Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindisart

Straipsniai

 

Pamatų įrengimas specialistų akimis
2010-02-16 Šaltinis: Jurgvalda, IĮ

Pamatų įrengimas specialistų akimis.Pirmieji būsimo gyvenamojo namo darbai prasideda popieriuje. Tai projektų braižymas, sąmatų skaičiavimai, leidimų pasirašymai ir t.t. Antrasis etapas, bene vienas iš svarbiausių, yra pamatų įrengimas.


Pamatų įrengimas specialistų akimis title=

Dažniausiai statytojai per mažai skiria dėmesio pamatų įrengimui, nes didžioji dalis jų po žeme ir nematomi. Bet nuo pamatų priklauso namo ilgaamžiškumas, šilumos, hidroizoliacija, taip pat namo grožis. Jei pamatai bus netinkamai įrengti, juose atsiras plyšiai, per kuriuos skverbsis šaltis, bėgant laikui drėgmė ims ardyti pamatus ir net patį mūrą. Dėl to padidėja namo šilumos kaštai, kas sąlygoja remonto išlaidas ir t.t.

Kodėl taip atsitinka? Kartais dėl to yra kalti patys projektuotojai, paskaičiavę per silpnus pamatus arba „nuskriausdami” juos, t.y. pateikdami per mažai reikiamos informacijos. Dėl laiko stokos, ar kitų sumetimų, nubraižo tik koordinates nurodydami betono stiprumą, tačiau nepateikia pamatų pjūvių. Dažniausiai tai nutinka projektuojant mažesnius pastatus, tokius kaip pirtis, garažus ar sodo namelius.

Bet dažniausiai klaidas padaro darbininkai, nesilaikydami ar neišmanydami darbų atlikimo proceso. Tai gali nutilti dėl žinių trūkumo, laiko ar medžiagų taupymo. Pamatai kasami traktoriumi ir darbuotojai, taupydami laiką bei medžiagas, paprasčiausiai užsideda reikalingo pločio kaušą ir iškasę griovį užpila betonu, taip padarydami pamatų dalį žemėje. Tuo būdu padaroma didžiausia klaida: niekada traktoriumi neiškasama idealiai lygus griovys. Vienoje ar kitoje vietoje kasant ar pilant betoną žemė gali įgriūti, ir kai betonas išpiltas priglunda prie griovio kraštų, gaunamas gumbuotas pamato šonas.

Esant šaltajam metų laikui, žemė, esanti apie pamatus, sušąla, pamatas gali būti užkabinamas ir pakeliamas. O tada rezultatai aiškūs: pamate atsiranda plyšiai, o kartais net ir mūro deformacija.

Taigi, panagrinėkime, kaip turėtų būti taisyklingai išpilti monolitiniai pamatai žemėje. Vėlgi pasikartosime, visa informacija yra pamatų plane (jei jis yra pakankamai išsamus), tereikia ją skaityti. Taigi, ekskavatoriumi iškasame reikiamo gylio pamatą ir platesnius, kad būtų vietos juos surinkti, klojinius. Kasant traktoriumi patį dugną rekomenduojama nuimti kastuvu ir pamatą dėti ant nejudinto grunto. Dugnas yra nuklojamas 15–20 cm smėliu, sutankinamas, o prieš tai, jei yra reikalinga, nutiesiamas drenažas. Tada surenkami klojiniai, sudedama armatūra ir išpilamas betonas. Gaunami lygus pamatai, kuriuos jau galima apdėti hidroizoliacija, apšiltinti ir apipilti smėliu. Tokie pamatai laikys 100 metų.

Trumpai apžvelgėme monolitinius pamatus. Taupant laiką ir medžiagas, lengvesnių, pvz. karkasinių, konstrukcijų pastatams įrengiama gręžtiniai pamatai. Jų procesas paprastesnis ir pigesnis. Visų pirma paruošiamas sklypas: iki reikiamo aukščio sukeliamas smėliu, bet nemažiau kaip 30–40 cm. Tada gręžiamos reikalingo diametro duobės. Jų tankumas pasiskirsto pasidalinus pamato juostą į lygias dalis. Toliau statomi klojiniai: armuojama ir betonuojama. Taip gaunamas armuotas vainikas, sujungiantis visa pamatą. Mažiausias vainiko aukštis būna 30 cm. Tokie tipo pamatai  yra pigiausi. 

Mūriniams ar didesniems pastatams dedami blokiniai pamatai, bet vėlgi, jiems yra reikalingas padas, ant kurio sudedami blokai, o viršuje dedamas armuotas vainikas.

Trumpai aptarėme pamatus, paslėptus po žeme. Kad namas gražiai atrodytų, pamatas virš žemės dažniausiai paliekamas 25–50 cm. aukščio. Jis gali būti paprasčiausiai nutinkuotas ir nudažytas. Kad gražiau atrodytų, pamatai apklijuojami įvairiomis plytelėmis, apmūrijami plytomis ar akmeniu. Mediniams namams (ypač rąstiniams) labai tinka natūralaus arba skaldyto akmens apdaila. Tai pabrėžia namo savitumą ir natūralumą. Įrengiant akmeninius pamatus galima sutaupyti, nes akmeninė dalis virš žemės mūrijama iš karto, o ne po to apklijuojama, kas taip pat yra galima.

Kitas akmeninių pamatų privalumas yra tai, kad naudojama ekologiška medžiaga – akmuo, kuris nesudyla laikui bėgant ir nekeičia savo išvaizdos. Paprasta priežiūra, nereikia dažyti ar dar kaip nors atnaujinti, užtenka tik kartais nuplauti.
Taigi, nuo to, kaip bus įrengti pamatai, priklausys namo šilumos išlaidos, išvaizda bei jo amžius.

Parengta pagal IĮ "Jurgvalda" medžiagą

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt