. Svarbiausia taisyklė – laikytis vienovės ne tik planuojant funkcines zonas ir linijas sode, bet ir kuriant kitas aplinkos detales.

Atsirinkti tinkamus dalykus ir drąsiai atsisakyti kitų – sudėtinga užduotis. Išmesti gražiuosius bijūnus, jei jie nedera bendram vaizde – taip, gali tekti. Pakeisti dar gerai išsilaikiusią tvorą – taip, jei tikrai ryžtingai nusiteikę pokyčiams.

 Norint sukurti harmoningą vaizdą, reikia pasirinkti medžiagas, formas ir spalvas, kurios būtų pakartotos visame sklype. Jei pasirinksite stilių, bus lengviau suprasti ir nepasiklysti. Pavyzdžiui, kaimiško tipo sodyboje supynes montuokite medines, panašią medieną naudokite turėklams, langinėms, pavėsinei.

Jei moderniam namui panaudota daug stiklo ir metalo, tokias medžiagas atkartokite ir aplinkoje. Jau vien tinkuoto namo fasado spalva, atsiradusi ir ant suoliuko, ir ant atraminės sienelės, ir gėlyno žieduose, duos tą vienijantį elementą, sujungiantį visumą.

 


Harmonija gėlyne

Panašiai ir su augalais: jei akis aprėpia daug skirtingų spalvų, formų, faktūrų augalų, nesuderintų tarpusavyje, harmoningo vaizdo nėra. Moderniuose apželdinimo kursuose „Geltonas karutis“ sakoma, kad gražiam gėlynui sukurti užtenka tik 5 ar 7 veislių gėlių. Atrodo, netikėta, tačiau tai saugus sprendimas norint išvengti chaoso.

Pasirinkite kelis augalus, kurie jums patinka ir kurie jau pasiteisino jūsų sklype kaip gerai atrodantys ir nereiklūs. Tegul jie bus pagrindas, pasodinkite juos didesnėmis grupėmis keletoje sklypo vietų. Tarkim, jei jums patinka mėlyni atspalviai, kaip pagrindinį augalą galite pasirinkti gojinius šalavijus (Salvia nemorosa), katžoles (Nepeta), melėsą (Perovskia).


Sodinkite ne po vieną, kad visas grožis atsiskleistų su visa jėga. Jei pagrindinius augalus pasirinkote tokius, kurie tarsi savaime puikiai auga jūsų sklype, iškart sumažinate laiką, reikalingą priežiūrai.

Kiti augalai papildys pagrindinius arba tiesiog žydės kitu metu. Pavyzdžiui, minėtus mėlynai žydinčius augalus galima praskiesti švelniai gelsva spalva ar pagyvinti alyvine, bet ryškiai raudoni žiedai čia jau nebetiks.

 Iš esmės vienas pagrindinių sklypo pertvarkos receptų – atsakyti margumyno, o pasiteisinusius sprendimus padauginti. Tuo pačiu tai reiškia, kad nederančius augalus reikės tiesiog išmesti arba padovanoti. Čia ir slepiasi sudėtingiausia sklypo pertvarkos dalis.

 

Susilaikyti nuo nebūtinų pirkinių, atsisakyti gražių, bet netinkamų augalų gali būti labai sunku, bet rezultatas bus to vertas.

 

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt