Temos:


Naujos įmonės:

Ką karantino metu nuveikėte namuose?
Perdažėme sienas
Atnaujinome baldus
Įsigijome naujos buitinės technikos
Atnaujinome aplinką
Pakeitėme grindis


art

Straipsniai

 

10 argumentų, kodėl reikia pirties
2010-03-23 Šaltinis: Helo, sauna.lt

Straipsnyje pateiksime 10 pagrindinių argumentų, skatinančių įsirengti pirtį ir aktyviai ja naudotis.


10 argumentų, kodėl reikia pirties title=
Nuotr. sauna.lt
1. Pirtis šalina stresą
Nenuostabu, kad pirtininkai išskiria streso reguliavimą kaip vieną is pirties teikiamų naudų. Medicininiai tyrimai dažnai pabrėžia, kad stresas mūsų kasdieniniame gyvenime gali neigiamai įtakoti mūsų sveikatą. Nepaslaptis, kad didžioji dalis ligų tame tarpe ir širdies sutrikimų yra itakoti streso. Kaitinimasis pirtyje įvairiais būdais mažina stresą. Tai ir šilta rami aplinka be išoriniu trikdžiu. Galima pasakyti ižengus į pirtį ir uždarius duris užsiveria ir durys nuo likusio pasaulio. Tai ir pirties šiluma atpalaiduoja kūno raumenis, gerina kraujo cirkuliaciją, skatina endorphino issiskyrima. Endorphinas tai natūralus organizmo geros savijautos cheminis junginys, kuriam išsiskiriant žmogus tampa laimingu.

2. Atpalaiduoja raumenis ir mažina raumenų bei sanarių skausmus
Pirties šiluma skatina endorphino issiskyrima. Endorphinas pasireiškia švelniu, maloniu, raminamuoju efektu bei artritinio bei raumenų skausmo mažinimu, priešingai nei tarkim intensyvus fizinis darbas. Nuo pirties šilumos taip pat kyla is kūno temperatūra. Tai skatina išsiplėsti kraujagysles bei paspartinti kraujo cirkuliaciją. Tai spartina kraujotaką ko pasekoje organizmas natūraliai sumažina ar visiskai panaikina artritinį ar raumenų skausmą. Po intensyvaus fizinio darbo užsukite į pirtį ir atpalaiduokite raumenis, sumažindami jų įtampą bei pašalindami rugštis bei toksinus.

3. Skatina toksinų issiskyrimą
Didžioji dalis žmonių dienos metu mažai prakaituoja. Kaip bebūtų prakaitavimas turi dedelę įtaką sveikatai. Prakaito išsiskyrimo naudą galima gauti reguliariai lankantis pirtyje. Kaitinantis pirtyje kyla kūno temperatūra. Išsiplečia bei susitraukia kraujagyslės skatindamos kraujotaką (žiūrėkite viršuje). Kraujotakos karštis persiduoda ir į odą. Tuomet žmogaus nervų sistema siunčia signalus milijonui prakaito liaukų kurios padengusios žmogaus kūną. Stimuliuojamos prakaito liaukos isskiria prakaitą. Ši sistema veikia tam kad atvėsintų kūną. Stiprus prakaitavimas pirtyje padeda sureguliuoti švino, cinko, vario, nikelio ir gyvsidabrio pusiausvyrą, kadangi daug šių toksinų žmogus prisirenka kasdienineje aplinkoje. 
Nestinga daktarų patarimų apie naudą teikiamą mūsų organizmui toksinų šalinimu. Tai viena iš pirties populiarumo priežasčių.

4. Pirtis valo odą
Kaitinimasis pirtyje yra vienas seniausiu odos valymo būdų. Odai prakaituojant ji išsivalo, bei pašalina pasenusias odos lasteles. Odai prakaituojant is odos latakų bei epidermio pašalinamos bakterijos. Išvalytos poros reiškia gerą kapiliarų cirkuliaciją, kas įtakoja ogos švelnumą bei grožį. Dr. Ben H Douglas Misisipės medicinos centro profesorius, knygos “Ilgiau gyvenkite jaunesni” autorius teigia, kad “prakaitavimas tai odos energizavimo būdas lygiai taip pat kaip mankšta yra raumenų energizavimo būdas”. Jo teigimu prakaituojant maistingomis medziagomis praturtintas skystis cirkulioja odoje atnaujindamas odos lasteles ir netgi išlygindamas mažas raukšleles. Jis taip pat teigia, kad maistingomis medžiagomis bei mineralais turtingas prakaitas yra labia svarbus odos kologeno strukturos palaikymui.
Odos prakaitavimas pirtyje įtakoja kologena kuris atstato raukšleles bei nežymius odos idubimus. Taip pat suaktyvindamas lastelių veiklą, odai sugrąžina gyvibiškumą bei sveiką išvaizdą. Pirtis tai ir priemonė odos riebalinių leukų gydymui, kadangi prakaituojant iš gilumos išvalomos poros, o ne tik nušveičiamas ju paviršius.

5. Skatina gilų miegą
Tyrimai parodė, kad labiau atpalaiduojantis gilus miegas gali būti kaitinimosi pirtyje rezultatas. Endorphino išsiskyrimo pasekoje (žiurėti viršuje) kūno tenperatūra lieka pakilusi iki vėlyvo vakaro kuomet žmogus eina miegoti. Šis lėtas atpalaiduojantis endorphino mažejimas skatina miegą. Daugybė “pirtininkų” visame pasaulyje įvardina šį malonų mieguistumo jausma pasikaitinus pirtyje kaip vieną is gausybės privalumų.

6. Pirtis teikia socialinę ir pamoginę naudą
Labai svarbi yra ir pirties teikiama socialine nauda. Pirtis gali būti privačia asmenine zona, kurioje žmogus atsipalaiduoja vienumoje. Taipogi pirtis gali būti kaip atpalaiduojantis įrankis skirtas pabendrauti su šeima, draugais ar pažystamais. Pirtis yra tinkama vieta imtymiam ir ramiam pokalbiui.

7. Gerina širdies kraujagyslių veiklą
Aukšta temperatura tradicineje ar infraraudonaisiais spinduliais infraraudonūjų spindulių pirtyje, yra įkaitinama oda bei pakeliama kūno temperatūra. To pasekoje išsiplėtus kraujagyslėms ir suaktyvėjus apykaitai padideja širdies veikla. Medicininiais tyrimais įrodyta, kad širdies plakimas gali kilti nuo 60 – 70 dužiu per minutę iki 110 – 120 ar net 140 – 150 dužiu per minutę (kaitinantis labia intensyviai), ir taip pat nukristi žemiau pradinio atsivėsinus po šaltu dušu. Todėl reguliariai lankydamasis pirtyje žmogus ne tik treniruoja širdies raumenis ir skatina jos darbingumą, bet ir sureguliuoja organizmo veiklą.
Dar didesnė įtaka sveikai širdies kraujagyslių veiklai palaikyti daroma tuomet, kai po kiekvieno pasikaitinimo pirtyje priimamas šaltas dušas ar pasineriama į vėsų baseiną ar ezerą. Kaskart staigiai pakeitus temperaturą (iš karšto į šaltą ar atvirkščiai) širdies pulsas suaktyveja iki 60 % kas prilygintina sportinių pratimų teikiamai naudai.

8. Pirtis degina kolorijas
Dažniausias infraraudonūjų spindulių  pirčių pardavejų teiginys besistengiant parduoti pirtį yra tas, kad pirtis padeda numesti svorį. Ištiesų pirtyje galima sudeginti gant daug koloriju, tačiau buvimo pirtyje laikas yra sąlyginai nedidelis, todėl pirtis tai tik vienas iš gausybės koloriju deginimo būdų.
Prakaitavimo procesas reikalauja daug energijos. ši energija tai riebalų bei karbohidrato virtimas prakaitu, kurio procese ir deginamos kolorijos. Pasak US armijos medicininių tyrimų (Ward Dean, M.D.) “normaliai besivėdinantis žmogus vienu užejimu į pirtį gali isgarinti apie 500 gr. ir netekti 300 kolorijų”.
Besirūpinantys sveika gyvensena asmenys teigia, kad kolorijų deginimas tai širdies veiklos aktyvinimas (žiurėti aukščiau). Paspartėjus širdies veiklai organizmas reikalauja daugiau deguonies, ir kūnas pradeda versti kolorijas į naudingą energiją.

9. Padeda kovoje su ligomis
Vokietijoj atlikti pirties medicininiai tyrimai parodė, kad pirtis ženkliai sumažina peršalimo bei gripo simptomus. Organizmas susidūręs su pirties karščiu bei garais (tradicineje pirtyje) ima gaminti baltuosius kraujo kunelius daug greičiau, kas padeda kovoje su liga ir užmuša virusus.
Pirtis (ypač su garais: įpilus eukalipto eterinio aliejaus į vandenį) taip pat padeda atsikratyti nemaloniu sinusitiniu uždegimo peršalus ar esant elergijai. Garai ir karštis atkiša užsikišusią nosi ir leidžia pasimėgauti pirties malonumais.

10. Pirtyje tiesiog gera
Pirtis ne tik malonumas, bet ir gėris jūsų kūnui. Ar tai būtų fiziologinis pasitenkinimas besikaitinant pirtyje ar tai būtų mėgavimasis pirties ramybe, kiekvienas apsilankymas joje gali būti apibudintas kaip nuostabu. Kasdieną susidurdami su stresu, pirtyje mes turime galimybę atpalaiduoti bei atstatyti tiek kūną tiek sielą.
Kaitinimasis pirtyje ištiesų leidžia jaustis geriau, atrodyti gražiau ir miegoti giliau.

Parengta pagal www.sauna.lt medžiagą
 
 

 
Kiti teminiai straipsniai:
 
Vardas:
El. paštas:
 
Statyba -> Super namų projektai, Mūrinių namų projektai, Karkasinių namų projektai, Rąstinių namų projektai, Pirčių projektai, Kiti projektai, Mūriniai namai, Namai iš blokelių, Plytiniai namai, Gelžbetoniai namai, Rąstiniai namai, Rankų darbo namai, Klijuoto tašo namai, Tekintų rąstų namai, Frezuotų rąstų namai, Karkasiniai namai, Skydiniai namai, Moduliniai namai, Šiaudiniai namai, Pasyvūs namai, Fasadai, Langai, Plastikiniai langai, Mediniai langai, Langai iš aliuminio, Stoglangiai, Durys, Lauko durys, Vidaus durys, Stogai,stogo dangos, Čerpiniai, čerpių stogai, Skiedriniai stogai, Nendriniai stogai, Žemių stogai, Plieninės dangos, Bituminės dangos, Pastatų šiltinimas, Izoliacinės medžiagos, Impregnantai, Technologijos, įrankiai, Pamatai, Juostiniai pamatai, Seklieji pamatai, Gręžtiniai pamatai, Sraigtiniai pamatai, Pamatų statymas Įrengimas -> Klijai ir glaistai Dažai, Sienų ir lubų apdaila, Grindys, grindų dangos, Šildymas, Skysto kuro katilai, Geoterminis Šildymas, Grindinis šildymas, Kieto kuro katilai, Joniniai katilai, IR šildymas, Saulės energija, Dujiniai katilai, Vonios įranga, Gipso kartono sistemos, Marmuras ir granitas, Vėdinimas, Kaminai, Elektros sistemos, Namų valdymo sistemos, Metaliniai katilai , Vonios įrangos statymas , Dažai sienoms
Interjeras -> Baldai, aksesuarai, Interjero kūrimas, Židiniai, krosnelės, Laiptai, laiptų įrengimas, Žaliuzės, roletai, Užuolaidos, Buitinė technika, Užuolaidos miegamajame, Židinių apdailos medžiagos, Laiptų kaina
Aplinka -> Pirtys, pirčių įranga, Aplinkos tvarkymas, Tvoros, vartai, Kubilai, Lieptai, Lauko baldai, pavėsinės, Baseinai, fontanai, Pirčių įrengimo kaina , Tvoros vartai , Pavėsinių gamyba , Baseinų technologijos
Į Belgiją su siuskpigiau.lt ->
2009-2020 Visos teisės saugomos © UAB "Super namai", Lazdynų g. 21-111 , Vilnius , tel.: (8~614) 1444 2, info@supernamai.lt